Jednym z największych utrudnień dla podróżujących po Europie jest roaming danych. Niedługo ta przeszkoda może jednak zniknąć za sprawą działań Komisji Europejskiej. Neelie Kroes – holenderska ekonomistka, Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i komisarz europejski do spraw agendy cyfrowej zaapelowała do Parlamentu Europejskiego, by już wiosną 2014 r. przyjął pakiet regulacji, który skończy z opłatami za roaming w europejskich sieciach telefonii komórkowej.

Plus: Obniżka stawek w roamingu w Unii Europejskiej od 01 lipca 2013 r.

Pozbądźmy się kosztów roamingu raz na zawsze! – napisała w czwartek Kroes na Twitterze. Podczas posiedzenia komisji PE ds. rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów komisarz podkreśliła, że telekomunikacja jest branżą, w której nie ma miejsca na granice. Latem zamierza ona przedstawić propozycje dotyczące reformy tego sektora w UE i stworzenia jednolitego rynku telekomunikacji.

Abonenci telefonii komórkowej podróżujący po krajach Unii Europejskiej od 1 lipca 2013 r. będą płacić mniej za usługi roamingowe.

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 czerwca 2012 r. w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii z dniem 1 lipca 2013 r. wchodzą w życie nowe stawki za korzystanie z usług mobilnych w roamingu. Dotychczasowe opłaty za połączenia głosowe, SMS oraz usługi transmisji danych zostają obniżone zarówno na poziomie hurtowym jak i detalicznym.

Rozliczenia w roamingu regulowanym na poziomie detalicznym powinny przebiegać w następujący sposób:

Nowe stawki za roaming w UE od 1 lipca 2013

Zdaniem Kroes każdy mieszkaniec UE odnosi wymierne korzyści z tego, że już dotychczas udało się znacznie obniżyć koszty roamingu w UE. Roaming międzynarodowy to usługa umożliwiająca Abonentom korzystanie z telefonu i własnej karty SIM poza granicami kraju.

To jedyna rzecz, co do której nawet eurosceptycy zgadzają się, że UE zrobiła to dobrze. I to nigdy nie udałoby się bez UE – powiedziała.

Play: obniżka cen w roamingu oraz cen za pakietową transmisję danych

Dlatego – jej zdaniem – europarlament powinien starać się przyjąć pakiet regulacji, prowadzący do całkowitej likwidacji tych kosztów już wiosną 2014 r., przed wyborami do PE. Chcę, byście mogli wrócić do swoich okręgów wyborczych i powiedzieć, że udało się skończyć z kosztami roamingu – dodała Kroes, zwracając się do europosłów.

Opłaty w roamingu od lat są one dużym problemem dla użytkowników telefonów komórkowych i urządzeń mobilnych. W ciągu minionych kilku lat dzięki presji Brukseli udało się znacznie obniżyć stawki roamingu w UE, które obecnie nie mogą przekroczyć 29 centów za minutę połączenia wychodzącego i 8 centów w przypadku odebranej rozmowy. Mniej płacimy też za korzystanie z internetu w komórkach za granicą; 1 MB pobrany w roamingu kosztuje nie więcej niż 70 centów.

Nowe przepisy powinny przełożyć się na poprawę konkurencyjności na rynku telekomunikacyjnym, a w efekcie doprowadzić do tego, że roaming zniknie z niego całkowicie. Przy opracowywaniu zmian w prawie Komisja napotka na duży opór ze strony firm telekomunikacyjnych. Operatorzy prawdopodobnie zrobią wszystko, żeby aktualny status quo utrzymał się jak najdłużej, jednak to nie oni ustanawiają prawo.

źródło: PAP

Kan