Zintegrowane platformy mobilne Intela SoFIA oraz Broxton miały mieć swój udział w tworzenie szerokiej gamy układów SoC i rozwiązań komunikacyjnych dla tabletów i smartfonów. Skierowane dla wszelkich rozmiarów, w rożnych kategoriach cenowych i systemów operacyjnych, nigdy nie przebiły się do flagowych modeli, jednak zyskały całkiem dużą popularność w tańszych telefonach i tabletach. Pomimo tego firma wycofuje się z tego obszaru rynku.

logo Intel
logo Intel

Mówiąc na Intel na Computex 2014, o postępach we wdrażaniu pierwszej zintegrowanej platformy SoC Intela w budżetowych i zaawansowanych smartfonach i tabletach, prezes Intela Renée James wyjaśnia, że Intel i cały ekosystem branży technologicznej na Tajwanie stoją przed ekscytującą szansą, aby bazując na długiej historii wspólnie prowadzonych prac nad innowacjami, stworzyć płynnie skomunikowane i naprawdę osobiste rozwiązania. Teraz serwis AnandTech poinformował, że Intel rezygnuje z rozwoju układów SoFIA oraz Broxton, a tym samym opuszcza rynek smartfonów i tabletów. Informacje te zostały poparte oficjalnym oświadczeniem firmy, w którym tłumaczy, że decyzja ta spowodowana została chęcią skupienia się na komputerach klasy PC oraz urządzeniach komunikacji przewodowej i bezprzewodowej. Te natomiast przynoszą znacznie większe zyski niż opracowywanie układów do budżetowych smartfonów.

Układy SoFIA oraz Broxton miały trafiać do smartfonów i tabletów, przy czym SoFIA tworzona była z myślą o najtańszych urządzeniach, priorytetem była więc redukcja kosztów produkcji. W przypadku układu Broxton wydajność była o wiele ważniejsza, a SoC miał być zintegrowany z modułem LTE.

źródło: Connected

Kan