W dniu 1 października 2015 r. został opublikowany raport pt. „Polska Cyfrowa” autorstwa Anny Streżyńskiej, była prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Krzysztofa Szuberta, minister ds. cyfryzacji Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC. W raporcie autorzy zwracają uwagę na najważniejsze wyzwania dla państwa polskiego w zakresie powszechnej komunikacji elektronicznej oraz informatyzacji i cyfryzacji.

– „Nowoczesna gospodarka Polski, otwarta na potrzeby przyszłych pokoleń, powinna wykorzystywać i promować sektory oparte na wiedzy oraz najnowszych technologiach, które stwarzają perspektywy równomiernego rozwoju podaży i popytu, wyrównywania szans społecznych, a także nieograniczonego dostępu do źródeł informacji” – mówi Anna Streżyńska.


Nowoczesna gospodarka Polski, otwarta na potrzeby przyszłych pokoleń, powinna wykorzystywać
i promować sektory oparte na wiedzy oraz najnowszych technologiach, które stwarzają perspektywy równomiernego rozwoju podaży i popytu, wyrównywania szans społecznych, a także nieograniczonego dostępu do źródeł informacji.

Jednym z podstawowych sposobów realizacji tego celu jest cyfryzacja i ściśle z nią związany rozwój branży telekomunikacyjnej. Aktualnie najbardziej palącymi problemami pozostają utrudniony dostęp do usług cyfrowych i nieumiejętność ich wykorzystania przez obywateli. Zgodnie z indeksem DESI 20151 Komisji Europejskiej, Polska pozostaje na dalekim 23. miejscu wśród krajów Wspólnoty pod względem społeczno-gospodarczej cyfryzacji. Analitycy unijni wskazują, że największą barierą dla naszego państwa jest niska dostępność infrastruktury i usług multimedialnych.

Taką diagnozę potwierdzają krajowe statystyki, zgodnie z którymi aż 1/3 Polaków pozbawiona jest możliwości korzystania z Internetu, a stopień zaawansowania budowy sieci nowej generacji (ang. Next Generation Networks) sytuuje nas dopiero na 26. pozycji, daleko za średnim poziomem wdrażania jej w całej Unii.

Jednocześnie warto zauważyć, że ostatni raport Komisji Europejskiej z 2014 r. w sprawie implementacji ram regulacyjnych odnotowuje szybkie tempo wzrostu natężenia przesyłu danych. Wciąż jednak utrzymują się stosunkowo wysokie ceny
mobilnych rozmów telefonicznych i transmisji informacji, występują opóźnienia w przydzielaniu pasma 800 MHz, co z kolei powoduje niskie tempo wdrażania łączności komórkowej w sieci 4G.

Polska zaliczana jest do grona państw, w których pojawia się zjawisko rozproszenia, skomplikowania i utrudnienia w dostępie do pasywnej infrastruktury telekomunikacyjnej. Chociaż Komisja Europejska dostrzega postęp w budowie sieci
ostatniej mili dla poszczególnych segmentów rynku, co w przypadku Polski pozytywnie wpływa na penetrację usługami stacjonarnego Internetu o prędkości od 30 Mb/s i 100 Mb/s, jednak nadal niezaspokojony pozostaje popyt na szybkość 100
Mb/s. – czytamy we wstępie do raportu.

Raport jest również dostępny na stronie: raportpolskacyfrowa.newstory.com.pl

Kan