Polska firma opracowała innowacyjne narzędzie, które zabezpieczy zbliżeniowe karty płatnicze przed kradzieżą środków finansowych. Czy ochronne folie aluminiowe i blaszki znikną z rynku?


Polska firma OmniChip z Grupy Atende Software zaprojektowała autorski układ scalony chroniący przed kradzieżą środków finansowych z kart płatniczych oraz danych z kart identyfikacyjnych i dostępowych. Układ pomyślnie przeszedł już testy produkcyjne, a w ciągu sześciu miesięcy zostanie wprowadzony na rynek.

Karty zbliżeniowe to wygodna i popularna usługa, z której korzysta coraz większa część społeczeństwa – Polska jest drugim krajem w Europie pod względem jej popularności. Jak dotąd, nie pojawił się jednak na rynku produkt, który skutecznie chroniłby użytkowników tej technologii przed nielegalnym odczytem danych i kradzieżą środków finansowych. Popularne są natomiast mity na temat zabezpieczeń – na przykład taki, że kilka kart zbliżeniowych umieszczonych w portfelu wzajemnie zakłóca sygnał i stanowi naturalną ochronę.

Dotychczas powstało kilka metod tzw. pasywnych zabezpieczeń, które bazują na ekranujących właściwościach niektórych materiałów. W takim przypadku, blaszki, czy aluminiowe nakładki montowane są w portfelu lub występują w formie etui. Ich skuteczność zależy od szczelności okrycia chronionej karty. Na rynku pojawiły się również tzw. zabezpieczenia aktywne – urządzenia emitujące w sposób ciągły sygnał zakłócający komunikację czytnika i karty. Wadą tych rozwiązań jest konieczność zapewnienia zasilania z baterii, albo bardzo ograniczony zasięg działania.

Jak działa układ scalony firmy OmniChip chroniący przed kradzieżą środków finansowych?

W momencie, gdy podejmowana jest próba odczytu danych z karty zbliżeniowej, uaktywniony zostaje układ scalony, który generuje sekwencję zakłócającą komunikację pomiędzy czytnikiem a kartą. Układ nie wymaga zasilania bateryjnego – energia konieczna do działania pozyskiwana jest z pola elektromagnetycznego wytwarzanego przez czytnik. Układ zaprojektowano tak, by zapewniał ochronę w dużym zakresie odległości, a także w różnych ułożeniach względem innych kart i czytnika. Autorski układ scalony pomyślnie przeszedł już testy produkcyjne. W ciągu dwóch miesięcy opracowana zostanie finalna postać produktu – karta, której debiut rynkowy planowany jest za pół roku.

Zaprojektowanie pierwszego, autorskiego układu scalonego to ważny i przełomowy moment dla naszej firmy. Wierzymy, że nasz produkt znacznie poprawi bezpieczeństwo korzystania z kart płatniczych, a korzyści z niego będą czerpać zarówno klienci indywidualni, jak i sektor bankowy, który zainteresowany jest ograniczeniem skali nadużyć. Obecnie przechodzimy do kolejnej fazy wprowadzania produktu na rynek – rozpoczynamy poszukiwanie partnera do szerokiej dystrybucji naszych kart wśród tych, którzy chcieliby mieć pewność, że ich dane i środki finansowe na koncie są zawsze odpowiednio zabezpieczone – mówi Tomasz Pomorski, prezes OmniChip.

źródło: OmniChip

Kan