Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej przesłała do Urzędu Komunikacji Elektronicznej pismo, w którym ustosunkowuje się do projektu nowelizacji Prawa Telekomunikacyjnego.

W pierwszej kolejności obawy KIKE budzą rozbudowanie treści w zakresie transparentności umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych. Drugi zasadniczy problem jaki dostrzega Izba to ewidentne zróżnicowanie pozycji rynkowej operatorów sieci stacjonarnych oraz mobilnych.

Izba opowiada się za pełną transparentnością umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych. Funkcjonalność i przejrzystość umowy może być jednak zakłócona poprzez namnożenie różnego rodzaju postanowień i szczególnych zapisów umownych, w szczególności dotykających bardziej technicznej strony wykonania umowy.

Największe obawy Izby budzi dodanie punktu, który ma zagwarantować abonentowi minimalne parametry świadczonych usług. Izba opowiada się za wyłączeniem tego obowiązku zarówno w odniesieniu do sieci ruchomych jak i stacjonarnych. Rozwiązany zostanie przez to także problem nierównego traktowania i naruszenia zasady neutralności technologicznej. Zwłaszcza po stronie małych i średnich ISP wprowadzenie w życie tego przepisu, spowoduje znaczny wzrost kosztów, co przełoży się zapewne na ceny usług telekomunikacyjnych. Natomiast z punktu widzenia abonenta, szereg różnego rodzaju parametrów (specjalistycznych) łącza może tylko zaburzyć przejrzystość całej umowy.

To na co pragnie zwrócić uwagę Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej to projekt uregulowania, który od dłuższego czasu wydaje się stać w sprzeczności z prawem osób fizycznych do prywatności i ochrony danych, tj. z mechanizmem wyrażenia zgody na przechowywanie danych informatycznych w urządzeniach końcowych abonentów lub użytkowników końcowych. Proponowane rozwiązania są zdaniem Izby niewystarczające.

Uwagi dotyczące projektu nowelizacji ustawy Prawo telekomunikacyjne, przygotowane przez Krajową Izbę Komunikacji Ethernetowej w Warszawie: Tutaj

źrodło: KIKE

Kan