Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji dyskutował w środę o problemie opodatkowania kabli umieszczonych w kanalizacjach kablowych (chodzi m.in. o światłowody). Ustawa samorządowa, której projekt przygotował MAC, porządkuje tę kwestię, wprowadzając zmiany do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Intencją MAC jest pozostawienie wyłączenia, w myśl którego kabel umieszczony w kanalizacji nie podlega opodatkowaniu. Dzięki temu nie wystąpi problem podwójnego opodatkowania (opodatkowana jest już sama rura), które podwyższałoby koszty budowy sieci szerokopasmowych i ich utrzymania. Wątpliwości co do tego rozwiązania, zgłaszają samorządy.

Komitet przyjął bez zmian trzy projekty legislacyjne i rekomendował do dalszych prac. Są to:

  • projekt ustawy o charakterystyce energetycznej budynków Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.projekt
  • rozporządzenia w sprawie nadawania uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju
  • projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Centralnego Repozytorium Informacji Publicznej Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Bez zmian przyjęto także projekt sprawozdania z realizacji rządowego programu „Cyfrowa szkoła” przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Natomiast projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw Ministerstwa Zdrowia wymaga jeszcze dalszych uzgodnień, więc Komitet zajmie się jego przyjęciem na następnym posiedzeniu.

Podczas posiedzenia zaprezentowano także informację na temat stanu prac w kluczowych projektach informatycznych:

  • W Centrum Projektów Informatycznych (CPI) trwają prace nad poprawą ergonomii i funkcjonalności systemu ePUAP i wydzieleniem profilu zaufanego.
  • Od 1 stycznia 2014 w całym kraju działa numer 112 w ramach Systemu Informatycznego Powiadamiania Ratunkowego. Kolejne etapy realizowane w tym roku to wprowadzenie modułu mapy w Centrach Powiadomienia Ratunkowego oraz rozwiązania informatyczne dla policji i ratownictwa medycznego.
  • Na czerwiec 2014 planowane jest zakończenie pierwszego etapu projektu, który w efekcie umożliwi wystawianie e-recepty i e-skierowania. Jest to tak zwane P1 czyli Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych przygotowywana przez Ministerstwo Zdrowia oraz Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.
  • Trwają prace Narodowego Funduszu Zdrowia nad rejestrem usług medycznych (RUM II)
  • Przedstawiono także projekt pl.ID, dzięki któremu wszystkie rejestry Ministerstwa Spraw Wewnętrznych powinny być w pełni referencyjne na początku 2015.

źródło: MAiC

Kan