Aż trudno uwierzyć, ale mija już 25 lat od momentu, gdy Tim Berners Lee przesłał krótką informację pomiędzy dwoma uniwersytetami czymś, co obecnie znamy pod nazwą Internetu. WWW nie należy mylić z siecią Internet, która powstała dużo wcześniej.

Zdjęcie maszyny, która była pierwszym serwerem sieci
System www, czyli dzisiejszy internet, formalnie powstał 12 marca 1989 roku, gdy Tim Berners-Lee przedstawił swój projekt w szwajcarskim ośrodku badawczym CERN. Potrzebny był tam bowiem komputerowy system, który mógłby ułatwić poruszanie się w gąszczu olbrzymich ilości danych.
Tim Berners Lee w 1989 wystąpił z propozycją ogólnoświatowego projektu opartego na hipertekście – nazwanego World Wide Web. Oparte na „Enquire”, WWW miało pozwolić na współpracę poprzez łączenie informacji wielu autorów w sieć dokumentów hipertekstowych. Napisał również swój pierwszy serwer, nazwany po prostu HTTPD i pierwszą aplikację kliencką, „WorldWideWeb” – przeglądarkę i edytor hipertekstu typu WYSIWYG działającą w środowisku NeXTStep.

WorldWideWeb – pierwsza przeglądarka WWW w historii
Początkowo projekt WWW miał mieć zastosowanie do celów militarnych (zainteresował się nim CERN). Szacuje się, że codziennie z tego dobrodziejstwa korzysta około dwa miliardy użytkowników (około 40% całej populacji na Ziemi). Przez te 25 lat sporo się zmieniło więc zapraszamy do krótkiej podróży w czasie.
Dziś Tim Berners-Lee, ojciec chrzestny internetu, jego współtwórca i jeden z najbardziej wpływowych naukowców domaga się stworzenia swego rodzaju konstytucji dla globalnej sieci. Dokument miałby być kartą praw użytkowników internetu. Według wynalazcy współczesnego internetu, specjalne przepisy chroniłyby internautów i ich prywatność. Jak mówił telewizji BBC, sieć powinna dać nam możliwość komunikacji bez przeszkód oraz bez poczucia, że ktoś ciągle nas podgląda, patrzy nam przez ramię. Tim Berners-Lee dodał, że ludzie powinni się bez przerwy domagać takiej wolności i porównał ją do praw człowieka.
Brytyjski ekspert od dawna krytykuje rządowe programy internetowej inwigilacji.
źródło: Wikipedia, IAR
Kan
Zostaw komentarz