Pojawiła się inicjatywa wprowadzenia opłaty za przenoszenie numeru. Tym razem koszt ponosiłbym nie klient jak kiedyś, ale operator biorca. Koszty operacji wyceniane są na 25- 50 zł.

W dniu 25 maja 2011 r. Prezes UKE ogłosił rozpoczęcie z dniem 1 czerwca 2011 r. postępowania konsultacyjnego dotyczącego projektu decyzji Prezesa UKE, określającej warunki rozliczeń dotyczących realizacji usługi przeniesienia przydzielonego numeru (mobile number portability – MNP) przy zmianie dostawcy usług do sieci innego operatora. UKE przedstawił wyniki konsultacji.

Play, Mobyland, PIIT i Cyfrowy Polsat w swoim stanowisku podkreślają, że brak jest jakichkolwiek podstaw prawnych, aby można było wyinterpretować obowiązek uiszczania opłat za przenoszenie numeru przez operatora-biorcę na rzecz operatora-dawcy.

Dodając, że możliwość wprowadzenia rozliczeń hurtowych, istniałaby tylko w sytuacji, gdy operatorzy w trakcie realizacji procesu przenoszeniu numerów wzajemnie korzystali z połączonych sieci. Jedynie wdrożenie modelu kosztowego uwzględniającego koszty ponoszone przez OBU operatorów w procesie przenoszenia numerów stanowić będzie gwarancję przejrzystości i obiektywności, o ile w ogóle taka opłata mogłaby być wprowadzona.

Play dodatkowo kwestionuje fakt „nagradzania” poprzez opłaty na poziomie międzyoperatorskim operatora, który nie jest w stanie, lub nie chce przedstawić abonentowi konkurencyjnej oferty.

W 2010 roku operatora zmieniło ponad 860 tys. kart SIM z ogólnej liczby ponad 47 mln, których używają Polacy. Statystycznie to ok. 1,83 proc. Najlepiej wyszedł Play, a z pozostałych dużych operatorów Orange. Zgoodnie z analizami przeprowadzanymi przez P4, PTC jest operatorem, z którego sieci w okresie od stycznia 2009 r. do maja 2011 r. klienci przenieśli do innych operatorów największą liczbę numerów. Od 2009 roku w Polsce przeniesiono 1173179 numerów między operatorami: więcej na ten temat pisaliśmy: Tutaj

Jeśli z tytułu przenoszenia numerów zostanie wprowadzony obowiązek uiszczania jakiejkolwiek opłaty w rozliczeniach międzyoperatorskich, to do pobierania takich opłat uprawniony byłby zarówno operator dawca, jak i biorca, gdyż każdy z nich ponosi koszty „założenia” (set5 up costs) związane z uruchomieniem i obsługą usługi – czytamy w stanowisku dotyczącym projektu decyzji Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej
określającej warunki rozliczeń dotyczących realizacji usługi przeniesienia przydzielonego numeru przy zmianie dostawcy usług do sieci innego operatora.

Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji w swoim stanowisku postuluje obciążenie biorcy częścią kosztów ponoszonych przez dawcę w związku z przeniesieniem numeru, oferując im swoistą rekompensatę w kwocie 25,39 zł za każdego utraconego użytkownika.

źródło: UKE

Kan