Jesteś tutaj:-, Operatorzy, Orange, Raporty i prezentacje, Rynek, Taryfy, Taryfy komórkowe-Telefon z wakacji – VoLTE roaming

Telefon z wakacji – VoLTE roaming

Majówka za pasem, przed wieloma z nas wyczekane zagraniczne wakacje i wiosenne wypady do europejskich stolic. Przed wyjazdem warto zainteresować się kwestią sieci i międzynarodowych połączeń telefonicznych. Tak, żeby cieszyć się dobrą jakością rozmów, ale też nie dać się zaskoczyć wysokim rachunkiem po powrocie. VoLTE w roamingu i Wifi Calling to technologie, które są rozwiązaniem na wakacyjne rozmowy. Również w kontekście stopniowego wyłączania sieci 2G i 3G w kolejnych krajach.

VoLTE (ang. Voice over LTE) to technologia transmisji połączeń głosowych wykorzystująca sieć 4G (LTE). Wdrożenie VoLTE jest naturalną ewolucją technologiczną – po połączeniach w 3G przyszła kolej na LTE, a w niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się kolejnych rozwiązań dla 5G. VoLTE błyskawicznie zestawia połączenie głosowe, co oznacza że nie musimy czekać kilku sekund, jak w przypadku połączenia po 2G/3G. Dźwięk jest w bardzo wysokiej jakości i wyraźniej słychać rozmówcę. Ponadto, VoLTE działa równolegle z usługami transmisji danych. Możemy więc jednocześnie rozmawiać i przeglądać internet, bez spadku szybkości transmisji danych.

Żeby korzystać z VoLTE w roamingu trzeba mieć telefon, który obsługuje tę technologię w Orange, kartę SIM LTE oraz aktywną funkcjonalność VoLTE. Warto pamiętać o aktualizacji oprogramowania telefonu, ponieważ nie wszystkie starsze wersje systemu wspierają VoLTE lub VoLTE roaming. Konieczne jest też wyłączenie usług, które wykluczają korzystanie z VoLTE w Orange. W przypadku VoLTE w roamingu musimy też być w zasięgu operatora, który jest partnerem Orange w danym kraju. Żeby łatwo było zweryfikować powyższe warunki, stworzyliśmy listę telefonów, które wspierają VoLTE i VoLTE roaming w Orange.

 

Skąd zadzwonię w roamingu VoLTE?

Pierwszym krajem, w którym klienci Orange mogli korzystać z VoLTE roamingu były Stany Zjednoczone. Technologia jest dostępna w sieci komórkowej AT&T od czerwca 2022 roku. Od tego czasu lista krajów i współpracujących operatorów znacznie się rozszerzyła. Teraz, poza USA, klienci Orange mogą korzystać w ramach roamingu z technologii VoLTE w Dani (w sieci Telia), Estonii (Telia Eesti As), Finlandii (Teliasonera), Kanadzie (Telus), Niemczech (T-Mobile), Norwegii (Telia), Szwecji (Telia Mobitel), na Litwie (Telia Letuwa) i Łotwie (Latvian Mobile Telephone Co).

 

Zaplanowaliśmy już uruchomienie tej technologii dla połączeń wykonywanych z Holandii (Kpn), Włoszech (Telecom Italia), Kanadzie (Bell Mobility Canada), na Srilance (Dialog), w zasięgu T-Mobile w USA oraz na Węgrzech oraz w sieci Orange w Hiszpanii, Rumunii i Francji. Jak widzicie lista partnerów roamingowych i krajów stale się wydłuża. A na tych wymienionych oczywiście nie koniec

 

Roaming VoLTE – jak to działa?

VoLTE w ramach roamingu ma szczególne znaczenie w krajach, w których wyłączone jest już 3G. Tak właśnie jest w Stanach Zjednoczonych i Niemczech i dlatego od tych krajów Orange zaczął wdrażanie VoLTE w ramach roamingu. Jeśli mamy telefon, który nie wspiera VoLTE w roamingu, jesteśmy w kraju, w którym nie ma już 3G, to połączenie będzie zrzucone do 2G. W USA sprawa wygląda jeszcze bardziej nieciekawie. Stany Zjednoczone wygasiły sieć 2G i 3G, więc nie da się wykonać połączenia w generacji niższej niż LTE. W takiej sytuacji nasz telefon może w ogóle nie móc zarejestrować się w sieci. Opcjonalnie, podłączy się do sieci i będziemy mogli wysyłać SMS-y, ale nie wykonamy i nie odbierzemy połączenia głosowego.

 

W Polsce wygaszanie sieci 3G zaczynamy w połowie września od okolic Piły i Sieradza. Kolejne obszary kraju dołączać będą sukcesywnie w 2024 i 2025 roku. Pod linkiem możesz sprawdzić czy Ty i Twój telefon jesteście na to gotowi.

Co ważne, jeśli chcemy wykonać połączenie w technologii VoLTE w roamingu, nie musimy włączać transmisji danych (w przeciwieństwie do korzystania z internetu). W uproszczeniu można powiedzieć, że telefon sam rejestruje się w zagranicznej partnerskiej sieci 4G i, wykonując połączenie głosowe, skorzysta z technologii VoLTE. Rozmowa telefoniczna VoLTE nie zmniejsza pakietu danych komórkowych w roamingu. Oznacza to, że płacimy jak za zwykłe połączenie głosowe międzynarodowe. Koszt takiego połączenia zależy od tego z jakiego kraju i dokąd dzwonimy.

 

 

Jeśli nie VoLTE, to Wifi Calling

Zdarza się jednak, że nie chcemy korzystać z sieci LTE, gdy do kogoś dzwonimy. Kiedy? Na przykład podczas pobytu poza Europą lub Unią Europejską. Koszty połączenia telefonicznego są wówczas stosunkowo wysokie. Aby uniknąć szoku przy otrzymaniu rachunku za komunikację w roamingu możemy skorzystać z Wifi Calling (inaczej VoWifi – Voice over Wi-Fi). Technologia ta wykorzystuje sieć mobilną Wi-Fi do wykonania połączenia telefonicznego. Większa przepustowość i możliwość przesłania dużej ilości danych zapewniają wysoką jakość rozmowy. Jednak w kontekście rozmów międzynarodowych największą zaletą WiFi Calling jest ich cena. Jeśli jesteś za granicą i zadzwonisz do Polski, korzystając z Wifi Calling, koszt będzie jak za połączenia wykonywane w Polsce. Połączenia przychodzące po Wi-Fi są darmowe.

 

Autor |2023-04-28T09:45:48+02:0028 kwietnia 2023 09:00|Kategorie: Newsy, Operatorzy, Orange, Raporty i prezentacje, Rynek, Taryfy, Taryfy komórkowe|Tagi: , , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.