Zarząd Mediatel informuje, że w dniu 12 kwietnia 2017 r. HAWE Telekom Sp. z o.o. w wniósł zarzuty przeciwko Uchwale Rady Wierzycieli numer 1/03/2017 z dnia 03 kwietnia 2017 r. w przedmiocie odwołania z pełnienia funkcji zarządcy spółki PMR Restrukturyzacje S.A oraz wskazania w to miejsce doradcy restrukturyzacyjnego Wiesława Ostrowskiego. Zarząd potwierdza także, że prawa korporacyjne w tym do podniesienia kapitału w spółce zależnej należą do Zarządu HAWE SA.

W ocenie Zarządu Spółki, Uchwała została powzięta z rażącym naruszeniem Prawa restrukturyzacyjnego, gdyż Rada Wierzycieli nie ma kompetencji do odwoływania i powoływania Zarządcy, a taką kompetencję ma jedynie sąd.

Nie widzę jakichkolwiek powodów, które uzasadniałyby odwołanie dotychczasowego Zarządcy. Spółka wraz z Zarządcą skutecznie realizuje Plan restrukturyzacyjny i poprawiła kondycję finansową, skutkujące efektywniejszym zabezpieczeniem interesów ogółu wierzycieli. Powołanie nowego Zarządcy opóźni proces restrukturyzacji, bo nowy podmiot będzie musiał dokładnie zapoznać się z sytuacją w Spółce. Traktuję to jako swego rodzaju zemstę, za nasz wniosek do sądu o odwołanie przewodniczącego Rady Wierzycieli, który reprezentuje ARP. Instytucję państwową, która nie wspiera restrukturyzacji i w moim ocenie chce dokonać wrogiego przejęcia głównie HAWE Telekom. My chcemy naprawiać spółkę, żeby spłacić wszystkich wierzycieli, ARP chce ją sprzedać za minimalną kwotę, która nie starczy na wypełnienie wszystkich zobowiązań.”- komentuje Paweł Paluchowski, Prezes Zarządu HAWE Telekom w restrukturyzacji.

Działania dotychczasowego Zarządcy oraz Zarządu Spółki są pozytywnie oceniane przez pozostałych wierzycieli Spółki, obligatariuszy Spółki, pracowników Spółki oraz kontrahentów Spółki, a także akcjonariuszy Emitenta. W ich ocenie wyłącznie stabilizacja Spółki, która została zapewniona przez dotychczasowego Zarządcę, daje gwarancję kontynuacji Spółki oraz możliwość zaspokojenia wierzycieli w jak najwyższym stopniu.

I jeszcze na koniec mały komentarz odnoście stanowisk ARP z dnia 12 kwietnia. Możliwość podniesienia udziałów, które jest jednym z praw korporacyjnych należy do Zarządu HAWE . Zostało to potwierdzone przez Sąd KRS oraz sąd okręgowy-odwoławczy . Jeśli zarządca jak twierdzi ARP ma prawa korporacyjne odnośnie Mediatela dlaczego nie dokonał żadnych zmian w RN spółki czy też Zarządu skoro tak negatywnie ocenia ich działalność? Dlaczego sąd odwoławczy i KRS zaakceptowały podniesienie kapitału w spółkach zależnych w ORSS i HAWE Budownictwo mimo zażaleń zarządcy? I ostatnie pytanie dlaczego ARP nie zgadza się na podniesienie kapitału, który zostanie przeznaczony na dofinansowanie Grupy oraz m.in. spłatę wierzycieli czyli także… ARP?”- dodaje Paweł Paluchowski, Prezes Zarządu HAWE Telekom w restrukturyzacji.

Ponadto, proponowany przez ARP S.A. zarządca, zdaniem Emitenta, nie ma wystarczającego doświadczenia w prowadzeniu postępowania restrukturyzacyjnego tak wymagającego podmiotu, jakim jest Spółka. Zdaniem zarządu Spółki działania pełnomocnika ARP S.A. są sprzeczne z założeniami prawa restrukturyzacyjnego jak również potwierdzają negatywne i wrogie działania ARP S.A. wobec Spółki. Świadczy o tym szereg okoliczności. Przykładowo, po powzięciu w dniu 03 kwietnia 2017 r. Uchwały Przewodniczący Rady Wierzycieli, który jest jednocześnie pełnomocnikiem ARP S.A. do dnia dzisiejszego nie poinformował oficjalnie Spółki o podjętej Uchwale, co jest jego obowiązkiem. Przewodniczący Rady Wierzycieli powinien poinformować oficjalnie Spółkę o w/w decyzje przekazując jej kopię, czego do tej pory nie uczynił.

Zarząd Spółki zwraca uwagę, że znaczna liczba wierzycieli Spółki nie popiera decyzji odwołania Zarządcy i w sposób wyraźny neguje zasadność skarżonej uchwały. Poza tym, odwołanie Zarządcy, który należycie i terminowo wypełnia swe obowiązki, a w jego miejsce powołanie zarządcy, który nie daje rękojmi należytego wypełniania obowiązków z uwagi na brak odpowiedniego zaplecza kadrowego oraz operacyjnego, a także brak doświadczenia w postępowaniach restrukturyzacyjnych, co uniemożliwi skuteczne prowadzenie procesu restrukturyzacji Spółki i przyczyni się do zmniejszenia zaspokojenia wierzycieli. Co więcej, zmiana Zarządcy przyczyni się do znacznego opóźnienia procesu restrukturyzacji Spółki z uwagi na konieczność wdrożenia nowego zarządcy w działalność dłużnika i w konsekwencji doprowadzi do opóźnienia zaspokojenia wierzycieli.


Grupa Kapitałowa Mediatel jest podmiotem działającym na rynku telekomunikacyjnym, który tworzy kompleksowe rozwiązania telekomunikacyjne oraz buduje długoterminową wartość dla akcjonariuszy. Grupa powstała w 2008 roku w efekcie połączenia kilku operatorów telekomunikacyjnych o ugruntowanej pozycji rynkowej, posiadających komplementarne oferty. Integracja ich systemów i procesów, a także połączenie kompetencji wzmocniło konkurencyjność oferty grupy i jej pozycję jako niezależnego dostawcy zintegrowanych usług telekomunikacyjnych.

źródło: Mediatel

Kan