Alicja Wiecka – Dyrektor Zarządzająca SAS Institute znalazła się w gronie dziesięciu najbardziej wpływowych kobiet polskiego sektora teleinformatycznego, w badaniu zrealizowanym na zlecenie Inicjatywy Znane Ekspertki przez Instytut Innowacyjna Gospodarka.

Alicja Wiecka – Dyrektor Zarządzająca SAS Institute
Alicja Wiecka – Dyrektor Zarządzająca SAS Institute

Lista TOP TEN kobiet polskiego sektora IT powstała na podstawie wskazań respondentów reprezentujących firmy teleinformatyczne. Z grona 20 kobiet, które były najczęściej wskazywane przez badane firmy, kapituła w składzie m.in. dr Wacław Iszkowski, Prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, Włodzimierz Marciński, Lider Cyfryzacji w Ministerstwie Cyfryzacji, Natalia Hatalska, założycielka bloga hatalska.com, Przemysław Pająk, Redaktor Naczelny Spider’s Web, Tomasz Bitner, Redaktor Naczelny Computerworld, wybrała 10 pań, które miały i mają największy wpływ na rozwój branży IT w Polsce. Wśród wyróżnionych znalazły się między innymi: pani Anna Streżyńska, Minister Cyfryzacji, pani Magdalena Gaj, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, pani Bożena Leśniewska, Członek Zarządu Orange Polska, pani Małgorzata Kalinowska – Iszkowska, Wiceprezes Zarządu Mazowieckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Alicja Wiecka jest założycielem polskiego oddziału SAS Institute i od ponad 20 lat zarządza firmą, która pod jej kierownictwem stała się wiodącym dostawcą zaawansowanej analityki i oprogramowania Business Intelligence. SAS Polska jest również największą i najszybciej rozwijającą się filią SAS Institute w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Z wykształcenia Alicja Wiecka jest informatykiem i absolwentką Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Doświadczenie zdobywała w takich krajach jak: Kanada, USA oraz Wielka Brytania. Od samego początku stawiała na innowacyjny model zarządzania zapewniający firmie pozycję lidera rynku wyznaczającego nowatorskie kierunki i trendy. Zawsze uważała, że informatyka to bardzo odpowiednie miejsce rozwoju dla kobiet. SAS w Polsce ma w tym zakresie jeden z lepszych wskaźników na świecie – 38 proc. pracowników firmy to kobiety.

Żyjemy w wyjątkowych czasach, dostęp do nowoczesnych technologii i ich wpływ na rozwój gospodarki i życie ludzi, jeszcze nigdy nie był tak duży. W dobie transformacji cyfrowej technologia Business Intelligence i analityka danych to numer 1 na liście priorytetów firm. To jest nasza specjalizacja i od ponad 20 lat wspólnie z klientami tworzymy innowacyjne rozwiązania, które wspierają transformację ich biznesu. Oprócz wiodącej pozycji rynkowej tym co udało nam się stworzyć jest wyjątkowa kultura organizacyjna wspierająca zaangażowanie i kreatywność pracowników oraz rozwój bardzo poszukiwanych dziś kompetencji. Cieszę się, że SAS w Polsce może być przykładem tego, w jaki sposób budować silną organizacyjnie firmę, w której kobiety odgrywają znaczące role i doskonale odnajdują się w zawodzie programisty, analityka, a także menedżera. Wyróżnienie przyznane przez Instytut Innowacyjna Gospodarka jest dla nas istotnym potwierdzeniem, że nasze działania mają duże znaczenie dla rozwoju rynku IT w Polsce – powiedziała Alicja Wiecka.

Gala, podczas, której wręczone zostały wyróżnienia i zaprezentowany został raport „Kobiety w technologiach” odbyła się 13 maja w Narodowym Instytucie Audiowizualnym w Warszawie. Celem raportu jest udowodnienie, że w sektorze technologicznym jest miejsce na rozwój kariery kobiet oraz zaprezentowanie ambitnych, charyzmatycznych pań, które odniosły znaczące sukcesy w tej zdominowanej przez mężczyzn branży.

źródło: SAS Institute