Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej zaproponował podjęcie działań zapobiegających dewastacji infrastruktury.

Na zaproszenie Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej przedstawiciele firm i Izb Branżowych spotkali się 24 listopada 2011 r. w siedzibie UKE. Celem spotkania było zapoznanie się za skalą zjawiska oraz podjęcie wspólnych działań walki z patologią.

Operatorzy telekomunikacyjni odnotowują coraz większą liczbę kradzieży kabli telekomunikacyjnych. Tylko Telekomunikacja Polska zanotowała w zeszłym roku ponad 7 tys. takich przypadków. To znaczny wzrost w stosunku do 2009 roku, kiedy odnotowano blisko 3 tys. kradzieży. Wynikająca z tego dewastacja infrastruktury dotyka też przedsiębiorców energetycznych i spółki kolejowe.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej zaproponował podjęcie wspólnych działań, które będą mogły zapobiec tej patologii. Ich celem jest z jednej strony doprowadzenie do zmian legislacyjnych, które ułatwią walkę ze złodziejami, ale także wypracowanie metod, które usprawnią współpracę z policją w tym zakresie. Przedstawiciele UKE podkreślili też znaczenie podjęcia wspólnej akcji społecznej, która uwrażliwiłaby społeczeństwo na ten problem.

W trakcie spotkania przedstawiciele największy polskich firm telekomunikacyjnych przedstawili skalę zjawiska kradzieży kabli telekomunikacyjnych w ich sieciach. Podkreślali, że aby przeciwdziałać temu zjawisku, należy nie tylko stosować wyższy wymiar kary dla złodziei (dziś najczęściej unikają odpowiedzialności ze względu na niską szkodliwość społeczną czynu), ale i wprowadzić odpowiednie uregulowania w zakresie obrotu miedzią i złomem.

W czasie dyskusji większość uczestników spotkania zgodziła się z tymi sugestiami. Ustalono, że zostanie powołany komitet sterujący, w którego skład wejdą przedstawiciele operatorów telekomunikacyjnych, firm energetycznych i kolejowych, izb gospodarczych oraz UKE. Jego pierwszym zadaniem będzie ustalenie priorytetów i harmonogramu wspólnych działań, których celem ma być przeciwdziałanie zjawisku kradzieży i dewastacji infrastruktury teleinformatycznej.

źródło: UKE

Kan