Do połowy tego roku chcemy ruszyć z komercyjną usługą LTE – ujawnia podczas MWC 2014 w Barcelonie Miroslav Rakowski, prezes T-Mobile. Szef odsłonił niektóre karty na 2014 rok. Jedną z nich była informacja, że T-Mobile chce być już w 2014 liderem rynku komórkowego w Polsce, pod względem przychodów.

Chcemy być liderem rynku komórkowego pod względem przychodów. Myślę, że jest to możliwe już w tym roku. Nie zamierzamy natomiast za wszelką cenę bronić pierwszego miejsca pod względem liczby kart SIM” – powiedział prezes.

W trzecim kwartale 2013 roku przychody T-Mobile Polska wyniosły 1,665 miliarda złotych. Niższe o 4,6% przychody Spółki w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego są wynikiem regulacji dotyczących obniżenia stawek rozliczeń międzyoperatorskich oraz roamingowych. W okresie od 1 stycznia do 30 września 2013 roku EBITDA T-Mobile Polska wyniosła 1,816 miliarda złotych i była wyższa o 1,3% w porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku. W samym trzecim kwartale 2013 roku EBITDA Spółki wyniosła 618 milionów złotych, a marża EBITDA 37,1%. T-Mobile Polska po trzech kwartałach 2013 roku obsługiwała bazę 15,667 miliona klientów. Na koniec września Spółka posiadała w segmencie usług przedpłaconych 8,605 miliona klientów, a w segmencie usług abonamentowych było to 7,062 miliona klientów. W odniesieniu do drugiego kwartału 2013 roku T-Mobile Polska zwiększyła bazę klientów abonamentowych w trzecim kwartale o 24 tysiące utrzymując tym samym stabilny wzrost w tym segmencie w przeciągu ostatnich dwóch lat.

T-Mobile to ostatni z dużych operatorów komórkowych, który nie oferuje klientom internetu mobilnego w technologii LTE. Jako pierwszy taką usługę wprowadził Plus, następnie Play i Orange. Rakowski uważa, że to będzie rok, o którym można powiedzieć, że jest rokiem LTE, choć usługa ta nabierze znaczenia w przychodach operatorów dopiero za 2–3 lata. Spodziewa się on, że grono użytkowników mobilnego Internetu będzie rosło, choć w przypadku usługi dedykowanej już nie tak silnie jak wcześniej. W okolicach połowy roku T-Mobile planuje uruchomić w Polsce usługi LTE. Przy uruchomieniu usług operator chce uzyskać co najmniej 50 proc. pokrycia populacji kraju. Operatorowi zależy na jakości. W ten sposób chce okazać szacunek dla klientów.

Modernizujemy sieć i uruchomimy LTE, gdy zakończymy ten proces. Chcemy wprowadzić na terenie 50 procent Polski sieć LTE dobrej jakości, dlatego tak długo się do tego przygotowywaliśmy. Będziemy gotowi wdrożyć LTE w połowie roku” – wyjaśnił prezes na MWC 2014.

T-Mobile „stworzy bank” z Aliorem. T-Mobile Polska i Alior Bank podpisały 11 grudnia 2013 r. umowę o współpracy w zakresie przygotowania kompleksowej oferty produktów i usług bankowych oraz zapewnienia do nich wielokanałowego dostępu. Prezes T-Mobile wierzy, że usługi bankowe oferowane przy wsparciu Alior Banku przyciągną w tym roku liczne grono klientów. T-Mobile wraz z Alior Bankiem zaproponuje klientom kompleksowe usługi finansowe. Na razie Miroslav Rakowski nie precyzuje na czym będzie polegać oferta, ale chce aby była jak najprostsza. Na podstawie zawartej umowy klientom oferowane będą m.in.: rachunki bankowe, depozyty, kredyty, pożyczki i limity kredytowe oraz karty płatnicze. Operator i bank będą świadczyli usługi dla osób fizycznych, w tym prowadzących działalność gospodarczą oraz małych i średnich firm. Stworzone i wdrożone w ramach porozumienia produkty i usługi będą dostępne w punktach sprzedaży T-Mobile, za pośrednictwem urządzeń mobilnych, serwisów internetowych, Contact Center oraz Wirtualnego Oddziału.

T-Mobile Polska nie zamierza z kolei wprowadzać do oferty usług telewizyjnych.

Konsumpcja treści telewizyjnych w naszym odczuciu spada i nie zamierzamy wchodzić w ten segment rynku. Są gracze, którzy znają się na tym lepiej od nas – chcemy skoncentrować się na naszych kompetencjach” – powiedział prezes.

źródło:
PAP

Kan