Według raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej polski rynek telefonii komórkowej jest rynkiem dojrzałym. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez GUS na koniec marca 2011 roku liczba aktywnych kart SIM w Polsce wyniosła 48,0452 mln, co oznacza penetrację na poziomie 125,7%. Rynek dzieli między sobą 21 operatorów, z których 6 to operatorzy sieci MNO a pozostałe 15 to operatorzy wirtualni (MVNO) posiadających w sumie ok. 800 tys. kart SIM, co stanowi 1,7% polskiego rynku telefonii komórkowej. Dokładna liczba klientów jest trudna do oszacowania ze względu na brak wymogu publikowania przez MVNO takich danych, jak również z powodu niejednoznaczności w komunikatów w kontekście sprzedanych i aktywnych kart SIM.

Z uwagi na wysoką penetrację telefonii komórkowej w Polsce, MVNO nie szuka swojej szansy w zagospodarowywaniu niszy rynkowej w postaci osób niekorzystających w ogóle z usług telefonii komórkowej, wykorzystuje jednak coraz powszechniejsze zjawisko posiadania przez użytkowników równocześnie więcej niż jednej karty SIM. Większość operatorów wirtualnych świadczy podstawowe usługi telekomunikacyjne w systemie przedpłaconym, a tylko kilku z nich wprowadziło na rynek ofertę abonamentową. Należy jednak podkreślić, że sytuacja MVNO na rynku polskim jest wciąż bardzo trudna. Wynika ona przede wszystkim z nierównego traktowania graczy przez regulatora, a w szczególności asymetrii stawek MTR. W tej sytuacji firmy MVNO mają niewielkie szanse na stworzenie konkurencyjnej rentownej oferty. 10 listopada 2010 roku Prezes UKE przedstawił stanowisko w sprawie nowego podejścia do asymetrii stawek MTR. Pozytywna zmiana w podejściu Regulatora sprawia, że MVNO w Polsce dalej ma szanse powodzenia.