Na zlokalizowanie biznesu w prężnie rozwijających się strefach wokół największych miast w Polsce decyduje się coraz więcej firm i przedsiębiorstw. Potrzebują dostępu do niezawodnego, szerokopasmowego Internetu bądź usług transmisji danych. ATM S.A. wychodzi naprzeciw tym potrzebom, stawiając na rozwój i dalszą rozbudowę ogólnopolskiej sieci światłowodowej ATMAN i umożliwiając korzystanie ze swoich usług także tym klientom, którzy swoje siedziby mają na peryferiach miast, gdzie dominuje przemysł i logistyka.

Ogólnopolska infrastruktura światłowodowa, w oparciu o którą ATM świadczy usługi transmisji danych i dostępu do Internetu, liczy 4,5 tys. kilometrów krajowych łączy (ponad 100 tys. kilometrów włókien światłowodowych). Sieć ATMAN łączy firmy w największych miastach Polski. Realizowane inwestycje w lokalne łącza mają na celu pozyskanie nowych klientów z miejscowości satelitarnych wokół dużych miast. Mimo że w świetle ostatniego raportu UKE proces pokrycia kraju infrastrukturą telekomunikacyjną przebiega szybciej niż planowano (w 2013 roku wybudowano 7,1 tys. kilometrów nowych sieci światłowodowych, wobec planowanych 5,3 tys.)*, to zostało jeszcze wiele do zrobienia.

Powodowany w głównej mierze chęcią redukcji kosztów, trend lokowania siedzib firm i przedsiębiorstw poza dużymi aglomeracjami miejskimi obserwujemy już od pewnego czasu. Często jednak infrastruktura sieciowa w mniejszych miejscowościach nie spełnia wymagań szybkiego i bezpiecznego transferu danych. Chcemy pomóc lokalnym przedsiębiorstwom dynamicznie rozwijać ich biznes, udostępniając im wszystkie oferowane przez nas usługi telekomunikacyjne. Niektóre firmy mogą z nich korzystać już teraz dzięki infrastrukturze ATMAN, ale planujemy dalszą rozbudowę sieci i zdobywanie nowych klientów – powiedział Tadeusz Czichon, Prezes ATM S.A.

Sztandarowym przykładem tej polityki jest Warszawa, wokół której firma zbudowała łącza światłowodowe w Chotomowie, Jabłonnie, Józefowie, Kobyłce, Legionowie, Łomiankach, Markach, Otwocku, Piasecznie, Piastowie, Pruszkowie, Raszynie, Wołominie, Ząbkach i Zielonce. Z rozwoju infrastruktury sieciowej ATMAN korzystają także m.in. wrocławskie Bielany, Mirków pod Wrocławiem czy Tarnowo Podgórne pod Poznaniem. Są to strefy, gdzie dominują firmy z branży handlowej, logistycznej czy przemysłowej, których działalność coraz silniej zależy od stabilnej i szybkiej łączności telekomunikacyjnej i niezawodnego przesyłania danych.

Przykładem instytucji zlokalizowanej poza centrum miasta i korzystającej z usług ATMAN jest Centrum Informatyczne Świerk (integralna część Narodowego Centrum Badań Jądrowych). CIŚ zostało podłączone do sieci światłowodowej zbudowanej wcześniej w Otwocku. Projekt realizowany był w dwóch etapach. Pierwszy uwzględniał dostarczenie, instalację i wsparcie przy konfiguracji dwóch łączy szerokopasmowych, drugi był skoncentrowany na skonfigurowaniu i przetestowaniu działania usługi dostępu do Internetu na zainstalowanych łączach, a finalnie na zapewnieniu niezawodności dostępu do sieci.

Z usług w sieci ATMAN korzysta największy polski producent filmowy i telewizyjny – ATM Grupa, mający swoje studia na obrzeżach Warszawy (Wał Miedzeszyński) i na Bielanach Wrocławskich.

Tylko niezawodna, stabilna łączność telekomunikacyjna pozwala w dzisiejszych czasach swobodnie prowadzić działalność biznesową. Klienci naszych studiów filmowych przesyłają codziennie ogromną ilość danych multimedialnych m.in. dzięki praktycznie nieograniczonej przepustowości łączy sieci ATMAN, udostępnianej na życzenie klienta, i elastyczności operatora w doprowadzaniu łączy do wskazanej przez klienta lokalizacji. Łącza sieci ATMAN zostały wybudowane do obu naszych obiektów, położonych pod Wrocławiem i poza centrum Warszawy, co daje nam i naszym klientom możliwość korzystania ze znacznie efektywniejszych i tańszych niż satelitarne łączy światłowodowych – powiedział Robert Mościcki, prezes zarządu spółek ATM FX i ATM Studio (ATM Grupa S.A.).

W podwrocławskich Bielanach swoje siedziby mają także inni klienci korzystający z sieci ATMAN, która w Polsce łączy obecnie 46 miast i miejscowości położonych w bliskim sąsiedztwie aglomeracji miejskich. W pierwszym kwartale 2015 r. ATM planuje rozpocząć budowę infrastruktury w Bydgoszczy.


* Źródło: raport Prezesa Urzędu Komunikacji dot. pokrycia terytorium RP infrastrukturą telekomunikacyjną w 2013 r.

źródło: ATM

Kan