Inwestycja Biznesmena w Polkomtel, operatora sieci Plus, ma znaczącym stopniu przyspieszyć rozwój technologii LTE. Inwestycja Zygmunta Solorza-Żaka w Polkomtel w znaczącym stopniu przyspieszy rozwój technologii LTE, co jest jednym z kluczowych elementów dla zapewnienia powszechnego dostępu do Internetu w Polsce.

Już w niedalekiej przyszłości, technologia LTE zrewolucjonizuje życie każdego człowieka. Chciałbym, aby Polska była jednym z pierwszych krajów na świecie, który będzie korzystał z dostępu do Internetu i innych usług transmisji danych za pośrednictwem najnowocześniejszych technologii — powiedział Zygmunt Solorz-Żak cytowany w komunikacie rozesłanym mediom.

Zygmunt Solorz-Żak chce, aby to Polacy mieli, jako jedni z pierwszych na świecie, dostęp do internetu za pomocą najnowocześniejszych technologii. Jego zdaniem nowa technologia pozwoli Polkomtelowi obniżyć koszty, co umożliwi przygotowanie nowych, atrakcyjnych ofert dla obecnych i nowych klientów sieci Plus. Powstanie duża grupa telekomunikacyjno-medialna z potencjałem, by być realną przeciwwagą dla Telekomunikacji Polskiej.

Ta transakcja to ogromna szansa dla polskiego rynku telekomunikacyjnego i jest jednocześnie jedną z największych w historii w Europie Środkowo-Wschodniej. Równie ważny jest fakt, że odbywa się ona przy udziale polskiego kapitału – dodał Zygmunt Solorz-Żak.

Transakcja zostanie sfinansowana środkami własnymi inwestora oraz finansowaniem dłużnym. W finansowaniu uczestniczy konsorcjum banków koordynowane przez Crédit Agricole CIB i Deutsche Bank, w którego skład wchodzą Crédit Agricole CIB, Deutsche Bank, Royal Bank of Scotland, Société Générale Corporate and Investment Banking oraz PKO Bank Polski.

Cieszę się, że wiodące instytucje finansowe, należące do największych na świecie, wierzą w nasz projekt i są w niego zaangażowane – powiedział Zygmunt Solorz-Żak.

Transakcja wymaga zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, która według Umowy, musi zostać pozyskana do końca 2011 roku, w przeciwnym wypadku Umowa ulega rozwiązaniu, chyba, że strony postanowią inaczej. Do czasu wywiązania się ze wszystkich zapisów umowy akcjonariuszami Polkomtela pozostają KGHM (24,39% akcji), PGE (21,85%), PKN ORLEN (24,39%), Węglokoks (4,98%) i Vodafone (24,39%).

Transakcja była długo oczekiwana i jest dużym sukcesem, który nie byłby możliwy bez wyjątkowo dobrej współpracy wszystkich akcjonariuszy” – komentuje Jacek Krawiec, prezes PKN ORLEN jednego z akcjonariuszy Polkomtela.

Przypomnijmy kilka kart z historii Polkomtela.

Spółkę Polkomtel utworzyło 19 grudnia 1995 roku 10 akcjonariuszy. Było wśród nich osiem firm polskich, reprezentujących 61,5% kapitału akcyjnego, m.in. KGHM (19,61%), PKN Orlen (19,61%) i Polskie Sieci Elektroenergetyczne (17,56%), oraz dwie firmy zagraniczne – operatorzy telekomunikacyjni: brytyjski Vodafone (wówczas AirTouch International) i duński TeleDanmark Communications z udziałami po 19,61%.

Operator otrzymał koncesję na świadczenie usług telekomunikacyjnych i zezwolenie na budowę ruchomej sieci radiokomunikacyjnej według standardu GSM w paśmie 900 MHz (później rozszerzone również na GSM 1800 MHz) z numerem przywoławczym 601.1 lutego 1996 roku. Komercyjne uruchomienie sieci nastąpiło 1 października 1996 roku.

Polkomtel oferuje usługi telekomunikacyjne, przeznaczone zarówno dla klientów biznesowych, jak i indywidualnych, oferowane pod markami: Plus – system abonamentowy, Plus na Kartę – system przedpłacony, Plus Mix – system łączący elementy abonamentu i usługi przedpłaconej,

W 2003 roku Polkomtel, jako pierwszy operator komórkowy w Polsce, wystartował z usługą transmisji danych opartych na technologii EDGE. We wrześniu 2004 Polkomtel, również jako pierwszy w Polsce, uruchomił usługi telefonii komórkowej trzeciej generacji, łącznie z UMTS. Od 14 marca operator sieci Plus oferuje usługi – internetu stacjonarnego iPlus CDMA. Obecnie iPlus CDMA obejmuje obecnie swoim zasięgiem 74% ludności i 70% powierzchni kraju, a do końca bieżącego roku ma objąć około 85% ludności i 90% powierzchni. Jest to uzupełnienie oferty mobilnego internetu iPlus. Dotychczas z dostępu do internetu w sieci Plus z prędkością do 7,2 Mb/s mogą korzystać mieszkańcy ponad 2000 miejscowości na terenach gmin zamieszkanych przez ponad 60% populacji, a wdrożona w grudniu 2009 technologia HSPA+ w standardzie do 21 Mb/s dostępna jest już w 140 miastach. Według wykazu UKE z dnia 11.12.2010 Plus posiada najwięcej stacji bazowych wśród polskich operatorów, tj. 14408 stacji bazowych (BTS) w tym: GSM 900: 7596 stacji, GSM 1800: 2594 stacji, UMTS/HSPA/HSPA+: 4218 stacji. W kwietniu 2009 r. sieć Plus pomyślnie zakończyła testy nowej technologii HSPA Evolution (pod nazwą handlową HSPA+). Był to największy tego typu projekt realizowany w Europie. Infrastrukturę dostarczył Ericsson. Nowa technologia HSPA+ (3,75 G) pozwala na transmisję danych z prędkością do 21 Mb/s (downlink).

8 czerwca 2006 Polkomtel podpisał z P4 umowę o tzw. roaming krajowy, dzięki której P4 świadczy swoim klientom (sieć Play) usługi korzystając z infrastruktury sieciowej Polkomtela do czasu zbudowania własnej sieci.

Dzięki współpracy Plusa z służbami ratowniczymi WOPR, GOPR i TOPR powstał Zintegrowany System Ratownictwa obsługujący specjalne numery ratunkowe. Nad wodą jest to numer 601100100, natomiast w górach jest to numer 601100300. System gwarantuje szybkie i profesjonalne prowadzenie akcji ratowniczych oraz ich sprawną koordynację.

Portal mobilny Plus.pl jest jednym z wiodących polskich portali mobilnych o profilu rozrywkowo – informacyjnym. Został uruchomiony w 2007 r. W czasie ostatnich 12 miesięcy liczba jego użytkowników wzrosła o ok. 40 proc.

W 2010 roku Polkomtel był nadal zdecydowanym liderem w najbardziej wartościowym segmencie rynku, czyli segmencie klientów kontraktowych. Ich baza na koniec roku wynosiła 7 460 tys. Udział Polkomtelu w rynku klientów kontraktowych wynosi 31,8% i jest najwyższy na rynku. Baza użytkowników korzystających z ofert pre-paid liczyła na koniec 2010 roku 6 596 tys. Na koniec 2010 roku z usług sieci Plus korzystało 14 056 tys. klientów. Po pierwszym kwartale 2011 r. przychody operatora wyniosły 1,76 mld złotych. Zysk netto to 265 mln złotych. Sieć chwali się 14 mln aktywnych kart SIM.

Plus oferuje swoje usługi za pośrednictwem 26 salonów firmowych, ponad 500 autoryzowanych przedstawicielstw (POS) w całej Polsce, grupy Doradców Handlowych G300 oraz sprzedaży bezpośredniej obsługującej największych klientów biznesowych.

Inwestycja Solorza-Żaka w Polkomtelu nie zmieni zatem prawdopodobnie polskiego rynku. Oczekiwać należy kontynuacji dotychczasowej polityki Plusa, którą można ocenić jako udaną i przynoszącą efekt.

Przy transakcji inwestorowi doradzają: Trigon Dom Maklerski SA, Deutsche Bank oraz Crédit Agricole CIB, odpowiedzialni za przygotowanie struktury transakcji. Trigon Dom Maklerski SA odpowiada również za organizację finansowania zakupu, Dewey & LeBoeuf jest doradcą prawnym, a PKO Bank Polski SA, udzielił akredytywy.

źródło: Wikipedia, wł.

Kan

Warto przeczytać:
Polkomtel sprzedany Solorzowi za18,1 mld PLN