Jesteś tutaj:-, Newsy, Prawo, Rynek-ACTA wejdzie tylnymi drzwiami?

ACTA wejdzie tylnymi drzwiami?

W atmosferze tajemnicy powstaje kolejny projekt międzynarodowej umowy handlowej, która wprowadzając sankcje karne za naruszanie praw autorskich, uderza w prawa obywatelskie. Po głośnych protestach przeciwko ACTA i jej ostatecznym upadku w Parlamencie Europejskim polski rząd obiecał podjęcie działań na rzecz kompleksowej reformy tej dziedziny prawa. Tymczasem negocjacje CETA zmierzają w przeciwnym kierunku. Organizacje społeczne, m. in. Fundacja Panoptykon, domagają się od rządu konsekwencji i zdecydowanego działania w celu usunięcia z CETA nieproporcjonalnych sankcji karnych i wszystkich innych represyjnych klauzul dotyczących praw autorskich.

List organizacji społecznych do wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka: Tutaj

W lutym 2012 r. sieć obiegła informacja o tajnych negocjacjach umowy handlowej między Unią Europejską a Kanadą (CETA). W części poświęconej egzekwowaniu praw autorskich CETA w zasadzie powtarza postanowienia ACTA, przewidujące surowe sankcje karne za naruszanie praw twórców. Wydane w reakcji na ten wyciek oświadczenie Komisji Europejskiej potwierdziło obawy organizacji społecznych, które sprzeciwiając się negocjacjom kolejnej umowy międzynarodowej uderzającej w prawa obywateli, wezwały rząd do działania.

Pomimo atmosfery tajemnicy otaczającej negocjowane porozumienie, Komisja Europejska niedawno potwierdziła, że w obecnej wersji CETA pojawiają się sankcje karne odpowiadające szeroko krytykowanym postanowieniom ACTA. Te nieproporcjonalne środki karne są przeznaczone także do walki z niekomercyjnym wykorzystywaniem utworów chronionych prawem autorskim, w tym działaniami o charakterze kulturalnym, i wymierzone przeciwko zarówno praktyce społecznej, napędzającej innowację i rozwój nowych modeli biznesowych, jak i reformie praw autorskich i praw pokrewnych, niezbędnej w celu dostosowania prawa do dzisiejszych możliwości technicznych” – czytamy w liście organizacji skierowanym do ministra gospodarki, który odpowiada za umowy handlowe, oraz kultury i dziedzictwa narodowego, do którego należą zagadnienia związane z prawem autorskim.

Unia Europejska nie może decydować za swoich członków w zakresie sankcji karnych – każde państwo negocjuje je indywidualnie. Od czasu batalii o ACTA w Parlamencie Europejskim polski rząd głośno mówi o swoim zaangażowaniu w reformę prawa autorskiego i potrzebie dostosowania go do cyfrowej rzeczywistości. Trwająca właśnie runda negocjacyjna w sprawie CETA do doskonały sprawdzian dla tych deklaracji.

Wzywamy polski rząd, aby w toku trwających właśnie negocjacji sprzeciwił się wszelkim zawartym w projekcie CETA postanowieniom, które zagrażają prawom i wolnościom obywateli oraz kontynuują represyjną politykę egzekwowania praw na dobrach niematerialnych” – piszą organizacje.

źródło: Fundacja Panoptykon

Kan

Autor |2012-10-22T16:38:57+02:0022 października 2012 16:38|Kategorie: Internet, Newsy, Prawo, Rynek|Tagi: , , , |16 komentarzy

16 komentarzy

 1. PROZAK 22 października 2012 w 15:45 - Odpowiedz

  Sprawdzian dla rządu, to już mnie śmieszy. Od przejęcia rządów przez PIS władza przestała reprezentować polaków. Nie chcieli karty praw podstawowych bo kler na tym tracił tym samym przestali reprezentować polaków tylko obce państwo. Do tego jakieś dziwne porozumienia z USA, na których naród Polski stracił więcej niż zyskał. Po zmianie władzy na PO jest kontynuacja polityki PIS-u. Dziwne że inne państwa martwią sie o swoich obywateli tylko nie w Polsce, tu z polaków próbuje się zrobić niewolników.

  • kom 22 października 2012 w 18:02 - Odpowiedz

   PROZAK robisz byki i żadne sprawdzanie pisowni Cię nie usprawiedliwia. Powinieneś przyjąć z pokorą, że ktoś Ci wytknął błąd, bo jest to błąd i to nie mały.

  • PROZAK 22 października 2012 w 18:28 - Odpowiedz

   ~kom,~Polonista,~Lucek i jeszcze jakieś inne nicki które przyjmiesz, mało mnie obchodzą takie komentarze.

 2. Lucek 22 października 2012 w 16:27 - Odpowiedz

  ~Prozak Mnie z kolei śmieszą twoje bezrozumne próby obrażania polskiego społeczeństwa . Skoro używasz dużych liter , skoro nielubiane partie wymieniasz przy korzystaniu z dużych liter , to o czym świadczy konsekwencja w zaniechaniu poprawnego wymieniania Polaków , jak nie o braku elementarnego szacunku i dobrego wychowania ?

  • PROZAK 22 października 2012 w 17:03 - Odpowiedz

   ~Lucek, mam włączoną opcję sprawdzania pisowni i nie wykazało błędu więc może zajmij się czym innym.

  • Polonista 22 października 2012 w 17:18 - Odpowiedz

   Akurat Lucek ma rację. Słowo Polacy pisze się od DUŻEJ litery.

  • PROZAK 22 października 2012 w 17:26 - Odpowiedz

   ~Polonista, opcja sprawdzania pisowni wykazuje że Polacy z dużej ale już polaków z małej, nie będę dyskutował skoro jest to zgodne z pisownią.

  • Lucek 24 października 2012 w 18:23 - Odpowiedz

   ~Prozak . Niestety nie masz włączonej opcji elementarnej kultury i zdrowego rozsądku .

 3. majka 22 października 2012 w 17:11 - Odpowiedz

  Witam,kupiłam dziś ten telefonik i nie mogę poradzić sobie z szybkim wybieraniem,może ktoś wie jak to zrobić!!!Pozdrawiam

 4. wlo 22 października 2012 w 17:15 - Odpowiedz

  Jestem za ACTA! Jest niby ustawa o ochronie praw autorskich. Jednak jej zapisy są tak mdłe w zakresie ochrony praw niematerialnych, że szkoda czasu skarżyć złodziei. Sam tworzę dokumentacj… Często widzę całe strony, akapity żywce,m przepisane w innych opreacowaniach – KOMERCYJNYCH!! Dlaczego miałbym nie chronić swoich praw i pieniędzy? Bo komuś się nie chce tworzyć, tylko przepisuje niezbędne fragmenty do swoich prac? Może jak będą poważne restrykcje, w końcu cwaniak żeby zarobić weźmie się do pracy? Dlaczego miałbym się martwić tym, ze czyjeś dobra zostaną naruszone, skoro złodziej już moje naruszył – świadomie ukradł?

  • Nie dla ACTA i jej klonw 22 października 2012 w 17:22 - Odpowiedz

   Masz do kogoś uzasadnione pretensje o plagiat to idziesz do sądu. Koniec i kropka. To co jest teraz tworzone jest chore. Masz prawo i zacznij z niego korzystać, anie państwo policyjno-represyjne wprowadzać ze szczególnym uwzględnieniem interesów USA.

 5. pskdotpl 22 października 2012 w 17:17 - Odpowiedz

  BEZROZUMNE PRÓBY OBRAŻANIA polskiego społeczeństwa? A czymże to polskie społeczeństwo jest? Kwintesencją rozumu?, inteligencji i mądrości? To najgłupszy naród świata. Jestem polakiem i boleję nad tym. Jednym z dowodów na to, są posty w internecie. Odezwałem się bo zawsze jak słucham takich „obrażonych” w godności swojej ,polskiej, to pytam na czym ta twoja wielkość polega? Na skamlaniu na kolanach u jankesów? A może na tym ,że na parkingu, na Słowacji pod np. Łomnicą stoją tylko słowackie auta, a polskie oblepiają pobocza obok, bo WIELCY POLACY nie zapłacą 5,60 euro za parking? To jest ta twoja duma narodowa? A może Pan Macierewicz – facet nadający się do Tworek razem z całą ekipą oszołomów. A może budowniczy stadionu w Warszawie – najdroższego obiektu tej klasy na świecie? w którym nie można zamknąć dachu jak pada deszczyk?

  • Zniesmaczziny 22 października 2012 w 17:26 - Odpowiedz

   Kolejny „polak” czy może raczej „polaczek” się nam objawił. Ja jestem Polakiem i mieszkam w pięknej Polsce. Żal mi takich ludzi, jak Ty co to do własnego gniazda za przeproszeniem robią.

  • Lucek 24 października 2012 w 18:20 - Odpowiedz

   ~pskdotpl Nie wciskaj kitu . Rożnica między nami jest taka , że ja nie wywyższam , ale i nie poniżam polskiego narodu – jak niestety ty to czynisz . Uważam Polaków za taki sam naród jak wiele innych , zasługujący na taki sam szacunek . A ty sam sobie wystawiasz opinię i to wybitnie niekorzystną .

 6. Grzech 22 października 2012 w 17:28 - Odpowiedz

  Witka posiadacze SX P, co do baterii-wcale nie jest tak źle, przy dużym użytkowaniu trzyma nawet dwie doby-serio! Wyświetlacz również z kolorami i jakością obrazu nie wiele odstaje od Super Amoledów, gorzej z jego czułością, trzeba czasem coś dotknąć nawet trzy razy! Zdjęcia również wychodzą nie źle. Miałem, przez ostatni chyba rok, z osiem różnych foników, różnych firm, szukałem aparatu z dobrymi parametrami ale najbardziej zależało mi na jakości odtwarzanej muzyki, tak z radia jak i mp3. W SX P jakość ta jest nie do pobicia! Nie wierzycie, sprawdźcie sami-porównałem z HTC Sens XL z tymi dużymi białymi słuchawkami i nie zamieniłbym, szczerze! W końcu to Sony- nazwa zobowiązuje, nie!? I jeszcze jedna sugestia- wyświetlacze powyżej 4 cali, to już brak wygody tak do użytkowania jak i do obcowania z nimi! Chyba że ktoś nie dowidzi lub ma łapki jak Shrek! Pozdrawiam!

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile