Jesteś tutaj:-, Plus, Rynek-Ruszył kolejny etap procesu sprzedaży operatora Plusa

Ruszył kolejny etap procesu sprzedaży operatora Plusa

Zygmunt Solorz-Żak, szwedzka TeliaSonera, norweski Telenor z funduszem Bain Capital oraz globalny fundusz private equity – Apax będą walczyć w ostatniej rundzie o przejęcie operatora sieci Plus. Po południu wpłynęły wiążące oferty na zakup Polkomtela – poinformował Parkiet.

Sprzedaż Polkomtela może być największą europejską transakcją ostatnich lat. Operator Plusa wyceniany jest na 10-18 mld zł. Jego właścicielami są PKN Orlen, KGHM, PGE, Węglokoks oraz brytyjska grupa Vodafone.

Eksperci są zgodni, że sprzedaż Polkomtelu przez giełdowe spółki, których podstawowa działalność nie jest związana z telekomunikacją, to dobra decyzja. Nie bez znaczenia jest też postawa ministra skarbu, który wprawdzie głośno deklaruje, że sprzedaż Polkomtela to sprawa spółek, ale bez jego cichej zgody do transakcji by nie doszło. Jak informowała Rzeczpospolita, zarząd Polkomtelu w połowie kwietnia br. spotkał się z dwoma konsorcjami inwestorów zainteresowanych kupnem telekomu. Byli to Zygmunt Solorz-Żak oraz Telenor z funduszem Bain Capital. Budżet potrzebuje pieniędzy, a sprzedaż pierwszego pod względem rentowności operatora komórkowego w Polsce, zapowiada sowitą dywidendę, jaką będzie chciał wyjąć z kas udziałowców po sprzedaży Polkomtela.

Sprzedaż ma zostać sfinalizowana najpóźniej do końca pierwszego półrocza 2011 r.

źródło: Parkiet

Kan

Autor |2011-05-06T17:25:36+02:006 maja 2011 17:25|Kategorie: Newsy, Plus, Rynek|Tagi: , , |6 komentarzy

6 komentarzy

 1. Maciek 6 maja 2011 w 16:01 - Odpowiedz

  Zamast lansowanego chwastu językowego – powalczyć, zawalczyć – wystarczy poprawne polskie „będą walczyc”. Nie dawajmy się wrabiać w niepoprawne formy języka poniżej kiepszczyzny. Ad rem: jeśli plus wart jest 18mld to przy takiej konkurencji jest nadzieja że cena zakupu przekroczy 20mld. Ale czy my sami nie potrafimy utrzymać się z tak dużej i rozwinietej firmy..? pzdr!

  • Kan 6 maja 2011 w 16:20 - Odpowiedz

   Zgodnie z radą wprowadziłem poprawkę do tekstu.
   Pozdrawiam i Dziękuję za zainteresowanie. Andrzej

 2. Królik 6 maja 2011 w 16:22 - Odpowiedz

  Proszę powiedzcie mi opłaca się go kupić???

 3. Nick 6 maja 2011 w 18:02 - Odpowiedz

  A ja uważam że Polkomtela nie powinni sprzedawać. To Polkomtel powinien kupować mniejszych operatorów zagranicznych i rozwijać się w potężnego europejskiego telekoma.

 4. pnyczaj 8 maja 2011 w 20:53 - Odpowiedz

  Oczywiste jest, że dla firm spoza branży zarządzanie telekomem nie jest łatwe. Nienaturalne jest tez to, że jest on półpaństwowy, choć z drugiej strony Orange też należy do firmy państwowej, z tym ze w przeciwieństwie do udziałowców Polkomtela France Telecom zajmuje się głównie telekomunikacją. Jest więc z tej samej branży. Najlepiej gdyby nabywca został Solorz-Żak, bo jest z branży i co nie bez znaczenia jest Polakiem. Z drugiej strony TeliaSonera gwarantuje rozwój (szybkie uruchomienie sieci LTE, czyli prawdziwej sieci 4G).

 5. hippie digger 10 maja 2011 w 10:45 - Odpowiedz

  Nieważne kto kupi Polkomtela, na pewno nie robi tego, żeby stracić na tym kasę i doprowadzić do upadku. Ja tam licze na nowe technologię, bo z oferty i zasięgu jestem zadowolony 🙂

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile