Jesteś tutaj:-, Newsy, Rynek-Przewodowe sieci LAN, czyli Ethernet dobry na wszystko?

Przewodowe sieci LAN, czyli Ethernet dobry na wszystko?

Wczoraj w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie odbyło się spotkanie firmy Alcatel-Lucent pt. „Kierunki rozwoju sieci LAN”, podczas którego zaprezentowano zmiany zachodzące we współczesnych sieciach LAN oraz kierunki rozwoju standardów związanych z najpopularniejszą technologią Ethernet.

Celem konferencji było znalezienie odpowiedzi, w jaki sposób sieci LAN mogą sprostać nowym zjawiskom i rosnącym wymaganiom. Współczesne sieci przesyłają coraz więcej danych, w których udział multimediów i innych aplikacji wrażliwych na zakłócenia szybko się zwiększa. Wzrasta jednocześnie potrzeba podnoszenia niezawodności sieci, aby zapewnić ciągłość działania wielu procesów biznesowych i usług. W dobie spowolnienia gospodarczego szczególnego znaczenia nabiera dążenie do obniżenia całkowitych kosztów posiadania sieci, bez kompromisów w zakresie wydajności.

Podczas spotkania prasowego goście mieli okazję wysłuchać prelekcji „Przewodowe sieci LAN, czyli Ethernet dobry na wszystko?”, poprowadzonej przez doc. Krzysztofa Nowickiego z Katedry Teleinformatyki Politechniki Gdańskiej, który zdefiniował pojęcie Ethernetu w kontekście sieci LAN, przedstawił ewolucję technologii LAN oraz standardy Ethernetu. Prelegent zaprezentował, jakie ograniczenia posiada Ethernet, jakie negatywne zjawiska w nim występują i w jaki sposób dzięki nowym standardom próbuje się im zaradzić. Doc. Krzysztof Nowicki zwrócił także uwagę na uniwersalność zastosowań Ethernetu w kontekście łączenia różnorodnych technologii sieciowych. Interesujące były też kwestie związane z zapewnianiem w sieciach LAN skalowalności, niezawodności, bezpieczeństwa, zarządzania i jakości usług (QoS).

W drugiej części spotkania Sebastian Reluga, architekt ds. rozwiązań infrastruktury sieciowej w Alcatel-Lucent wygłosił prezentację pt. „Niezawodność sieci i wymagania przy budowie data center”. Uczestnicy konferencji mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat ewolucji sieci LAN oraz stojących przez nią wyzwań, dotyczących między innymi usług w chmurze. Prelegent przedstawił zagadnienie rozpoznawania przez sieć aplikacji i na podstawie zdefiniowanych profili automatycznego dostosowywania parametrów jej pracy do wymagań każdej z nich. Dzięki wbudowanej inteligentnej sieci, będące do dyspozycji pasmo jest w optymalny sposób wykorzystywane, zapewniajac maksymalny komfort użytkowania aplikacji i usług. Część wykładu Sebastian Reluga poświęcił nowym architekturom POD i Mesh, dzięki którym można budować bardzo szybkie sieci o niskich opóźnieniach i olbrzymiej skalowalności – umożliwiające połączenie blisko 15 tysięcy serwerów łączami 10Gbit/s.

Wśród podejmowanych zagadnień znalazła się również kwestia wpływu rozwiązań ICT na środowisko naturalne. Szacuje się, że emisja dwutlenku węgla przez rozwiązania ICT jest analogiczna do wytwarzanej przez około 50 mln samochodów. Nowa generacja urządzeń sieciowych umożliwia znaczące – rzędu kilkudziesięciu procent – zmniejszenie zużycia energii, co jest odczuwalne nie tylko dla środowiska, ale przede wszystkim dla budżetu firmy.

źródło: Alcatel-Lucent Polska

Kan

Autor |2011-11-18T14:32:56+01:0018 listopada 2011 14:32|Kategorie: Internet stacjonarny, Newsy, Rynek|Tagi: , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.