T-Mobile Move jest pierwszym brandowanym smartfonem w sieci Polskiej Telefonii Cyfrowej, operatora sieci T-Mobile. Czytelnik Telix postanowił sprawdzić jakiej jakości filmy video potrafi rejestrować ten smartfon.

T-Mobile move
T-Mobile move

Smartfon oferuje dotykowy wyświetlacz o przekątnej 2,8-cala. Ma na pokładzie Androida 2.2 Froyo, który daje wam możliwość surfowania po sieci za pomocą przeglądarki internetowej i obsługuje Adobe Flash. Szybki internet zawsze będziecie mieli w zasięgu kliknięcia dzięki wsparciu dla 3G (HSDPA 7,2 Mbps), oraz dzięki modułowi Wi-Fi.


Od początku wprowadzenia Move w polskim T-Mobile usiłowałem dociec, jakiej jakości filmy video potrafi rejestrować ten brandowany na T-Mobile Alcatel – pisze LesH. – Nie znajdywałem takich danych pod żadnym linkiem wyszukiwarki google. Nie podaje tego ani sam producent w swoich materiałach drukowanych czy internetowych, ani wyłączny dystrybutor smartfoniku, czyli T-Mobile. Nie znajdzie się tej informacji w instrukcji obsługi telefonu! Dzwoniłem do polskich salonów i sklepów firmowych T-Mobile z prośbą o uruchomienie tego smartfoniku, otworzenie trybu kamery, ustawień i sprawdzenie, jakie rozdzielczości nagrywanych videoplików można sobie wybrać – dodaje.

Przypominamy, że w specyfikacji T-Mobile Move jest 2 Mpx aparat, radio FM, oraz Bluetooth 3.0. Napędza go 600 MHz procesor, a dzięki slotowi na karty microSD, pamięć można rozszerzyć do 32 GB. Jego wymiary, to 110 x 57,3 x 12,4 mm.

Niestety – w ustawieniach jakości nie wymieniono rozdzielczości ani w postaci międzynarodowych oznaczeń typu CIF, VGA, ani przez podanie ilości punktów obrazu, np. 120×160, ani opisowo, typu 'telewizja wysokiej jakości, telewizja normalna’ – jak w Nokiach. Trafiłem gdzieś na forum na czyjś komentarz, iż T-Mobile MOVE, mimo, iż ma kamerę z matrycą 2 Mpix, nie nagrywa nawet w VGA (480×640 punktów), a jedynie w CIF (czyli qVGA 240×320). Łuknąłem tą informację jako prawdziwą – podkreśla Czytelnik.

T-Mobile MOVE test VIDEO: filmowania i parametry kadru
T-Mobile MOVE test VIDEO: filmowania i parametry kadru

Skoro producent i dystrybutor tak skrzętnie ukrywają tą informację techniczną, to logicznym wydawało się, że nie ma się czym chwalić ani szczycić. I żyłbym sobie w takim przeświadczeniu, gdyby nie moja dociekliwość. Niedawno, 20 października 2011 udałem się do najbliższego mi polskiego sklepu / punktu dilerskiego T-Mobile i sprawdziłem osobiście. Uprzejmy sprzedawca, szef tego sklepu, sam zdziwiony brakiem tej ważnej informacji w specyfikacjach, wyjął z pudełka nowy telefon, uruchomił go i użyczył mi, bym w pobliżu sam przetestował. Zrobiłem to, a nagrane video-pliki przerzuciłem przez Bluetooth na swoje telefony. Byłem potem bardzo zajęty, więc dopiero po 10 dniach, dzisiaj w niedzielę 30 października przerzuciłem te nagrania na komputer, obejrzałem i sprawdziłem właściwości plików wideo, rejestrowanych przy różnych stopniach jakości. Jakież było moje zdziwienie i pozytywne zaskoczenie, gdy stwierdziłem, iż jeden z tych plików nagrany został w świetnej jakości WVGA (szerokie VGA) 480 x 800 punktów! Wprawdzie częstotliwość eksponowanych klatek na sekundę jest niskawa, gdyż filmiki mają po 14 klatek na sekundę, ale za to rozdzielczość można na MOVE ustawić znacznie lepszą w poziomie niż np. na smartfonach Nokia N95, N97, N97mini lub komunikatorze E90 – czytamy w krótkiej recenzji LesH możliwości kamerki video T-Mobile Move.

Na dowód poparcia uzyskanych wyników LesH przysłał filmik testowy oraz zrzut ekranu laptopa z tym filmem zatrzymanym w stopklatce wraz z wyświetlonymi właściwościami. Nie ulega żadnej wątpliwości, nie ma żadnych złudzeń co do rozdzielczości filmów nagrywanych na T-Mobile MOVE: wynosi ona 480×800 punktów obrazu, czy cechuje się jakością WVGA.

Telix.pl jest pierwszy w Internecie – bodajże na świecie – który publikuje – odkryty, dowiedziony i empirycznie sprawdzony przeze mnie element specyfikacji T-Mobile MOVE: informację o maksymalnej rozdzielczości rejestrowanych tym smarfonikiem filmów konkluduje LesH.

Redakcja Dziękuje i Zaprasza innych Czytelników do publikacji swoich prac nad posiadanymi sprzętem, nie tylko telefonami.