T-Mobile prowadzi prace nad modernizacją swojej sieci. Zakończył się kolejny etap całkowitej wymiany infrastruktury telekomunikacyjnej sieci T-Mobile. W ciągu 12 miesięcy wymienionych zostało ponad 4200 stacji w 141 z 363 klastrów. Z czym się to wiąże i co na tym zyskacie? Warto się dowiedzieć.


Projekt rozpoczął się w pierwszej połowie 2012 r., a jego zakończenie planowane jest na rok 2014. Na potrzeby jego realizacji terytorium całego kraju podzielono na tzw. „klastry” – obszary, na których prowadzone będą prace. W celu minimalizacji niedogodności związanych z tym procesem – na tyle, na ile będzie to możliwe – prace będą prowadzone w nocy i w godzinach najmniejszego zapotrzebowania na usługi telekomunikacyjne na danym terenie.


W czasie wymiany sprzętu, każda ze stacji należących do T-Mobile zostanie wyłączona na maksymalnie trzy godziny. Nie oznacza to jednak całkowitego braku zasięgu. W tym czasie bowiem Wasze połączenia będą obsługiwane przez stacje sąsiednie.

    Praca w „klastrze” w pigułce

1. W ciągu 7 do 14 dni w klastrze wymieniamy nadajniki na nowe. Przerwa w zasięgu może potrwać do 3 godzin. Nastąpi w momentach najmniej uciążliwych (w centrach biznesowych nocą, w tzw. „sypialniach” w dzień).

2. Po wymianie nadajników następuje konsolidacja sieci.

3. Przez kolejne 14 do 28 dni trwa optymalizacja sieci. Mogą pojawiać się drobne korekty zasięgu.
4. Po zakończeniu budowy współdzielonych sieci, możecie korzystać z nowej i lepszej sieci.

Po wymianie nadajnika przeprowadzona zostanie optymalizacja sieci, która trwa kilka tygodni. Cały proces przewidziany jest na 3 do 6 tygodni. W tym okresie możliwe są drobne korekty zasięgu, co może skutkować pojawieniem się problemów z jakością połączeń.

Po tym czasie na terenie klastra klientom oferowane będą usługi za pośrednictwem najnowocześniejszej i najlepszej jakościowo sieci telekomunikacyjnej. Zauważycie poprawę jakości szczególnie wewnątrz budynków oraz w działaniu internetu mobilnego.


Dzięki wykonanym pracom w zasięgu mobilnego internetu Blueconnect znajdzie się więcej użytkowników, a Ci z Was, którzy mieli jak dotąd dostęp do sieci 3G będa korzystać także z technologii HSPA+. Oba oznaczenia można znaleźć na wyświetlaczu telefonu.

Dotychczasowa modernizacja przebiega zgodnie z planem. Prowadzone prace koncentrowały się głównie na wschodnich i zachodnich regionach Polski obejmując przede wszystkim województwa Zachodnio-Pomorskie, Lubuskie, Warmińsko-Mazurskie, Podlaskie, Lubuskie i Podkarpackie.

Aktualnie najnowocześniejsza sieć obejmuje swoim obszarem już 60% powierzchni kraju odpowiadającej 46% populacji Polski.

źródło: T-Mobile

Kan