Opublikowany przed kilkoma dniami, Digital Agenda Scoreboard 2013 – raport Komisji Europejskiej na temat stanu rynku szerokopasmowego w Europie – wskazuje wyraźnie, że operatorzy alternatywni zdecydowanie wygrywają z byłymi monopolistami w zakresie inwestycji w sieci nowej generacji – NGA (Next Generation Network). Niewystarczająca konkurencja sprawia jednak, że Europejczycy nie korzystają z możliwości, jakie niesie era ultra szybkiego dostępu do internetu.

22 proc. obywateli UE nigdy nie korzystało z Internetu

Raport Digital Agenda Scoreboard 2013 pokazuje, że operatorzy alternatywni są właścicielami aż 77,5proc. linii NGA w krajach Unii Europejskiej. Warto zauważyć, że udział operatorów alternatywnych w całym rynku szerokopasmowego dostępu do internetu wynosi tylko 57,7 proc.

Operatorzy alternatywni dysponują niemal wyłączenie łączami NGA w najbardziej przyszłościowych technologiach FTTH/FTTB (światłowód do domu/budynku), umożliwiających przesyłanie danych w prędkością 100 Mb/s i większą. Operatorzy zasiedziali natomiast przede wszystkim modernizują tradycyjne linie miedziane do technologii VDSL (prędkość transmisji rzędu 30 – 50 Mb/s). Z Digital Agenda Scoreboard 2013, wynika, że łącza NGA w technologii VDSL stanowią zaledwie 14,9 proc. rynku NGA w Unii Europejskiej.

I choć już 54 proc. gospodarstw domowych w UE ma możliwość skorzystania z bardzo szybkich łączy (30 Mb/s i więcej), to średnia penetracja tego typu usługami wynosi zaledwie 4,2 proc. Odsetek gospodarstw domowych, które wykupiły dostęp do najszybszych łączy (100 Mb/s i więcej) wynosi tylko 2 proc. Oznacza to, że ambitne cele Agendy Cyfrowej (50 proc. gospodarstw domowych z dostępem 100 Mb/s do 2020 roku), są poważnie zagrożone.

W opinii przedstawicieli Europejskiego Stowarzyszenia na Rzecz Konkurencji w Telekomunikacji (ECTA), przyczyną tak niskiego wykorzystania szybkich łączy przez Europejczyków jest często niesprzyjające konkurencji otoczenie regulacyjne, które odbija się negatywnie na innowacyjności zakresie nowych ofert i produktów.

Nie ukrywam, że cieszy nas, iż wyniki tegorocznego Digital Agenda Scoreboard potwierdzają kluczową rolę operatorów alternatywnych w napędzaniu rozwoju sieci NGA i realizacji celów Agendy Cyfrowej. Niestety martwi słaby popyt na bardzo szybki dostęp, co jest w mojej ocenie efektem braku realnej konkurencji na tym rynku – powiedział Tom Ruhan, Przewodniczący ECTA, Członek Zarządu Netii.

Nowe, innowacyjne oferty i produkty nie powstaną, jeśli na poszczególnych rynkach nie będzie presji konkurencyjnej. A bez innowacyjnych rozwiązań, dostępnych w przystępnych cenach, naszym zdaniem nie ma większych szans na to, aby szersze rzesze Europejczyków zechciały skorzystać w możliwości, jakie daje era ultra szybkiego dostępu do internetu – dodał Erszebet Fitori, dyrektor w ECTA.

Dane zaprezentowane w Raporcie jasno wskazują na pilną potrzebę odblokowania potencjału tkwiącego w konkurencji. Dotychczas to operatorzy alternatywni wiedli prym w zakresie inwestycji NGA, jednak bez nowych impulsów pro-konkurencyjnych, podmioty te nie będą w stanie tak intensywnie wspierać celów Agendy Cyfrowej.

Dlatego krajowe organy regulacyjne w poszczególnych państwach członkowskich muszą sięgnąć po narzędzia przewidziane w dyrektywach KE. Przede wszystkim w ofertach operatorów zasiedziałych jak najszybciej muszą się pojawić w pełni równoważne (dostępne na niedyskryminacyjnych zasadach i w godziwej cenie) oferty hurtowe dla usług szerokopasmowych NGA. To umożliwi operatorom alternatywnym dalsze wspinanie się po drabinie inwestycyjnej, kontynuowanie inwestycji w NGA i stymulowanie konkurencji, która wyzwala innowacje.

Informacje o ECTA

The European Competitive Telecommunications Association (ECTA) jest organizacją skupiającą około 100 europejskich alternatywnych operatorów telekomunikacyjnych, dostawców Internetu oraz dostawców usług i sprzętu dla sektora szeroko pojętej telekomunikacji.

ECTA zmierza do stworzenia takich warunków regulacyjnych, które pozwalają wszystkim dostawcom na prowadzenie równoprawnej walki konkurencyjnej, której efektem jest wzrost inwestycji oraz udostępnianie europejczykom innowacyjnych usług.

Stowarzyszenie reprezentuje sektor nowoczesnych technik komunikacyjnych przed organami rządowymi i regulacyjnymi oraz stanowi forum wymiany doświadczeń pomiędzy poszczególnymi członkami organizacji.

Członkowie ECTA, w tym operatorzy, dostawcy usług oraz sprzętu, a także stowarzyszenia i izby gospodarcze aktywnie uczestniczą w rozwoju polityki regulacyjnej, m.in. poprzez udział w organizowanych przez stowarzyszenie spotkaniach, konferencjach, seminariach oraz publikowanych opracowaniach, takich jak Broadband Sorecard czy Regulatory Scorecard.

źródło: ECTA

Kan