W siedzibie T-Mobile Polska blisko 200 dzieci mogło się przekonać, że programowanie może być doskonałą okazją do zabawy. Firma wraz z fundacją CoderDojo Polska zorganizowała warsztaty dla dzieci w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania.


Dla wielu osób kodowanie to poważna sprawa i kojarzy się z bardzo skomplikowaną i żmudną pracą zapisania setek, a może i tysięcy linijek kodu. Jednak dla samych informatyków język programowania nie różni się niczym od języka, którym posługujemy się na co dzień. Dlatego od kilku lat tysiące wolontariuszy stara się odczarować kodowanie i podczas Europejskiego Tygodnia Kodowania pomaga zrozumieć zasady programowania.

W tym roku fundacja CoderDojo Polska z ramienia Parlamentu Europejskiego była koordynatorem Europejskiego Tygodnia Kodowania w Polsce. Dla T-Mobile Polska, który współpracował już wcześniej z fundacją przy zajęciach z kodowania dla dzieci pracowników podczas półkolonii letnich, była to doskonała okazja do zaangażowania się w akcję i wsparcia podopiecznych fundacji.

Dzięki T-Mobile Polska, w ramach przygotowania do Europejskiego Tygodnia Kodowania, ninja z dojo znajdujących się w 13 miastach otrzymali mBoty, które mogli złożyć i samodzielnie zaprogramować. Ile mieli z nimi zabawy, można sprawdzić w spocie:

Pomiędzy 15 a 23 października br. w 13 miejscowościach w Polsce dzieci i młodzież uczestniczyły w zajęciach z programowania w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania. Mentorzy z fundacji CoderDojo zarażali je swoją pasją do kodowania oraz pomagali postawić pierwsze kroki w tym magicznym świecie. Kulminacją wszystkich zajęć było SuperDojo, spotkanie ninja i mentorów, które odbyło się 22 października w siedzibie T-Mobile Polska. W trakcie warsztatów blisko 200 dzieci poznawało tajniki kodowania. Jak doskonałą zabawą może być programowanie, pokazywało im 120 mentorów z klubów CoderDojo z całej Polski.

O Fundacji CoderDojo:

Pierwsze CoderDojo w Polsce powstało w Zambrowie w 2013 roku. Inicjatorem i prezesem Fundacji jest Kamil Sijko. Obecnie w kraju działa 13 dojo (klubów koderskich) pod auspicjami Fundacji. CoderDojo to miejsce rozwoju talentów technologicznych (programowanie, modelowanie, grafika, druk 3D) dla dzieci i nastolatków. Zajęcia odbywają się z dala od szkoły, często w salach udostępnianych przez firmy IT. Udział w zajęciach jest bezpłatny, a do społeczności może dołączyć każdy, kto chce zostać ninja (uczniem) lub mentorem (nauczycielem) CoderDojo.

Polska jest autonomiczną częścią globalnej Fundacji CoderDojo założonej przez Jamesa Wheltona na początku 2013 roku. Fundacja ma na celu wspierać nowe i istniejące placówki CoderDojo na całym świecie poprzez wymianę doświadczeń, dostarczanie zasobów i narzędzi potrzebnych do realizacji wizji, by każde dziecko na świecie miało możliwość nauki korzystania z nowych technologii i programowania. Co roku założyciele światowego ruchu CoderDojo, który obecnie obejmuje już 64 kraje, organizują dwa duże wydarzenia: DojoCon dla mentorów oraz Coolest Projects dla ninja, gdzie każdy ma szansę pokazać swój projekt. Polskie SuperDojo jest jednym z największych wydarzeń w tegorocznym kalendarzu CoderDojo na świecie, a odbędzie się dzięki wsparciu firmy T-Mobile Polska w trakcie Europejskiego Tygodnia Kodowania (EU Code Week).

źródło: T-Mobile

Kan