KIKE przesłała do UKE pismo, w którym wyraziła swoją opinię w sprawie projektu dokumentacji przetargowej na częstotliwości z pasma 1800 MHz. Regulator planuje przeprowadzenie dwóch przetargów: na jeden blok 2 x 10 Mhz i na trzy bloki 2 x 5 MHz. W pierwyszm przetargu najważniejszym kryterium miałoby być wzmocnienie konkurencji. W drugim zadeklarowana opłata i wiarygodność finansowa uczestnika.

Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej od początku swojego istnienia wspiera wszelkie
działania organów administracji publicznej, których celem jest zapewnienie rozwoju konkurencji na
rynkach telekomunikacyjnych. Jednym z naczelnych celów Izby jest „wspieranie technologii rozwojowych, w szczególności wspieranie technologii umożliwiających mobilną komunikację bezprzewodową (tj. ułatwianie dostępności pasma dla transmisji radiowych dla ISP, zwiększenie dostępności technologii i urządzeń dla profesjonalnej
telekomunikacji mobilnej lub bezprzewodowej)” – czytamy w przesłanym UKE piśmie KIKE, w którym ustosunkowuje się do projektu dokumentacji przetargowej na częstotliwości z pasma 1800 MHz.

Zdaniem Izby jak najszerszy dostęp operatorów telekomunikacyjnych do ograniczonych zasobów dóbr publicznych, takich jak częstotliwości i numeracja, jest kluczowym środkiem do realizacji tego celu, dzięki któremu tworzone są szanse wejścia na rynek dla nowych usług i aplikacji oraz dla rozwoju innowacyjności.

Mając na uwadze powyższe cele statutowe KIKE, cele regulacyjne Prezesa UKE określone w przepisach ustawy – Prawo telekomunikacyjne oraz stan konkurencji na rynku opisany przez Prezesa UKE w ogłoszeniu o zamiarze przeprowadzenia przetargów na dostępne zasoby częstotliwości 1800 MHz, uważamy, że w przetargach na rozdysponowanie częstotliwości prawidłowe i zgodne z prawem jest stanowisko Prezesa UKE polegające na wyborze „warunków zachowania konkurencji” jako najistotniejszego kryterium oceny ofert – podkreśla w swim stanowisku KIKE.

Zdaniem Izby fiskalne kryterium maksymalizacji opłat do Skarbu Państwa może mieć istotne znaczenie wyłącznie w wyjątkowych przypadkach, w których nie występują żadne zagrożenia dla stanu konkurencji na rynku i jednocześnie nie ma żadnych celów regulacyjnych, które mogłyby być zrealizowane poprzez stosowanie kryteriów pro-konkurencyjnych.

Taka sytuacja – jak wprost stwierdza to Prezes UKE – nie zachodzi obecnie w odniesieniu do częstotliwości 1800 Mhz – uważa Izba.

Według KIKE „Operatorzy ISP, a także inni operatorzy alternatywni działający na rynkach telekomunikacyjnych, przy ubieganiu się o dostęp do częstotliwości i innych zasobów publicznych, powinni mieć stworzone realne i równe szanse konkurowania z operatorami zasiedziałymi. Zgodnie z wolą ustawodawcy równość tą zapewniają przejrzyste, obiektywne i niedyskryminujące kryteria dotyczące zachowania warunków konkurencji oraz efektywnego wykorzystywania częstotliwości, które powinny być decydujące przy ocenie ofert – stwierdza KIKE.

– „Mamy zatem nadzieję, że w dbałości o interes konsumentów i rynku, częstotliwości 1800 niezbędne do dalszego rozwoju bezprzewodowego szerokopasmowego Internetu w Polsce zostaną przyznane tak szybko jak to możliwe, z zachowaniem dbałości o stan konkurencji” – konkluduje KIKE.

źródło: Polska Szerokopasmowa

Kan