Delegacje z całego świata, miesiące przygotowań, dwa tygodnie obrad w luksusowym otoczeniu – i fiasko. Konferencja WCIT-12 w Dubaju zakończyła się brakiem porozumienia między państwami w sprawie zmian w Międzynarodowych Przepisach Telekomunikacyjnych (ITR). Polska nie zgodziła się na podpisanie traktatu. Minister Michał Boni zapowiedział przeprowadzenie konsultacji w Polsce.


Głównym celem trwającego od 3 grudnia szczytu w Dubaju było dostosowanie archaicznego traktatu ITR do wyzwań współczesnego świata. Tak się nie stało: przyjęty w Dubaju nowy tekst traktatu jest nieudanym kompromisem i zawiera szereg niejasnych sformułowań, stanowiących potencjalne zagrożenie dla wolności w Internecie. W rezultacie nie wszystkie kraje wyraziły zgodę na podpisanie nowej wersji traktatu.
Pomimo wyraźnego stanowiska m.in. amerykańskiej Izby Reprezentantów i Parlamentu Europejskiego, że ITR nie powinny obejmować kwestii związanych z zarządzaniem Internetem, w tekście traktatu pojawiły się przepisy dotyczące walki ze spamem czy współpracy w zakresie bezpieczeństwa. Ponadto do ITR została dołączona została rezolucja odwołująca się bezpośrednio do Internetu. Chociaż, jak tłumaczyły władze ITU, rezolucja jest niewiążąca, może być ona wykorzystywana pomocniczo do interpretacji ITR, co zwiększa jej realne znaczenie.

Przebieg obrad w Dubaju ujawnił głębokie podziały między państwami i może mieć poważne konsekwencje dla rozwoju globalnego Internetu. W tej trudnej sytuacji cieszy jednak, że polska delegacja nie poddała się większości i nie wyraziła zgody na podpisanie regulacji zagrażających wolności w sieci” – komentuje Jędrzej Niklas z Fundacji Panoptykon.

Oprócz Polski swój sprzeciw wyraziły m.in. Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, Australia, Szwecja, Dania i Kenia. Jeśli nowa wersja ITR wejdzie w życie, prawdopodobnie będą funkcjonowały dwie wersje traktatu: w krajach, które nie podpisały nowej wersji, będzie obowiązywała wersja ITR z 1988 r. Trudno przewidzieć, jakie konsekwencje będzie to miało dla rozwoju Internetu.

źródło Fundacja Panoptykon, www.panoptykon.org

Kan