Jesteś tutaj:-, Newsy, Rynek-Kredyt gotówkowy na nowy sprzęt – wszystko, co trzeba wiedzieć!

Kredyt gotówkowy na nowy sprzęt – wszystko, co trzeba wiedzieć!

Materiał partnera

Czasem przychodzi moment, że trzeba wymienić swój sprzęt RTV lub AGD na nowy, zwłaszcza wtedy, gdy ten stary zaczyna już poważnie szwankować. Nie zawsze jednak ma się odłożone na taki wypadek pieniądze – wtedy idealnym rozwiązaniem może okazać się kredyt gotówkowy. Co trzeba o nim wiedzieć i jakie warunki należy spełnić przed otrzymaniem dodatkowych środków finansowych?

Kredyt gotówkowy – do jakiej kwoty można go wziąć?

Kredyt gotówkowy można wziąć na różne cele, takie jak zakup nowego sprzętu do domu, remonty czy też spłaty innych zobowiązań. Kluczowe pytanie, jakie zadają sobie najczęściej osoby ubiegające się o pożyczkę, brzmi: na jaką kwotę może maksymalnie opiewać kredyt gotówkowy? Otóż nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jest to zależne od wielu różnych czynników.

Banki przed udzieleniem pożyczki szczegółowo analizują status finansowy ich potencjalnego klienta oraz indywidualnie dostosowują najwyższą możliwą kwotę. Jeżeli sugerować się jednak uniwersalnymi wytycznymi, zgodnie z obowiązującą ustawą o kredycie konsumenckim można uzyskać kredyt gotówkowy opiewający na maksymalnie 255 500 złotych.

Ważne jednak jest, aby także samodzielnie dokładnie przeanalizować swoje możliwości i nie brać zbyt dużej pożyczki, kiedy już na starcie przewiduje się, że może być trudno ją spłacić. W ten sposób można uniknąć kłopotów oraz ewentualnych problemów związanych z uregulowaniem zobowiązania.

Zaciągając jednak kredyt konkretnie na sprzęty AGD i RTV, biorąc pod uwagę ich ceny, nie powinien on raczej przekraczać kilkunastu tysięcy złotych, chyba że wybiera się jedynie propozycje z najwyższej półki cenowej od renomowanych producentów w danej branży.

Gdzie szukać najlepszych ofert kredytów gotówkowych?

Na rynku istnieje wiele rozwiązań na porównanie ze sobą ofert kredytów gotówkowych od różnych instytucji finansowych. Przede wszystkim można wybrać tradycyjną formę – wybrać się do kilku wybranych przez siebie placówek bankowych i tam uzyskać wszystkie potrzebne informacje, rozmawiając bezpośrednio z konsultantem.

Inną opcją jest sprawdzanie stron internetowych banków. Na każdej z nich znajdują się podstrony, na których można zweryfikować warunki otrzymania kredytu gotówkowego.

Jednak najbardziej wygodną opcją na znalezienie najkorzystniejszych ofert jest skorzystanie ze specjalnych porównywarek finansowych. Można w tym celu użyć m.in. rankingu kredytów gotówkowych, który znajduje się pod tym linkiem https://www.bankier.pl/smart/kredyty-gotowkowe. To specjalne narzędzie umożliwia uzyskanie wszystkich najważniejszych informacji w jednym miejscu. Wystarczy jedynie wprowadzić swoje preferencje dotyczące wysokości pożyczki oraz długości okresu spłaty, a porównywarka wyświetli wszystkie najlepsze dostępne propozycje różnych banków. Jest to bardzo wygodna opcja, która odciąża klienta i pozwala mu na błyskawiczne otrzymanie konkretów w jasny, przejrzysty sposób.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt gotówkowy?

Aby uzyskać kredyt gotówkowy, konieczne jest spełnienie określonych warunków. Od kredytobiorcy bank wymaga:

  • pełnoletniości (trzeba mieć ukończony 18. rok życia);
  • niczym nieograniczonych zdolności prawnych;
  • odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej;
  • samodzielnego złożenia wniosku kredytowego;
  • dobrej historii w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).

Co więcej, niezwykle istotne jest również poświadczenie regularnych źródeł dochodu, np. na podstawie obowiązującej umowy o pracę. Na tej podstawie instytucje finansowe mogą podjąć decyzję szczególnie o wysokości udzielanej pożyczki.

Uzyskanie kredytu gotówkowego – etapy

Proces uzyskania kredytu gotówkowego jest wieloetapowy. Po pierwsze, po wybraniu odpowiedniego banku, konsument musi złożyć wniosek kredytowy – można to zrobić zarówno w formie stacjonarnej, udając się do banku, jak i telefonicznie lub online. Szczególnie te dwie opcje pozwalają na zaoszczędzenie czasu.

Kolejnym krokiem jest dostarczenie instytucji wszystkich potrzebnych dokumentów, takich jak umowy poświadczające dochody, na których podstawie określona zostanie zdolność kredytowa. Gdy wszystko przebiegnie pomyślnie i bank zdecyduje się na udzielenie danej osobie kredytu, przygotowana do podpisania przez klienta będzie umowa, w której powinny zawierać się wszystkie najważniejsze informacje, takie jak: 

  • całkowita kwota kredytu gotówkowego,
  • oprocentowanie,
  • okres kredytowania,
  • terminy spłaty.

Oprócz tego jednak takie umowy powinny zawierać informacje dotyczące warunków ewentualnej szybszej spłaty kredytu.

Ostatnim etapem jest przyznanie kredytu gotówkowego i przelanie pieniędzy na określony wcześniej w umowie rachunek bankowy konsumenta.

Jak samodzielnie sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa to nic innego jak określenie przez bank możliwości spłaty zaciągniętej przez kredytobiorcę pożyczki wraz ze wszystkimi odsetkami i innymi dodatkowymi kwotami w ustalonym w umowie terminie. Choć w procesie ubiegania się o kredyt, instytucja finansowa sama zajmuje się jej wyliczeniem, to warto wcześniej ją sprawdzić na własną rękę i zweryfikować swoje możliwości jeszcze przed przystąpieniem do całego procesu.

Jak to jednak zrobić? Wystarczy udać się do oddziału banku lub skontaktować się z konsultantem telefonicznie, a ten na podstawie podanych przez konsumenta danych określi prognozowaną zdolność kredytową. Skorzystać można także z internetowych kalkulatorów, a więc możliwości jest naprawdę wiele.

Jak poprawić własną zdolność kredytową?

Co jednak w przypadku, gdy danej osobie bardzo zależy na uzyskaniu kredytu, a bank ze względu na bardzo niską zdolność kredytową nie jest w stanie udzielić żadnego kredytu?

W takim przypadku trzeba zadbać o regularne zarobki – idealnie, jeśli będą one poświadczone umową o pracę na czas nieokreślony. Banki najprzychylniej udzielają pieniędzy właśnie takim kandydatom. Mniej chętnie patrzy się na osoby będące na samozatrudnieniu lub pracujące na podstawie umowy o dzieło czy zlecenie. 

Istotne są również inne wydatki, jakie kredytobiorca ponosi – im są mniejsze, tym większa szansa na otrzymanie pozytywnej decyzji od banku.

Autor |2023-09-20T13:38:45+02:0020 września 2023 13:38|Kategorie: Finanse, Newsy, Rynek|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.