Vectra, wspólnie ze spółkami grupy Klonex, wprowadza w Opolu zupełnie nową erę, poprzez implementację najnowocześniejszych światowych technologii. Klonex to czołowy polski dostawca rozwiązań dla potrzeb multimedialnych systemów telekomunikacyjnych. Kluczowym dostawcą urządzeń światłowodowych dla Vectry jest opolski startup – firma SDIC (Smart Digital Innovation Cluster), wchodząca w skład grupy kapitałowej Klonex VCS.

Ta kolejna realizacja potwierdza bardzo dobre relacje Grupy Klonex z operatorami kablowymi. Nasza aktywność w tej branży rośnie i zawsze przynosi owocne rezultaty. Także dzięki temu, że operatorzy kablowi umiejętnie wykorzystują swoją przewagę technologiczną w udostępnianiu superszybkiej transmisji danych cyfrowych. Wierzymy, że sukces opolskiego projektu Vectry otworzy nowej spółce SDIC kolejne możliwości biznesowe, także w innych regionach kraju. – powiedział Marcin Rutkowski, Dyrektor ds. Rozwoju w SDIC.

Wysoko oceniamy dotychczasową współpracę Vectry z Grupą Klonex. Podobne rozwiązania wdrażaliśmy wspólnie 2 lata temu w Rumii i Gdańsku. Do obecnego wdrożenia wybraliśmy Opole ze względu na sporą skalę przedsięwzięcia oraz jego kompleksowość. Nie bez znaczenia był także fakt, że Klonex jest firmą opolską i wspólnie zależało nam na silniejszym zaistnieniu na tym lokalnym rynku – powiedział Bartłomiej Irzyński, Członek Zarządu Vectra Investments sp. z o.o.

Światłowodem, czyli z prędkością światła

Do niedawna operatorzy sieci kablowych doprowadzali światłowody do budynku (np. osiedlowego bloku), a następnie standardowymi kablami rozdzielali sieć do poszczególnych mieszkań. Taka infrastruktura pozwalała uzyskać i dostarczyć użytkownikom Internet o prędkości 300 Mbps. W dobie ogromnego zapotrzebowania na szybkie łącza, ta wartość przestaje być wystarczająca i zadowalająca.

Kolejnym etapem rozwoju sieci telewizji kablowych stała się technologia FTTH – fiber-to-the-home, czyli światłowód do mieszkania. I nie jest to metafora czy reklamowe hasło. Ta nowoczesna infrastruktura rzeczywiście łączy światłowodami centralę operatora bezpośrednio z mieszkaniem odbiorcy. Brak jakichkolwiek przeszkód i zakłóceń „po drodze”, spowodowanych np. uszkodzeniem kabla czy warunkami pogodowymi, oznacza najszybszy z możliwych i stabilny transfer danych. Zapewniając przepływność 700 Mbps udostępnia naprawdę ultraszybki Internet, cyfrową telewizję z programami w doskonałej rozdzielczości, TV Online, usługę wideo-na-żądanie, gry interaktywne oparte o technologie wirtualnej rzeczywistości oraz dostęp do aplikacji w chmurze.

Opole w krajowej czołówce

Należąca do grupy kapitałowej Klonex VCS spółka SDIC, ulokowana w Parku Naukowo-Technologicznym w Opolu, dostarczyła Vectrze abonenckie urządzenia światłowodowe standardu RFoG, które zapewniają transfer internetu o szybkości do 1 GB/s.

Po ostatecznych testach Vectra zdecydowała, że do sprzedaży trafi stabilna prędkość 700 Mbps. Dzięki tej technologii Opole wchodzi do absolutnej czołówki krajowej – mówi Marcin Rutkowski.

Cieszę się, że firma SDIC, która ma u nas swoją siedzibę, tak prężnie się rozwija. Branża IT jest dla nas niezwykle istotna, dlatego też z myślą o takich inicjatywach PNT w Opolu niebawem rozpocznie inwestycję jaką jest budowa Budynku Wysokich Technologii IT i Projektowania Inżynierskiego wraz z Centrum Przetwarzania Danych. Wszystkie działania są realizowane z myślą o potrzebach opolskich firm, aby budować wspólną przestrzeń do rozwoju nowych technologii – zaznacza prof. Jarosław Mamala, Prezes Zarządu Parku Naukowo – Technologicznego w Opolu.

źródło: Grupa Vectra

Kan