Kradzież kabli telekomunikacyjnych, kolejowych czy energetycznych to nie tylko kłopot dla przedsiębiorców z tych branż, ale i problem społeczny. Brak dostępu do Internetu, opóźnienia pociągów czy przerwy w dostawie energii to częste skutki tych przestępstw. Uruchomiony w ramach portalu Polska Szerokopasmowa serwis Kradzieże Infrastruktury.pl ma z jednej strony przedstawić skalę problemu, opisywać podejmowane działania przeciw tego typu przestępstwom, ale i uwrażliwiać społeczeństwo na tę patologię.

Dziś przestępstwa kradzieży infrastruktury w większości wypadków są umarzane ze względu na znikomą szkodliwość społeczną czynu. Dodatkowo brak reakcji lokalnych społeczności na zagrożenia czy naruszenia prawa występujące w ich otoczeniu wpływa na to, że sprawcy czują się bardziej pewni i zupełnie bezkarni.

Dlatego też Urząd Komunikacji Elektronicznej zaproponował operatorom telekomunikacyjnym, firmom energetycznym, kolei oraz izbom branżowym podjęcie wspólnych działań, które będą przeciwdziałać kradzieżom infrastruktury. Ich celem jest z jednej strony doprowadzenie do zmian legislacyjnych, które ułatwią walkę ze złodziejami, ale także wypracowanie metod, które usprawnią współpracę z policją w tym zakresie.

Serwis kradzieże infrastruktur.pl wpisuje się w te działania. Na jego lamach będą informacje o podejmowanych inicjatywach na rzecz przeciwdziałania zjawiskom kradzieży i dewastacji infrastruktury, np. proponowanych zmianach z zakresu legislacji czy prowadzonych kampaniach społecznych.

Portal realizowany w ramach projektu pn. „System Informacyjny o infrastrukturze szerokopasmowej i portal Polska Szerokopasmowa”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

źródło: UKE

Kan