Jedną z głównych nowości Panasonic podczas tegorocznych targów NAB Show w Las Vegas był prototyp kamery 360 stopni. Oprócz tego firma przedstawiła między innymi nowe rozwiązania dla kamer zdalnych, czytnik kart ExpressP2 z interfejsem Thunderbolt3 oraz centrum produkcji na żywo AV-HLC100.

Kamera 360 stopni
Kamera 360 stopni

Kamera Panasonic 360 stopni składa się z głowicy oraz jednostki bazowej. Rozwiązanie obejmuje cztery zsynchronizowane obiektywy, które tworzą jeden obraz o rozdzielczości 4K i proporcji 2:1, czyli panoramę typu equirectangular. Urządzenie realizuje materiał w czasie rzeczywistym, posiada funkcję zszywania kadrów (ang. live-stitching) i charakteryzuje się bardzo niskim czasem opóźnienia. Dzięki temu model zapewnia doskonałe odwzorowanie obrazu i może z powodzeniem być wykorzystywany w transmisjach na żywo z wydarzeń sportowych, muzycznych czy innych imprez masowych. Kamera oprócz jakości 4K (3840×1920) zapewnia automatyczną regulację ekspozycji i balansu bieli, a także precyzyjne zszywanie krawędzi w czasie rzeczywistym, by obraz był jak najbardziej naturalny i dokładny. Model do sprzedaży trafi już w sierpniu tego roku.

AW-HR140
AW-HR140

Podczas NAB 2017 Panasonic poinformował również o nowym dodatku do zdalnie sterowanej kamery zewnętrznej AW-HR140. Model Full HD został wyposażony w wysokiej czułości matrycę 3MOS typu 1/2,86. Kamera oferuje wysoką jakość przesyłanego obrazu i jednocześnie posiada wzmocnioną konstrukcję. Model jest odporny na wodę, pył, najtrudniejsze warunki atmosferyczne oraz mechaniczne uszkodzenia. Jest on wyposażony w wycieraczkę obiektywu i jest pierwszą na rynku kamerą obrotowo-uchylną z systemem stabilizacji obrazu D.I.S.S. (Dynamic Image Stabilizing System). Dzięki temu kamera AW-HR140 może być instalowana na zewnątrz, w niesprzyjającym środowisku bez konieczności stosowania obudowy. Model dostępny będzie w sprzedaży w czerwcu tego roku.

ExpressP2 AU-XPD3
ExpressP2 AU-XPD3

Jedną z nowości na targach był też czytnik kart ExpressP2 AU-XPD3 z interfejsem Thunderbolt3, który również na rynku pojawi się w czerwcu. Rozwiązanie zostało zaprojektowane w celu zwiększenia wydajności transmisji materiałów wideo w formacie 4K. Czytnik AU-XPD3 pracuje w przybliżeniu cztery razy szybciej niż USB 3.0. Przykładowo trzygodzinny materiał nagrany w formacie AVC-Intra4K422 (4K/24p) na karcie ExpressP2 512 GB można wyładować – przy prędkości transferu 10 Gb/s – w ciągu około siedmiu minut.

ARCAM
ARCAM

Panasonic rozszerzył także ofertę przełączników wraz z wprowadzeniem centrum produkcji na żywo AV-HLC100. Rozwiązanie łączy w sobie przełącznik 1 ME, zdalny sterownik kamery i funkcje miksera audio. Oferuje zarówno porty IP, jak i tradycyjne wejścia i wyjścia wideo. Centrum produkcji na żywo ułatwia działanie jednoosobowe zarówno podczas zdalnej obsługi kamer, jak i podczas procesu produkcji. Współpracuje z modelami Panasonic PTZ oraz systemami kamer, które automatycznie wykrywa i wdraża przy użyciu protokołu IP lub SDI. Rozwiązanie będzie dostępne na amerykańskim rynku jesienią tego roku, w Europie zaś pojawi się prawdopodobnie na początku 2018 roku.

ARCAM
ARCAM

Jednocześnie Panasonic poinformował o podpisaniu umowy z firmą AR+. Na jej podstawie Panasonic otrzymał wyłączne prawo do dystrybucji ramienia mechanicznego ARCAM w Europie (z wyłączeniem Francji). Będzie ono dostępne w połączeniu z kamerami studyjnymi Panasonic. Wspólne rozwiązanie jest skierowane do profesjonalistów zajmujących się transmisją wydarzeń na żywo, imprez sportowych, rozrywkowych, a także dla filmowców specjalizujących się w technice poklatkowej.

źródło: Panasonic

Kan