Jesteś tutaj:-, Orange, Rynek, T-Mobile-Networks!: II kwartał pierwsze wspólne stacje bazowe

Networks!: II kwartał pierwsze wspólne stacje bazowe

Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci T-Mobile oraz PTK Centertel (Orange), na początku II kwartału uruchomią pierwsze wspólne stacje bazowe w ramach sieci UMTS900. Wykorzystanie pasma 900 MHz pozwala ponadto zaoszczędzić koszty wdrożenia i eksploatacji z uwagi na mniejsze wymagania sprzętowe. Na 900 MHz swoją sieć HSPA+ buduje także Aero2 i P4, a testował Polkomtel.

Nowa sieć ma być kolejnym krokiem w uwspólnianiu infrastruktury obu operatorów, jaką zapoczątkowało utworzenie spółki Networks! rok temu. Projekt ten zakłada 10.000 stacji współdzielonych i likwidację ponad 3.000 lokalizacji, które nie będą współdzielone. Obecnie PTC i Centrtel mają łącznie ponad 13 tys. stacji. Korzystając z pasma 900 MHz, operatorzy mogą poszerzyć mobilny dostęp szerokopasmowy na obszary wiejskie, a na obszarach miejskich poprawić jakość usług wewnątrz budynków, gdzie najczęściej używa się transmisji danych.

Ze względu na skalę przedsięwzięcia, wdrożenie nowych rozwiązań sieciowych będzie następować stopniowo do 2014 r. – Na początku II kwartał uruchomimy pierwsze wspólne stacje bazowe. Rozpoczynamy od średniej wielkości miast leżących poza obszarem miast Euro 2012. 2013 rok to przejście do tworzenia sieci współdzielonych w dużych aglomeracjach. Ich zasięg będzie stopniowo rósł i zgodnie z zapowiedziami do 2014 r. obejmą cały kraj – mówił podczas dzisiejszego spotkania prasowego Leszek Lis, członek zarządu Networks!

Sprzęt w celu unowocześnienia infrastruktury sieciowej obu operatorów dostarczy Huawei i Nokia Siemens Networks. Zarządzaniem, planowaniem, obsługą, rozwojem i utrzymaniem sieci zajmuje się spółka NetWorkS!, w której obaj operatorzy mają po 50% udziałów w ramach multi-operator core network (MOCN). Spółka Networks! podzieliła kraj na 51 obszarów zwanych projektami, w których stopniowo realizuje uwspólnianie sieci. Mniejszą jednostką są klastry, obejmujące ok. 30 już uwspólnionych lokalizacji.

Współpraca PTC z PTK Centertel jest ograniczona do aspektów technicznych. Każda ze stron pozostaje właścicielem swoich elementów sieci i częstotliwości. – Nie mamy planów co do jakiegokolwiek transferu fizycznych zasobów obu firm. Własność pozostaje bez zmian – podkreślał Piotr Muszyński, wiceprezes Telekomunikacji Polskiej. – Realnie jesteśmy czysto usługową firmą – dodał Andrzej Drzewiecki, członek zarządu Networks! z ramienia PTC. PTC i Centertel pozostawiły rozdzielnie zaopatrzenie w urządzenia backhaullu radiowego. Na mocy niezależnych kontraktów dla Centertela dostarcza je Huawei (jako nowy dostawca), a dla PTC Ericsson i Aviat Networks.

Operatorzy sieci T-Mobile i Orange podpisali w lipcu 2011r. umowę o współwykorzystywaniu swoich radiowych sieci dostępowych. Zarządzaniem, planowaniem, obsługą, rozwojem i utrzymaniem sieci zajmuje się spółka NetWorkS!, w której obaj operatorzy mają po 50 proc. udziałów. Sieć obu operatorów ma mieć lepszy zasięg i pozwolić im na oszczędność kosztów. Spółki mają nadzieję, że unowocześniona sieć sprawi, że łatwiej im będzie wprowadzać nowe, innowacyjne usługi. Wcześniej Grupa TP informowała, że współpraca ma przynieść oszczędności kosztowe w kolejnych latach rzędu ok. 0,2 mld zł rocznie.

źródło: Rzeczpospolita

Kan

Autor |2012-03-15T15:45:49+01:0015 marca 2012 15:45|Kategorie: Newsy, Orange, Rynek, T-Mobile|Tagi: , , , |2 komentarze

2 komentarze

  1. nation 15 marca 2012 w 20:48 - Odpowiedz

    Oczywiście jak najbardziej popieram projekt Networks. Dziury w zasięgu dzięki wzajemnemu wsparciu tych sieci zostaną zażegnane. Tak więc przyszłość telekomunikacji pozostaje w rękach PTC i PTK 🙂 Czyżby jakiś wpływ z tytułu tego, że cudze (zagraniczne) znaczy lepsze? 🙂 Sądzę, że tak.

  2. Jogi 16 marca 2012 w 11:50 - Odpowiedz

    Cieszy mnie to że PTC i PTK już pokazali plan współpracy, wg mnie jest on dobry i przemyślany, zakrywać całą Polskę w określonych odstępach czasowych, aby na sam koniec mieć oszczędności z zaoszczędzonych wydatków na maszty tylko jednego operatora, mając je wspólne serio zaoszczędzą sporo kasy.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile