Jesteś tutaj:-, Internet mobilny, LTE, Newsy, Operatorzy, Raporty i prezentacje, Rynek-Jakość usług sieci mobilnych w Warszawie: Orange i T-Mobile głosowo i Internet. Play rozrywka

Jakość usług sieci mobilnych w Warszawie: Orange i T-Mobile głosowo i Internet. Play rozrywka

RFBenchmark prezentuje wyniki Drive Test – pomiaru jakości usług w sieciach mobilnych wykonywanych w Warszawie. Wyniki pomiarów metodą Drive – Orange oraz T-Mobile świadczą na terenie Warszawy najlepszej jakości usługi dotyczące rozmów telefonicznych oraz usługi internetowe. Zaskoczeniem może być fakt, że tylko sieć Play w stopniu zadowalającym umożliwia użytkownikom dostęp do rozgrywki w grze sieciowej czasu rzeczywistego.

Drive Test został wykonany na terenie Warszawy przez twórców aplikacji RFBenchmark ze Spółki Notel Polska. W trakcie pomiarów Drive Test wykonano łącznie 4048 połączeń, ze szczególną analizą usług głosowych i pakietowych.

Na podstawie przeprowadzonych pomiarów metodą Drive Test można stwierdzić, że Orange oraz T-Mobile na Warszawy przodują w świadczonej jakości usługi dotyczących rozmów telefonicznych oraz usług internetowych.

Pomiar usług głosowych wyszczególniono w trzech segmentach: dostępności, ciągłości usług i integralności. Szczegółowo sprawdzono jakość usług pakietowych, podczas której analizowanym segmentem była integralność usług.

Każdemu z podzielonych segmentów pomiaru zostały przypisane kluczowe wskaźniki skuteczności. W segmencie dostępności do usług mierzony był współczynnik powodzenia konfiguracji połączenia (Voice Call Setup Success Rate), czas konfiguracji połączenia głosowego (Voice Call Setup Time), wskaźnik przerwanych połączeń głosowych (Voice Call Drop Rate) oraz jedna z metod estymacji subiektywnej oceny mowy (Voice Call Quality Average POLQA). .

Jednocześnie z pomiarami jakości usług głosowych odbyły się pomiary usług internetowych. Obrazują to prezentowane wskaźniki: Downlink/Uplink Throughtput oraz RTT.

W teście uwzględniono również autorski wskaźnik N-Score, pozwalający w prosty i szybki sposób ocenić jakość danego operatora z punktu widzenia użytkownika.

Jest on unikatowy ze względu na połączenie testów aktywnych (Drive Test) i wyników zebranych z aplikacji RFBENCHMARK. N-Score umożliwia również w sposób jednoznaczny spozycjonowanie jednym wynikiem każdego operatora i jakość usług jakie świadczy.

Wyniki Drive Testu, a pomiary użytkowników aplikacji RFBenchmark

Wyniki z Drive Testu przeprowadzonego w Warszawie korelują się z wynikami otrzymanymi na podstawie pomiarów dokonanych przez użytkowników aplikacji. Oto kluczowe wnioski:

  • pod względem Throughput na Downlink zarówno w Drive Teście i pomiarach aplikacji mobilnej najlepszy wynik oferował T-Mobile
  • biorąc pod uwagę Throughput na Uplink w obu przypadkach (Drive Test oraz aplikacja mobilna) najlepszy wynik oferował Plus
  • w aplikacji mobilnej widzimy, że czasy RTT dla Plusa są bardzo dobre. To potwierdza, że słaby wynik podczas Drive Testu był spowodowany chwilowym problemem w sieci operatora, co zostało naprawione i potwierdzone w dodatkowym teście aktywnym po informacji od operatora
  • w przypadku Play, pomimo przyzwoitych wyników dla Throughput UpLink i RTT, operator ten sumarycznie zebrał najmniej punktów dla usług pakietowych w Drive Teście i aplikacji mobilnej. Na takim wyniku zaważył słaby pomiar dla Throughput na Downlink który ma największa wagę przy wyliczeniach końcowych.

nscore

Pełny raport dostępny jest na portalu RFBenchmark.pl

 Autor |2018-03-20T17:55:54+01:0020 marca 2018 17:55|Kategorie: Internet, Internet mobilny, LTE, Newsy, Operatorzy, Raporty i prezentacje, Rynek|Tagi: , , |1 komentarz

1 komenarz

  1. OrangeToJakość 21 marca 2018 w 14:40 - Odpowiedz

    T-mobile i Orange potwierdziły swoją jakość i w każdym aspekcie pokonują muzeum plusa. Plus i play – najgorsze najsłabsze sieci w Polsce

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.