Dotychczas klienci Orange Polska korzystali z puli adresów IPv4, która stopniowo wyczerpywała się. Kiedy wdrażano ten protokół, nikt nawet nie przypuszczał, że urządzenia podpięte do Internetu będziemy liczyć w miliardach sztuk. Dlatego niezbędne było zwiększenie puli adresów i stąd wprowadzenie IPv6.

Jaka jest różnica między protokołami?

Najważniejsza to ilość dostępnych adresów dla użytkowników lub urządzeń łączących się z Internetem. Adres IPv4 składa się tylko z 32 bitów, a IPv6 aż 128, co daje niewyobrażalnie większą pulę do wykorzystania. W Orange Polska korzystaliśmy już z IPv6, ale w małej skali. Od 2011 roku takie adresy mieli wyłącznie najwięksi klienci biznesowi Orange Polska.

Teraz dajemy możliwość skorzystania z nich użytkownikom Neostrady. Warunkiem jest posiadanie modemu Livebox 2.0 – informuje Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.

Szczegółową instrukcję przejścia na IPv6 znajdziecie Tutaj.

Od września 2013 także użytkownicy telefonów komórkowych przystosowanych do tzw. adresacji IPv6 i kupionych w Orange, korzystają z tego protokołu w usłudze mobilnego dostępu do Internetu.

Wdrożenie dla telefonii mobilnej zrealizowaliśmy, jako pierwsi w grupie Orange i jedni z pierwszych w całej Europie. Więcej wiadomości o IPv6 znajdziecie pod tym linkiem. Jeśli macie pytania natury technicznej piszcie na adres: start.ipv6@orange.com – dodaje Rzecznik Orange Polska

Co to jest protokół IPv6?

Protokół internetowy w wersji 6 (IPv6) to zestaw protokołów używanych przez komputery do wymiany informacji za pośrednictwem Internetu oraz sieci domowej i służbowej. Podstawowymi zadaniami nowej wersji protokołu jest zwiększenie przestrzeni dostępnych adresów poprzez zwiększenie długości adresu z 32-bitów do 128-bitów, uproszczenie nagłówka protokołu oraz zapewnienie jego elastyczności poprzez wprowadzenie rozszerzeń, a także wprowadzenie wsparcia dla klas usług, uwierzytelniania oraz spójności danych.

źródło: Orange

Kan