Jesteś tutaj:-, Newsy, Rynek, Sprzęt, Testy i opinie-Atman – transmisja 400G, światło można podsłuchać

Atman – transmisja 400G, światło można podsłuchać

Do 2018 roku wartość rynku IoT w regionie CEMA przekroczy 50 mld dol., a liczba autonomicznych urządzeń podłączonych do sieci wzrośnie do około 2 mld – wynika z danych IDC. Atman, operator największego centrum danych w Polsce i krajowej sieci światłowodowej, we współpracy z ECI Telecom przeprowadził testy technologii 400G i narzędzia szyfrującego transmisję danych. Powód? Wyższe wymagania w zakresie bezpieczeństwa i przepustowości związane z rozwojem technologii IoT czy Big Data.

Dostawca sieciowych rozwiązań udostępnił polskiemu operatorowi urządzenia służące do transmisji danych w standardzie 400G oraz szyfrowania łączy operatorskich. Były one testowane wcześniej przez czeski CESNET, włoski Telecom Italia (TIM) czy rosyjskie spółki mobile TeleSystems i Rostelecom.

Operatorzy dążą do efektywniejszego wykorzystania sieciowej infrastruktury, bo zapotrzebowanie na wyższą przepustowość rośnie, a jednocześnie presja ze strony klientów na obniżanie kosztów jest mocno odczuwalna. Rozwiązanie, które udostępniliśmy Atmanowi, pozwala zwiększyć wydajność transmisji danych bez konieczności inwestycji w infrastrukturę światłowodową – tłumaczy Rafi Leiman, Senior Director PLM Optical Products z ECI Telecom.

Przekazany polskiemu operatorowi centrum danych sprzęt wykorzystuje technologię DWDM, której głównym założeniem jest zwiększenie potencjału transmisji światłowodowej przez wykorzystanie zwielokrotnienia falowego. W praktyce oznacza to zwiększenie prędkości transmisji bez konieczności rozbudowy sieci światłowodowej.

Testy przebiegły pomyślnie, co oznacza, że infrastruktura sieciowa Atmana umożliwia transmisję w standardzie 400G. Choć w Polsce wykorzystanie łączy 400 Gb/s jest znacznie mniejsze niż w Europie Zachodniej, to sytuacja będzie się systematycznie zmieniać za sprawą rozwoju technologii Internet of Things, chmury obliczeniowej czy Big Data. Kiedy klient będzie potrzebował większej przepustowości, będziemy na to odpowiednio wcześniej przygotowani – wyjaśnia Ewelina Hryszkiewicz z Atmana.

„Podsłuchać światło”

Atman przetestował także kartę szyfrującą łącza operatorskie. Wstępnie uruchomiono transmisję wideo poprzez niezaszyfrowane łącze i próbowano ją przechwycić. Identyczną operację przeprowadzono na łączu zabezpieczonym narzędziem dostarczonym przez ECI Telecom. – Światłowód da się podsłuchać. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale istnieją metody pozwalające na skuteczne przechwytywanie treści transmitowanych siecią światłowodową. Już za kilkadziesiąt dolarów można kupić niewielkie urządzenie, które pozwala na wprowadzenie podsłuchu. Stąd niezmiernie ważne jest stosowanie odpowiednich zabezpieczeń – zwraca uwagę Ewelina Hryszkiewicz z Atmana.

Przeprowadzone testy pokazały, że zaszyfrowana transmisja pozostaje niemożliwa do odczytania nawet w przypadku przechwycenia. Ponadto, aby zapewnić szyfrowanie transmisji w warstwie fizycznej nie ma potrzeby poddawania urządzeń klientów żadnym dodatkowym modyfikacjom. To ważne, bo jak zauważył na niedawno zorganizowanej konferencji IMWG przedstawiciel Ministerstwa Cyfryzacji gen. Włodzimierz Nowak: – Uwzględnienie wszystkich warstw modelu OSI jest kluczowym aspektem bezpieczeństwa w opublikowanej przez resort strategii cyberbezpieczeństwa dla Rzeczypospolitej. Nie da się chronić bezpieczeństwa tylko w trzech górnych warstwach – trzeba brać pod uwagę zarówno sieć, jak i aplikacje, które są na skrajnych końcach tego modelu – tłumaczył gen. Nowak.

Atman współpracuje z ECI Telecom, izraelskim dostawcą rozwiązań telekomunikacyjnych, od 2007 roku. Warszawski operator należy do globalnej sieci partnerskiej ECI, wśród jej członków są takie firmy, jak: Sagemcom, 3M, Sirti czy Masterline.

źródło: ATM

Autor |2016-05-24T07:26:16+02:0024 maja 2016 07:26|Kategorie: Internet stacjonarny, Newsy, Rynek, Sprzęt, Testy i opinie|Tagi: , , |2 komentarze

2 komentarze

  1. ceme online 14 lutego 2018 w 20:22 - Odpowiedz

    I go to see daily some websites and websites to read articles, except this webpage gives feature based posts.

  2. agen capsa 30 kwietnia 2018 w 12:44 - Odpowiedz

    Websitemu sangat bagus sekali, isinya sangat mengena.

    poker online indonesia

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.