CYBERSEC 2016 to ocena stanu bezpieczeństwa cybernetycznego w Europie oraz wyciągnięcie konkretnych wniosków i rekomendacji na przyszłość. W Krakowie rozpoczął się drugi dzień najważniejszego w Europie wydarzenia dotyczącego cyberbezpieczeństwa. Tegoroczna edycja CYBERSEC zgromadziła rekordową liczbę uczestników. W debatach i dyskusjach panelowych bierze udział ponad 700 osób z dwudziestu krajów.

Wśród uczestników forum nie ma wątpliwości, że w dzisiejszych czasach w sferze cyber nikt nie może powiedzieć, że jest bezpieczny. – Nie ma bezpiecznych sektorów, każdy może zostać zaatakowany – przekonywała Melissa Hathaway, ekspert cyberbezpieczeństwa w administracji Georga W. Busha i Baracka Obamy. Według niej, z punktu widzenia państw newralgiczne są energetyka i telekomunikacja. – Ich paraliż może zachwiać gospodarką i społeczeństwami. A ataków na takie cele notuje się coraz więcej. Dlatego rządy muszą ingerować w rynki w interesie zwiększenia poziomu bezpieczeństwa – stwierdziła. Uznała, że potrzebne są długofalowe agendy dotyczące rozwoju technologii oraz inwestycji. Zdaniem ekspertów, wyjściem z tej sytuacji jest tworzenie procedur i ścisła współpraca krajów, rządów, firm i instytucji. Jednak, jak dodaje Tomasz Zdzikot, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, współpraca zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa teleinformatycznego nigdy nie była i nie jest prosta. – Dlatego tak ważne jest jak najszybsze wdrożenie dyrektywy NIS, która nie tylko zachęci, ale wręcz zmusi wszystkich do współpracy w tym zakresie.

Krakowska konferencja to przede wszystkim wymiana poglądów i koncepcji między ludźmi, dla których zapewnianie cyberbezpieczeństwa jest codziennością. Na liście prelegentów CYBERSEC znaleźli się przedstawiciele m.in. resortów Obrony Narodowej, Cyfryzacji, MSZ, Kancelarii Prezydenta, BBN i służb specjalnych. W Krakowie nie zabrakło również ekspertów z organizacji międzynarodowych, polskich i europejskich uczelni, czy przedstawicieli największych światowych firm. Drugi dzień CYBERSEC 2016 to jednak nie tylko debaty i dyskusje dotyczące kluczowych problemów bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. W tym roku po raz pierwszy Instytut Kościuszki postanowił w ramach forum zorganizować także warsztaty dla licealistów i seniorów. Ich głównym celem jest wykształcenie zarówno wśród młodzieży, jak i osób powyżej 50-go roku życia umiejętności reagowania i bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu. – Codziennie w mediach pojawia się bardzo dużo informacji dotyczących cyberataków, jednak wciąż zbyt mało jest wiedzy i świadomości, jak przed tym się bronić. A przecież to jest temat, który dotyczy każdego z nas w tym samym stopniu. Dlatego zajęcia poświęcone bezpieczeństwu w sieci powinny być elementem edukacji młodych ludzi. Nasze warsztaty to krok w tą stronę – podkreśla Izabela Albrycht, prezes Instytutu Kościuszki.

Celem konferencji CYBERSEC jest wypracowywanie praktycznych rekomendacji, mających na celu poprawę poziomu cyberbezpieczeństwa w poszczególnych sektorach gospodarki, państwach i całej Europie.

źródło: Instytut Kościuszki

Kan