Program Komisji Europejskiej Horizon 2020 przyznał finansowanie w wysokości 6,7 miliona euro dla projektu badawczego, którego koordynatorem technicznym jest firma NetApp. 3-letni projekt skupi się na analizie czynników odpowiedzialnych za obniżanie wydajności sieciowej w infrastrukturze lokalnej i chmurowej oraz możliwości zniwelowania ich działania. Głównym celem inicjatywy jest wsparcie we wdrażaniu usług opartych na chmurze publicznej i lokalnej oraz zarządzaniu nimi, aby odpowiadały zaawansowanym potrzebom biznesowym. Efekty badań przyczynią się m.in. do wsparcia potrzeb infrastrukturalnych w realizacji projektów inteligentnych miast na całym świecie.

Projekt zatytułowany Scalable and Secure Infrastructures for Cloud Operations (SSICLOPS) zakłada badania nad technikami zarządzania powiązaną infrastrukturą chmur prywatnych, operującą wewnątrz centrów danych i rozległych, programowalnych sieci. W dalszej kolejności celem projektu będzie praca nad rozwiązaniami technicznymi dla wysoko wydajnościowych infrastruktur opartych na chmurze prywatnej, które zagwarantują elastyczną skalowalność na poziomie sieci chmur prywatnych, bez ryzyka naruszenia jakości usług czy standardów bezpieczeństwa.

W skład SSICLOPS weszło pięciu partnerów przemysłowych i pięciu partnerów naukowych. Managerem Technicznym projektu został dr Lars Eggert, Technical Director for Networking w biurze CTO firmy NetApp, z siedzibą w Niemczech. Eggert prowadzi Komitet Zarządzania Technicznego (Technical Management Committe), odpowiedzialny za koordynację działań technicznych i naukowych SSICLOPS. Firma NetApp dostarcza rozwiązania technologiczne oraz know-how z obszaru storage, co stanowi podstawę wielu prywatnych, zwirtualizowanych infrastruktur chmurowych w ramach projektu SSICLOPS.

Manfred Buchmann, Vice President and Head of System Engineering EMEA, NetApp
Możliwość wykorzystania naszego doświadczenia w zakresie zarządzania danymi w ramach programu Horizon 2020 to dla nas wielkie wyróżnienie. Razem z partnerami projektu pracujemy nad wyzwaniami dotyczącymi chmur hybrydowych, które są szczególnie istotne w świecie, w którym niemal wszystko funkcjonuje w oparciu o programowalne środowiska chmurowe.

Pośród partnerów projektu znaleźli się m.in. NEC, F-Secure, Orange, Deutsche Telekom, Hasso Plattner Institute, RWTH Aachen oraz Uniwersytet Cambridge.

źródło: NetApp

Kan