W piątek, 4 listopada br., w Urzędzie Miasta Rybnika podpisana została umowa na realizację projektu „Miejska Sieć Szerokopasmowa w Rybniku”.

Wartość umowy to przeszło 13 mln zł. Co ważne, projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2007 – 2013 Województwa Śląskiego. Łączny udział budżetu miasta w realizacji projektu powinien zamknąć się w kwocie 3,7 mln zł.

Celem projektu jest poprawa jakości infrastruktury teleinformatycznej w mieście. Projekt sieci szerokopasmowej ma za zadanie zbudowanie sieci szkieletowej, która połączy ze sobą instytucje publiczne na terenie miasta Rybnika. Ponieważ do utworzonej sieci będą mieli dostęp także operatorzy prywatni (budowana równolegle do sieci zamkniętej tzw. sieć otwarta), stwarza to duże możliwości w zakresie umożliwienia dostępu do szerokopasmowego Internetu mieszkańcom miasta.

Sieć szerokopasmowa umożliwi uruchomienie opartej na niej systemów, umożliwiających lepsze wykorzystanie istniejących oraz zaoferowanie nowych usług w zakresie komunikacji, bezpieczeństwa publicznego oraz edukacji. Sieć teletechniczna poprowadzona zostanie wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych w mieście, głownie na gruntach należących do miasta. Jej właścicielem pozostanie miasto Rybnik.

Realizowany w ramach umowy I etap budowy, obejmuje:

  • kanalizację teletechniczną o łącznej długości ok. 59 km,
  • sieć kablową światłowodową o łącznej długości ok. 75 km,
  • 133 instytucje podłączone do sieci szerokopasmowej,
  • 9 głównych węzłów sieci połączonych ze sobą łączami o przepustowości 10 Gbps (gigabit na sekundę),
    wszystkie lokalizacje podłączone do węzłów głównych za pomocą łączy o przepustowości 1 Gbps (gigabit na sekundę),
  • Centrum Przetwarzania Danych (I etap),
  • 4 infokioski,
  • punkt wymiany ruchu z siecią Internet – punkt styku z operatorami telekomunikacyjnymi (I etap).

Realizacja projektu powinna się zakończyć do 30 września 2013 r.

Obszar, objęty I etapem:

  • Obszar centrum w skład, którego wchodzą dzielnice ograniczone od północy ulicą Wyzwolenia, Kotucza i Budowlanych, od wschodu ulicą Budowlanych, od południa Obwiednią Południową, następnie linią kolejową i stacją PKP, a od zachodu ulicą Sybiraków. W skład obszaru wchodzą osiedla i dzielnice: Śródmieście, Dworek, Sławików, Maroko-Nowiny, Smolna. W obszarze centrum znajduje się część sieci w kanalizacji teletechnicznej, która jest już wybudowana. Z obszaru centrum promieniście rozchodzić się będą nitki kanalizacji teletechnicznej w pięciu kierunkach.
    O ile sieć w obszarze centrum ze względu na gęstość zabudowy i dużą liczbę obiektów jest mocno rozgałęziona, tworząc czasami nawet pętle w celu uzyskania drogi zapasowej na wypadek awarii, to sieć do odległych dzielnic tworzy nitkę, która przechodzi przez kilka dzielnic.
  • Nitka Chwałowicka rozpoczyna się na rondzie Chwałowickim i zasila Kozie Góry oraz Chwałowice.

  • Nitka Wodzisławska bierze początek na rondzie Wodzisławskim i przechodzi przez Zamysłów, Niedobczyce, Rymer, Osiedle Morcinka, Niewiadom, Buzowice, Kolonia Helenka, Popielów, Radziejów.
  • Nitka Gliwicka formalnie zaczyna się w punkcie przecięcia się sieci z ulicą Wyzwolenia, przechodzi przez dzielnicę Rybnik-Północ i dalej biegnie wzdłuż ulicy Gliwickiej tworząc punkty dostępowe dla takich obszarów jak Wawok, Wielopole, Józefowiec, Strąkowiec, kończy się na wysokości ul. Podmiejskiej i linii kolejowej do Elektrowni Rybnik.
  • Obszar Kamień tworzy wyspę na terenie dzielnicy łącząc wskazane lokalizacje oraz tworząc punkt dostępowy dla innych sieci.

W obecności prezydenta Rybnika Adama Fudalego, umowę podpisali Sekretarz Miasta Daniela Lampert oraz Główny Specjalista w Wydziale Informatyki, Adam Gołyszny. Wykonawcę – wyłonioną w przetargu poznańską firmę ELTEL Networks – reprezentowali prezes zarządu Przemysław Fabiś oraz członek zarządu Robert Wolny.

źródło: Rybnik

Kan