Grupa Cyfrowy Polsat i Polkomtel, operator sieci Plus , 28 sierpnia br. o godzinie 12:00 przedstawią wyniki za I półrocze 2014 roku. Zgodnie z zapowiedzią prezesa Dominika Libickiego, Polkomtel, może być jedyną siecią komórkową w kraju prezentującą liczbę faktycznych klientów indywidualnych i biznesowych oraz liczbę usług (RGU).

Warto przypomnieć, że liczba kart SIM w Polsce to statystyczna fikcja. Różnica między danymi opublikowanymi przez Operatorów wynika z przyjętej przez firmę metodologii ich liczenia. Operatorzy uznają, że aktywne karty to te, które umożliwiają odbieranie połączeń. O ile nie ma kłopotu z liczeniem kart SIM używanych przez abonentów, to pojawia się on w przypadku kart używanych w usłudze przedpłaconej. Duża liczba nieużywanych kart SIM to efekt przeróżnych promocji, w których rozdawane są startery sieci komórkowych, promocji związanych z uruchomieniem nowej karty oraz migracji klientów z sieci do sieci. Karta pre-paid z reguły uznawana jest za aktywną przez 12 miesięcy od końca terminu połączeń wychodzących i dopiero wtedy powinna być wyłączona.

Zgodnie z definicją Komisji Europejskiej abonenci telefonii ruchomej oznaczają zarówno
abonentów 2G, 3G i 4G operatora sieci ruchomej (MNO) lub operatora wirtualnego (MVNO). Liczba aktywnych użytkowników post-paid oznacza abonentów posiadających ważną umowę. Liczba aktywnych abonentów usług „przedpłaconych” oznacza liczbę abonentów, którzy w ciągu ostatnich 3 miesięcy wykonali albo otrzymali połączenie, wysłali SMS lub MMS albo korzystali z transmisji danych. Uwzględniony jest podział na usługi przedpłacone, abonamentowe oraz karty typu Machine2Machine (M2M)2.

Jeśli zapadnie decyzja, w grupie kontrolowanej przez Zygmunta Solorza-Żaka zmienić może się też definicja aktywnych kart SIM, w segmencie pre-paid, do statystyk trafiać będą te karty, które przez 90 dni do dnia rozliczeniowego były włożone do telefonu lub innego urządzenia i które w tym czasie wykonały lub odebrały połączenie lub skorzystały z transmisji danych.

Brak jednoznacznej definicji i metodologii uznania karty SIM za aktywną powoduje, że dane przedstawiane przez operatorów, a następnie cytowane przez media i analityków, są w rzeczywistości nieporównywalne i niewiarygodne. Brak standardu metodologicznego podważa użyteczność i rzetelność przedstawianych statystyk, gdyż de facto uniemożliwia dokonania oceny rzeczywistej wielkości bazy klientów poszczególnych operatorów, a w konsekwencji może prowadzić do błędnej oceny potencjału poszczególnych operatorów i całego rynku.

Zgodnie z danymi uzyskanymi przez GUS, w końcu czerwca br. liczba abonentów i użytkowników (usługi z przedpłatą) telefonii ruchomej (komórkowej) ukształtowała się na poziomie 56,9 mln (w tym ok. 53% to użytkownicy) i była o 2,5% większa niż przed rokiem oraz o 0,6% wyższa niż w końcu grudnia ub. roku. Na 100 mieszkańców przypadało 147,7 abonentów i użytkowników (wobec 146,8 w końcu grudnia ub. roku oraz 144,1 przed rokiem).

Grupa Cyfrowy Polsat przedstawiła też inne zmiany, jakie zajdą w sposobie prezentowanych przez grupę wyników: Tutaj

źródło: Cyfrowy Polsat

Kan