Fortinet – dostawca zaawansowanych rozwiązań bezpieczeństwa sieciowego – ogłosił, że Eurosport, największa ogólnoeuropejska sportowa sieć telewizyjna, wdrożyła produkowane przez firmę urządzenia bezpieczeństwa sieciowego FortiGate, aby chronić sieć 1000 pracowników w 17 krajach Europy, Bliskiego Wschodu i Azji. Eurosport wdrożył również punkty dostępu bezprzewodowego Fortinet FortiAP, aby zapewnić swoim pracownikom bezpieczny dostęp do sieci Wi-Fi.

Telewizja Eurosport nadaje swoje programy w 20 językach, docierając do 130 milionów gospodarstw domowych w 54 krajach. Siedziba główna Grupy Eurosport mieści się w Issy-les-Moulineaux (Francja). Nadawca ma 17 oddziałów w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Azji, w takich krajach jak: Niemcy, Włochy, Holandia, Szwajcaria, Szwecja, Dania, Norwegia, Finlandia, Polska, Hiszpania, Wielka Brytania (2 oddziały), Grecja, Portugalia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Japonia i Hongkong.

W 2012 roku Grupa Eurosport postanowiła zastąpić swoje dotychczasowe firewalle Check Point oraz Juniper rozwiązaniem, które łączy w sobie firewalla i sieć SSL VPN oraz zapewnia większą elastyczność pod względem zarządzania i administracji. Dział IT Grupy Eurosport, po przeprowadzeniu analizy konkurencyjnych rozwiązań, wybrał urządzenia bezpieczeństwa sieciowego firmy FORTINETFortinet z serii FortiGate. Podstawy tej decyzji były następujące: linia produktowa zapewniała pełną gamę poziomów wydajności, które można dopasować do wymagań w różnych lokalizacjach –poziomy te były trzy razy wyższe niż w przypadku technologii Check Point; urządzenia zapewniały proste i efektywne kosztowo opcje nadmiarowości (klastrowanie – High Availability) i kluczowe funkcje, takie jak uwierzytelnianie na podstawie tożsamości dla każdego użytkownika oraz konfigurację firewalla, jak również prostotę zarządzania i administracji.

Ze względu na duże wymagania związane z przepustowością we francuskiej centrali Grupy Eurosport wdrożono trzy klastry urządzeń Fortinet. Pierwszy z nich zawierał dwa urządzenia FortiGate-1000C, natomiast dwa pozostałe – po dwa urządzenia FortiGate-200B. Poza tym piętnaście klastrów FortiGate-80C zastosowano w oddziałach znajdujących się w: Holandii, Norwegii, Danii, Finlandii, Polsce, Szwajcarii, Grecji, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Japonii i Hongkongu. Dodatkowo wdrożono cztery klastry FortiGate-110C w oddziałach w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Szwecji, aby spełnić wymagania związane z przepustowością w większych biurach liczących ponad pięćdziesięciu pracowników.

Wraz z szybkim wzrostem liczby urządzeń mobilnych, takich jak smartfony czy tablety, Grupa Eurosport postanowiła zapewnić pracownikom bezpieczny bezprzewodowy dostęp do Internetu w ramach własnej sieci korporacyjnej, co sprawia, że pracownicy mogą jeszcze sprawniej prezentować usługi firmy na platformach mobilnych. Dział IT w tym przypadku znowu zaufał rozwiązaniom Fortinet, uznając za niewystarczające rozwiązania wyspecjalizowane jedynie w sieciach bezprzewodowych, jak np. Aruba Networks.

Do dzisiaj w różnych oddziałach firmy wdrożono 23 punkty dostępu bezprzewodowego FortiAP-220B. Wdrożenie urządzeń FortiGate i FortiAP było realizowane stopniowo w poszczególnych oddziałach od kwietnia 2012 roku i jest już w fazie końcowej. Wszystkie rozwiązania są zdalnie zarządzane z siedziby głównej we Francji za pomocą scentralizowanego systemu zarządzania FortiManager -100C. Raportowanie jest obsługiwane przez urządzenie FortiAnalyzer -400B, które pozwala firmie Eurosport bezpiecznie gromadzić codzienne rejestry z urządzeń FortiGate oraz generować raporty techniczne i statystyki na temat zdarzeń związanych z bezpieczeństwem.

źródło: Fortinet

Kan