Dla osób oczekujących przede wszystkim prostej estetyki, niewymagającej skomplikowanego doboru lamp, oprawy wpuszczane stanowią pierwszy i najbardziej trafny wybór. Sprawdź, w jakich miejscach popularne oczka sprawdzą się najlepiej oraz jak za ich pomocą stworzyć bezbłędną stylizację świetlną.

Oprawy wpuszczane – ideał dla minimalistów

Oprawy wpuszczane to rodzaj oświetlenia, który jest montowany bezpośrednio w sufitach podwieszanych w taki sposób, by w jak najmniejszym stopniu wystawać ponad jego powierzchnię. Dzięki szerokiemu kątowi świecenia i w połączeniu z żarówkami LED (rzadziej halogenowymi) oprawy te stanowią doskonały wybór dla zwolenników minimalizmu, a także do wszystkich pomieszczeń, w których zależy nam na zyskaniu jak największej przestrzeni użytkowej.

Popularne oczka posiadają kształt okrągły lub kwadratowy i występują w szerokiej palecie kolorów oraz styli. Do ich produkcji wykorzystuje się tworzywa sztuczne, aluminium bądź szkło. Dzięki niewielkim rozmiarom oraz możliwości zmiany kierunku świecenia idealnie odnajdą się zarówno pojedynczo, do doświetlania konkretnych stref, jak i w przypadku montażu kilku sztuk obok siebie. W ofercie niektórych producentów występują one także w wersji z kilkoma miejscami na żarówki, wyciętymi w prostokątnej lub kwadratowej podstawie.

Oświetlenie punktowe – do jakich pomieszczeń?

Dyskretna elegancja zapewniana przez oprawy punktowe oraz ich nieograniczona funkcjonalność sprawiają, że z powodzeniem mogą być stosowane we wszystkich pomieszczeniach domowych – od pokojów dziennych, przez sypialnie i korytarze, aż po kuchnie i pokoje dziecięce. Wybierając model o odpowiednio wysokiej klasie szczelności (co najmniej IP44), możesz z powodzeniem zainstalować je także w łazience.

Klucz do uzyskania zniewalającego efektu będzie stanowił przede wszystkim dobór żarówki o odpowiednej barwie – ciepłe oświetlenie LED będzie w stanie stworzyć relaksujący klimat w sypialni, podczas gdy odpowiednio mocna żarówka neutralna zapewni ci idealne warunki, niezbędne do wykonywania precyzyjnych czynności, w łazience czy kuchni.

Z uwagi na swą uniwersalność oprawy oczkowe znajdują również powszechne zastosowanie w przestrzeniach komercyjnych, takich jak restauracje, zakłady fryzjerskie, sklepy, czy gabinety kosmetyczne. O ile sufity stanowią ich naturalne miejsce montażu, w aranżacjach możemy spotkać je także w formie skutecznego oświetlenia stopni schodowych.

Oczka sufitowe do biur

Oprawy wpuszczane stanowią jeden z najczęstszych wyborów do przestrzeni biurowych. Sale konferencyjne, open space’y, gabinety, stołówki, ciągi komunikacyjne – każde z wymienionych pomieszczeń jest w stanie zyskać na zastosowaniu popularnych oczek pod warunkiem odpowiedniego zaprojektowania systemu świetlnego. W zależności od koncepcji mogą z powodzeniem służyć zarówno jako oświetlenie ogólne, jak i miejscowe, doświetlające konkretne stanowiska lub obszary.

Decydując się na popularne oczka do biur, należy zwrócić szczególną uwagę na wybór żarówek o odpowiednich parametrach, które będą wpisywać się w wymagania norm dla pomieszczeń pracy stałej pod kątem barwy, migotania, kontrastu, olśnienia, natężenia i kontrastu. Właściwie zaprojektowany system oświetleniowy, składający się z opraw oczkowych, powinien dawać światło rozproszone i niemal bezcieniowe. Ponadto stosunek natężenia światła we wszystkich pomieszczeniach nie może być wyższy niż 5:1. W przypadku problemów z wyborem najlepszym wyjściem będzie skierowanie się ku usługom firm, specjalizujących się w projektowaniu i doborze oświetlenia w miejscach pracy.

Jak wybrać oprawy wpuszczane?

Dobierając oprawy wpuszczane do swojej przestrzeni, zwróć uwagę na ich design. O ile większość z oczek cechują proste kwadratowe lub okrągłe formy, równie dobrze mogą one być wykonane z różnych materiałów i posiadać na swej powierzchni zdobienia np. w stylu glamour. Kolor opraw powinien być dostosowany do elementów wystroju, w zależności od potrzeb wyróżniając się lub wprost przeciwnie – stanowiąc wręcz transparentną formę.

Pod względem funkcjonalności i szczegółów technicznych zwróć uwagę na napięcie zasilania opraw – niektóre mogą być przystosowane wyłącznie od pracy z żarówkami o niskim napięciu – oraz kompatybilności z konkretnymi gwintami żarówek. O ile klasa szczelności w większości zastosowań na poziomie IP20 będzie w zupełności wystarczająca, tak w pomieszczeniach o wysokim poziomie wilgoci lub narażonych na kontakt z wodą postaw na oprawy klasy IP44 lub wyższej. Biorąc pod uwagę wszystkie z wymienionych czynników, otrzymujesz gwarancję stworzenia atrakcyjnej wizualnie i co najważniejsze funkcjonalnej stylizacji świetlnej, dopełniającej ducha twoich wnętrz.