Warmia i Mazury to miejsce nie tylko idealne do życia, ale również do prowadzenia biznesu. To region, gdzie gospodarka działa w równowadze ze środowiskiem naturalnym i społeczeństwem, budząc wśród mieszkańców i turystów poczucie harmonii i bezpieczeństwa. Na całym świecie Warmia i Mazury słyną z nieskażonego środowiska, możliwości zdrowego życia, inwestycji w zielone technologie, smacznej i zdrowej żywności, ekologicznego rolnictwa oraz wysokiej jakości produktów i usług.


Walory przyrodnicze regionu, czyste środowisko oraz rozbudowana baza hotelowo-noclegowa sprzyjają rozwojowi turystyki na Warmii i Mazurach. O walorach przyrodniczych województwa decydują przede wszystkim duże kompleksy leśne, z Puszczą Piską na czele, liczne jeziora, rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe i czyste powietrze – Warmia i Mazury znane są jako Zielone Płuca Polski.


Region słynie także z jezior. Na Warmii i Mazurach znajduje się ich ponad 3 tys. Jeziora są połączone kanałami i rzekami, tworząc wielokilometrowy system szlaków wodnych i stanowiąc prawdziwy raj dla żeglarzy. Nic więc dziwnego, że mazurskie jeziora były jedynym polskim kandydatem w finale światowego plebiscytu na 7 nowych cudów natury, a ostatecznie jako jedyne miejsce z Europy znalazły się w gronie 14 najpiękniejszych miejsc na Ziemi.


Wszystko to sprawia, że województwo warmińsko-mazurskie jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów z Polski i z zagranicy regionów naszego kraju. Wiąże się to z rozbudową infrastruktury dla turystów – hoteli, obiektów noclegowych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania, ekologicznych przystani, restauracji i pozostałych placówek gastronomicznych, barów, stołówek i firm cateringowych.

Walory przyrodnicze oraz czyste środowisko stanowią o ogromnym, wciąż jeszcze nie do końca wykorzystanym turystycznym potencjale regionu, a także mają wpływ na wysoką jakość życia na Warmii i Mazurach.

Warmia i Mazury dominują w Polsce pod względem produkcji mięsa drobiowego, wołowego i wieprzowego, wędlin, masła oraz piwa. Rozwojowi przetwórstwa spożywczego w regionie sprzyjają:

  • dogodne warunki naturalne dla rozwoju rolnictwa: użytki rolne stanowią 50,2% powierzchni województwa, grunty orne – 36,8%, łąki – 6%, pastwiska – 5,5%;
  • obecność kopalin (torf i kreda jeziorna) znajdujących zastosowanie w rolnictwie;
  • odpowiednie zaplecze naukowo badawcze: szeroka sieć placówek naukowych, liczne instytuty doświadczalne i badawcze PAN, Centrum Badań i Rozwoju Mleczarstwa (najbardziej zaawansowany ośrodek w Polsce), Centrum Badań Żywności Naturalnej i Tradycyjnej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, Instytut Melioracji i Użytków Zielonych w Falentach, Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie;
  • dogodne warunki dla rozwoju rybołówstwa (wody stanowią 6% powierzchni regionu).

Jednym z ważniejszych ośrodków badawczych w regionie i jednym z najlepszych w kraju jest Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk, działający w Olsztynie od 1988 roku. W Instytucie prowadzone są badania podstawowe w dziedzinach nauk rolniczych, weterynaryjnych oraz biologicznych. Wyniki tych badań znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym, przetwórczym, hodowli zwierząt, a także w medycynie weterynaryjnej i ludzkiej. Instytut współpracuje z ośrodkami naukowymi w Hiszpanii, Finlandii, Niemczech, USA, Japonii i Indiach.


W ramach utworzenia Regionalnego Centrum Badań i Transferu Wiedzy ,,Żywność dla zdrowia” Instytut rozbudował wysokospecjalistyczne laboratoria badawcze, które dziś są zapleczem naukowo-badawczym dla kreowania innowacji i rozwoju stałej współpracy pomiędzy naukowcami z Instytutu a przedsiębiorstwami z branży rolno-spożywczej regionu.


Bogate zasoby surowca (lasy stanowią 30% powierzchni województwa) w połączeniu z wieloletnią tradycją obróbki drewna wpłynęły na to, że Warmia i Mazury stały się polskim zagłębiem meblowym.

Województwo jest liderem pod względem produkcji tarcicy liściastej i iglastej, a także czołowym eksporterem mebli i wyrobów stolarskich.

Lokalne firmy utworzyły klastry: Mazurskie Okna, Meble Elbląg oraz Meble Lubawa. Rozwojowi przemysłu meblowego sprzyja także wysoka podaż pracowników. Potwierdzeniem atrakcyjności regionu dla inwestorów reprezentujących przemysł drzewno-meblowy jest obecność firmy Ikea w Wielbarku i Lubawie.


W gospodarce Warmii i Mazur coraz większego znaczenia nabiera sektor usług biznesowych. Olsztyn, stolica województwa, znajduje się w czołówce miast polskich pod względem powierzchni biurowej w budowie.


Obecnie powierzchnie biurowe oddane do użytku w mieście to ok. 45 tys. m2 (Cezal Business Center, SDG Sigma, Europa Center, WPB Business Center, Mars i Warmia Towers). W planach jest także budowa biurowca Centaurus City Park (15 tys. m2 powierzchni biurowej).

Pozostałe atuty Olsztyna jako miejsca lokalizacji usług dla biznesu to:

  • niskie koszty pracy – Warmia i Mazury należą do regionów o najniższych kosztach pracy w kraju. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw to 3285 zł brutto – 25% niższe niż średnio w Polsce, 53% mniej niż w mazowieckim, 26% mniej niż na Śląsku oraz 25% mniej niż na Pomorzu;
  • odpowiednio wykształcone kadry – potencjał warmińsko-mazurskiego rynku pracy to blisko 40 tysięcy studentów kształcących się na 17 uczelniach wyższych oraz 12 tysięcy absolwentów. Inwestorzy mogą liczyć na dostępność absolwentów z bardzo dobrą znajomością języków: angielskiego, niemieckiego, francuskiego, rosyjskiego i ukraińskiego;
  • niskie ceny wynajmu powierzchni biurowej – najwyższe czynsze transakcyjne wahają się od 8-12 euro miesięcznie za m2 lub 2,5 – 13 euro miesięcznie za m2.

Rozwojowi sektora w regionie sprzyja także uruchomienie i rozwój Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
Wszystko to sprawia, że Olsztyn jest uznawany obecnie za miasto z czołówki liczących się nowych lokalizacji, co potwierdzone zostało w raportach ,,10 Wschodzących Gwiazd Sektora BPO” firmy Colliers International (styczeń 2013) oraz „Polska: nowe lokalizacje biurowe” firmy Jones Lang Lasalle (maj 2014).

Już teraz powyższe atuty doceniły takie firmy jak Bank Citi Handlowy (centrum rozliczeń), Transcom (specjaliści z zakresu obsługi klienta), Trade Group Call Centre (związana z siecią Orange) czy Prudential – jeden z największych na świecie ubezpieczycieli.

Warunki naturalne województwa warmińsko-mazurskiego (duża powierzchnia regionu – 24 tys. km2 i niska gęstość zaludnienia – 59 osób/km²) sprzyjają uprawie roślin energetycznych, w tym wierzby.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski prowadzi badania nad przemysłowym wykorzystaniem energii odnawialnej. Wydział Nauk o Środowisku jest partnerem największego i najważniejszego w Polsce projektu badawczo-rozwojowego (poziom zaangażowanych środków to 200 mln zł), którego celem jest opracowanie technologii wytwarzania paliw i energii z biomasy. Projekt realizowany jest przez konsorcjum grup ENERGA oraz Instytutu Maszyn Przepływowych PAN. W projekcie uczestniczą też zespoły badawcze Politechniki Gdańskiej, Instytutu Energetyki w Warszawie, Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, Politechniki Śląskiej i Politechniki Krakowskiej.

Rozwojowi energetyki alternatywnej na tym obszarze sprzyja również obecność Warmińsko-Mazurskiego Klastra Razem Cieplej. W 2007 roku została oddana do użytku Stacja Energii Wiatrowej w Kisielicach (o mocy 40 MW). Inwestorem farmy wiatrowej był hiszpański koncern IBERDROLA. Farmę tworzy 27 turbin wiatrowych o mocy 1,5 MW każda, a całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 50 mln EUR.

Ze względu na gęstą sieć małych cieków wodnych umożliwiających budowanie małych elektrowni, w województwie możliwy jest też rozwój sektora energetyczno-wodnego. Najważniejszym czynnikiem sprzyjającym inwestycjom w sektorze jest dostęp do infrastruktury technicznej, zgodność z kierunkami rozwoju wyznaczonymi w strategiach przez jednostki samorządu terytorialnego oraz duża dostępność pracowników posiadających specyficzne kwalifikacje.


Działające na Warmii i Mazurach specjalne strefy ekonomiczne oferują najbardziej atrakcyjną w skali kraju pomoc publiczną dla prowadzenia działalności gospodarczej: ulgi podatkowe, ułatwienia administracyjne oraz profesjonalne usługi doradcze w strefach ekonomicznych i parkach technologicznych.

W województwie działają dwie specjalne strefy ekonomiczne: warmińsko-mazurska oraz suwalska.


Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny

  • Nowoczesny kompleks sześciu budynków OPN-T powstał na prawie 20 hektarach terenów miejskich.
  • OPN-T składa się z Parku Technologicznego (czyli miejsca przeznaczonego dla firm o ugruntowanej pozycji na rynku), Inkubatora Przedsiębiorczości (czyli miejsca prowadzenia działalności nowoutworzonych, innowacyjnych firm i wspierania ich rozwoju) oraz Centrum Transferu Technologii (miejsca prowadzenia badań naukowych nad nowymi technologiami, ich wykorzystaniem i wdrożeniem).
  • Dodatkowe informacje: www.parktechnologiczny.olszyn.eu


Elbląski Park Technologiczny:

  • To blisko 70 ha terenów inwestycyjnych znajdujących się w północnej części miasta na obszarze Modrzewiny, będącej jedną z najbardziej atrakcyjnych dzielnic Elbląga.
  • Obszar inwestycyjny podzielony jest na 6 subparków z przeznaczeniem pod działalność gospodarczą.
  • Wydzielony teren o powierzchni ok. 30 ha przeznaczony jest na pole golfowe.
  • Nowoczesny kompleks technologiczny zapewnia przedsiębiorcom możliwość dzierżawy wolnych obszarów i powierzchni biurowych, a także korzystania z infrastruktury oraz profesjonalnych usług doradczych, transfer technologii oraz pomoc w pozyskaniu środków finansowych, w tym funduszy unijnych.
  • Park dysponuje powierzchnią biurową o najwyższych standardach.
  • Sercem Elbląskiego Parku Technologicznego jest Centrum Biznesu, Rozwoju i Innowacji (CBRI). Mieszczą się tutaj Centra Badawczo-Rozwojowe świadczące usługi na rzecz przedsiębiorców: Centrum Metaloznawstwa, Centrum Jakości Środowiska, Centrum Transferu Technologii Informatycznych, Centrum Technologii Drewna i Mebli.
  • Istotnym atutem EPT jest to, że prawie 30 ha jego powierzchni znalazło się w granicach Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
  • Obecnie na terenie parku funkcjonują 22 firmy.

Park Naukowo-Technologiczny w Ełku:

  • Park Naukowo-Technologiczny w Ełku to 23 ha w pełni uzbrojonych terenów inwestycyjnych.
  • Działa w nim Centrum Logistyczno-Usługowe, Centrum Badawczo-Rozwojowo-Edukacyjne z Laboratorium, Inkubator Przedsiębiorczości oraz Inkubator Technologii.
  • Szczególne preferencje w doborze firm wykonujących swoją działalność na terenie Parku Naukowo-Technologicznego w Ełku, mają przedsiębiorstwa zorientowane na nowoczesne technologie.
  • Prosperują w nim przede wszystkim firmy o charakterze innowacyjnym i w swoim działaniu wdrażające nowoczesne rozwiązania techniczne, zarówno z sektora usług,
    jak i firmy produkcyjne.
  • Park Naukowo-Technologiczny w Ełku oferuje w pełni wyposażone pomieszczenia biurowe, sale wystawienniczo-konferencyjne, a także usługi „wirtualnego biura”, doradztwo i szkolenia oraz porady prawne.
  • Dodatkowe informacje: www.techno-park.pl

Warmia i Mazury mają znaczący potencjał do tworzenia kadr dla innowacyjnej gospodarki. Region dysponuje doskonałą kadrą kilku tysięcy naukowców. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim pracuje 2 tys. nauczycieli akademickich, a 11 wydziałów Uniwersytetu ma pełne prawa akademickie, czyli uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora habilitowanego. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski to także 65 kierunków nauczania (najwięcej w Polsce).

Z roku na rok inwestycje poniesione w województwie warmińsko-mazurskim na infrastrukturę naukowo-badawczą są coraz wyższe. W 2013 roku wyniosły ponad 163 miliony złotych.


Ostatnie lata przyniosły Warmii i Mazurom znaczące sukcesy związane z zakończeniem poważnych inwestycji w dziedzinie badań i rozwoju, których celem jest istotny rozwój zaplecza naukowo-badawczego i zdobycie pozycji ośrodka naukowo-badawczego na poziomie europejskim i światowym.

100 proc. sieci szerokopasmowej na Warmii i Mazura (wideo)

Wybudowanie sieci szkieletowo-dystrybucyjnej w ramach projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo warmińsko-mazurskie” (SSPW-WWM) to ważny, ale nie jedyny krok w stronę rozwoju społeczeństwa informacyjnego w regionie. Konieczne są również zachęty i ułatwienia dla przedsiębiorców zainteresowanych budowaniem sieci „ostatniej mili” i świadczeniem usług dostępu do Internetu dla mieszkańców, jak również pokazanie tym ostatnim możliwości, jakie daje korzystanie z sieci.

Chceinternet.pl to portal dla mieszkańców Warmii i Mazur umożliwiający zgłoszenie zapotrzebowania na dostęp to szybkiego, szerokopasmowego Internetu. Aby tego dokonać wystarczy wejść na stronę chceinternet.pl, zalogować się i oznaczyć się na specjalnej mapie. Do tej pory na mapie zostało naniesionych ponad 1500 punktów zapotrzebowania na Internet szerokopasmowy obejmujących blisko 5000 gospodarstw domowych.

Dla operatorów telekomunikacyjnych, którzy zamierzają budować sieci dostępowe (tzw. sieci „ostatniej mili”), by w oparciu o nie świadczyć usługi dostępu do Internetu dla mieszkańców, firm i instytucji, jest to cenna informacja pokazująca, gdzie jest największe zainteresowanie potencjalnych klientów.

Rejestrując się na stronie chceinternet.pl mieszkańcy województwa dają sygnał operatorom telekomunikacyjnym: „chcemy, aby w naszej okolicy jak najszybciej powstała sieć internetowa”. Tego typu informacja będzie dodatkową zachętą dla firm, by w poszczególnych miejscowościach budowały sieci dostępowe i podłączały mieszkańców do szerokopasmowego Internetu.

źródło: Departament Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego, wł.

Kan