Play ujawnił kilka informacji dotyczących przenoszenia numerów (MNP po Q2: Play nadal liderem z 450 tys. osób). Jak wynika z szacunków „Parkietu„, przez pierwszych 6 miesięcy 2013 r. operatora komórkowego w Polsce zmieniło blisko 750 tys. numerów, z tego blisko 135 tys. kart SIM, przeniesiono do Orange. Jak wiadomo po połowie roku fioletowi dalej pozostają liderem, ale według szacunków Orange ich udział w MNP spada i wynosi już mniej niż 60 proc. Po wprowadzeniu oferty nju moblie nastąpiła, na niespotykana wcześniej skalę, przecena rynku usług telefonii komórkowej w Polsce. – Niemal, co drugi klient odchodzący z Play (48 proc.) wybiera oferty Orange lub nju mobile. I ten procent nam rośnie – skomentował MNP Wojciech Jabczynski, rzecznik Orange Polska .

Wśród klientów rezygnujących z usług Plus i T-Mobile, Orange jest wybierany, jako drugi operator, po Play. Najwięcej klientów traci T-Mobile.

Jak dla mnie najważniejszy jest jednak wskaźnik netto przyjścia/odejścia. W tym rankingu jesteśmy na drugim miejscu po Play. Za nami z wynikiem o kilkanaście tysięcy gorszym jest Plus. Natomiast magentowa latarnia świeci daleko w tyle, bo mają od nas wynik słabszy o prawie 100 tys. numerów – podkreśla Wojciech Jabczyński.

Z roku na rok wzrasta odsetek osób, które deklarują, że przy zmianie operatora chciałyby zachować swój dotychczasowy numer telefonu. Zgodnie z opublikowanymi przez UKE corocznymi Raportami o stanie rynku telekomunikacyjnego w Polsce ilość dokonanych przeniesień w roku 2011 wyniosła w 1061 tys. numerów komórkowych. Był to wzrost o ok. 22% w stosunku do roku 2010. Ponad 71%numerów przeniesionych do sieci innego operatora to przeniesienia do sieci Play. ( w roku 2010 było to 65 %). Według „Raportu o stanie rynku telekomunikacyjnego w Polsce w 2012 roku” przygotowanego przez UKE w ubiegłym roku około 1248 tys. użytkowników zdecydowało się na przeniesienie swojego numeru do innego operatora. Aktualny udział Play w rynku przenoszenia numerów wynosi 60 proc., co oznacza, że sześć na dziesięć przenoszonych numerów trafia właśnie do tej sieci. Z szacunkowych wyliczeń wynika, że najwięcej kart SIM w pierwszej połowie roku oddał T-Mobile 265 tys., następny z 232 tys. jest Orange 232 tys., z kolei z Plusa odeszło ze swoim numerem 184 tys. klientów, a z Play 58 tys.

Przeniesienie numeru od 2009 roku jest usługą całkowicie bezpłatną. Przenoszenie numerów , w wielu przypadkach, jest bardzo korzystne dla abonenta ponieważ umożliwia wybór najbardziej odpowiedniej dla siebie oferty spośród ofert wszystkich operatorów. Duży stopień nasycenia rynku zmusza operatorów do coraz lepszych ofert także dla już pozyskanych klientów. Jest już prawie regułą , że w przypadku zmiany operatora abonent może dodatkowo uzyskać specjalne rabaty takie jak : dodatkowy pakiet minut , dodatkowa kwota do wykorzystania, obniżka abonamentu itp.

Jednak Pozostali, mniejsi operatorzy wciąż wypracowują niewielki promil udziału w przenoszeniu numeru telefonu komórkowego (MNP) i nie zanosi się, aby cokolwiek miało się zmienić w przyszłości – dodaje Rzecznik Orange Polska.

Głównym założeniem usługi przenoszenia numerów jest zwiększenie poziomu konkurencji między Dostawcami Usług co prowadzi do poprawy obsługi klienta.

źródło: Orange, Parkiet