Prezes UKE uznaje wycofanie wniosku rezerwacyjnego przez NetNet – poinformował rpkom.pl Artur Koziołek, rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Chodzi o blok 5 MHz, który NetNet wylicytowała w wyniku zakończonej w październiku 2015 r. aukcji częstotliwości 800 i 2600 MHz.

Z mocy prawa blok wylicytowany przez NetNet przypada T-Mobile Polska, którego oferta była druga na ten blok. Prezes UKE przyjął wniosek tego operatora o przyznanie mu tego bloku złożony w postępowaniu rezerwacyjnym pierwszej instancji – poinformował Koziołek. T- mobile Polska wniósł o ulokowanie obok siebie dwóch bloków pasma 800 MHz, które uzyskał.

NetNet za swój blok 5 MHz z zakresu 800 MHz miał wpłacić 2,05 mld zł, które zadeklarował w aukcji LTE. Wcześniej był nim zainteresowany T-Mobile, z ofertą 2,02 mld zł.

W dalszej kolejności, częstotliwości mogły trafić do kolejnych operatorów – Play (za 357 mln zł) lub Polkomtela (za 353 mln zł).

NetNet to spółka zarejestrowana w Warszawie na ul. Lwowskiej 19. Pod tym samym adresem jest zarejestrowana spółka MIDAS obsługująca Grupę Cyfrowego Polsatu. Prezesem spółki NetNet jest rajdowiec Szymon Ruta, syn Hieronima Ruty, polskiego milionera. Hieronim Ruta jest według magazynu Forbes prawą ręką Zygmunta Solorz-Żaka.

Zgodnie ze zobowiązaniami podjętymi w aukcji LTE, podmioty, na rzecz których dokonano rezerwacji częstotliwości są zobowiązane do rozpoczęcia wykorzystywania częstotliwości i komercyjnego zaoferowania usług w terminie 12 miesięcy od daty doręczenia rezerwacji częstotliwości z pasma 800 MHz, oraz nie później niż w terminie 36 miesięcy od daty doręczenia rezerwacji, częstotliwości z pasma 2,6 GHz.

Ponadto przedsiębiorcy, na rzecz których dokonano rezerwacji częstotliwości mają obowiązek realizacji zobowiązań inwestycyjnych w paśmie 800 MHz, polegających na dokonaniu inwestycji w sieć telekomunikacyjną, obejmującą zasięgiem sieci ok. 80 proc. powierzchni Polski.

źródło: rpkom.pl

Kan