Jeśli chcemy być nowoczesnym, dynamicznie rozwijającym się krajem to musimy jak najszybciej zapewnić wszystkim Polakom dostęp do szerokopasmowego, szybkiego Internetu – czytamy w Manifeście Cyfrowym, który 20 lipca br. ogłosiła PKPP Lewiatan.

Dzisiaj, o sukcesie w globalnej gospodarce decyduje dostęp do Internetu, edukacja cyfrowa, informatyzacja administracji, e-usługi. Świadczenie usług administracyjnych on-line i eliminacja wykluczenia cyfrowego przynoszą korzyści obywatelom i przedsiębiorcom, a także budżetowi państwa. Korzystanie z Interne¬tu ogranicza koszty, usprawnia komunikację, zapewnia powszechny dostęp do kulturalnego i cywilizacyjnego dziedzictwa, ułatwia globalną ekspansję firm. Cyfryzacja wpływa na szybszy wzrost PKB. Eksperci Deloitte prognozują, że w 2020 roku Internet pozwoli wypracować od 9,5 do 13,1 proc. PKB. Obecnie jest to 4,8 proc. Zwiększanie dostępu do szerokopasmowego Internetu to nie tylko nadzieja dla użytkowników, ale także słabnącej gospodarki.

Polscy przedsiębiorcy nie wykorzystują dostatecznie Internetu w działalności gospodarczej. Strony internetowe często są wyłącznie ograniczone do podstawowych danych i informacji. Powoli zwiększa się też udział reklamy internetowej. Firmy niejednokrotnie nie oferują sprzedaży on-line, nie korzystają z portali społecznościowych. To się musi szybko zmienić i o to apelujemy w Manifeście– mówi Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan.

Manifest Cyfrowy został ogłoszony w czasie corocznego spotkania przyjaciół Lewiatana. W jego trakcie odbyła się również debata „Era Cyfryzacji – gdzie jesteśmy? Szanse i wyzwania dla przedsiębiorców”, w której udział wzięli Michał Boni, minister Administracji i Cyfryzacji, Tomasz Klekowski, Intel Polska, Agata Wacławik-Wejman, Google Polska, Wojciech Dziomdziora, Orange i Jerzy Baczyński, „Polityka”.

MANIFEST

źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Kan