Orange Polska zobowiązał się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju (tzw. SDGs, ang. Sustainable Development Goals), wyznaczonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Ich zadaniem jest walka z wyzwaniami współczesnego świata m.in. ubóstwem, nierównościami, zmianami klimatycznymi oraz dążenie do równowagi pomiędzy rozwojem gospodarczym, społecznym i środowiskowym. Orange jest jedną z 48 firm i jedynym telekomem, który w Polsce dołączyły do partnerstwa na rzecz zrównoważonego rozwoju. Deklarację podpisano podczas zorganizowanej przez Ministerstwo Rozwoju konferencji „Agenda 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju – cele dla świata, wyzwanie dla kraju, odpowiedzialność dla wszystkich”.

Firma zobowiązała się do szczególnego wsparcia realizacji 2 z 17 celów wyznaczonych przez ONZ:

  • Budowa stabilnej infrastruktury, promowanie zrównoważonego uprzemysłowienia oraz wspieranie innowacyjności;
  • Zapewnienie wszystkim edukacji wysokiej jakości oraz promowanie uczenia się przez całe życie.
    Zobowiązanie firmy dotyczy przede wszystkim inwestycji w wydajną, nowoczesną infrastrukturę oraz edukację cyfrową dzieci i młodzieży.

Realizacja celów zrównoważonego rozwoju wpisuje się w politykę Grupy Orange, która podejmuje podobne zobowiązania na poziomie globalnym oraz zachęca do tego poszczególne kraje.

Deklaracja SDGs to wyzwanie i szansa dla firm, by bardziej świadomie spojrzały na swoją działalność, na wartość, jaką przynoszą społeczeństwu oraz gospodarce danego kraju. Warto zwrócić uwagę czy ta wartość jest oparta na mądrym, odpowiedzialnym podejściu m.in. do kwestii ochrony środowiska, czy nie pogłębia nierówności i różnych form wykluczenia i dopasować ją do wyzwań współczesnego świata – powiedział Konrad Ciesiołkiewicz, dyrektor CSR i komunikacji korporacyjnej. – Inwestując w nowoczesną infrastrukturę, upowszechniając szybki Internet otwieramy wiele możliwości do rozwoju, edukacji i innowacji. Żeby inwestycje przełożyły się jednak na rozwój społeczny, musimy zadbać o umiejętności cyfrowe. Dlatego uczymy dzieci, jak korzystać z internetu bezpiecznie i twórczo, nie tylko dla rozrywki. Dbamy też o edukację cyfrową tych grup społecznych, którym może być trudnej odnaleźć się w świecie szybkiego rozwoju technologicznego, czyli seniorów oraz mieszkańców mniejszych miejscowości – dodał.

Orange Polska planuje przeznaczyć na inwestycje światłowodowe do 2,2 mld zł w latach 2016-2018. Do końca 2018 roku w zasięgu Orange światłowodu znajdzie się co czwarte gospodarstwo domowe w kraju. Inwestycje są realizowane zarówno w dużych miastach jak i mniejszych miejscowościach. Skala tego projektu sprawia, że będzie miał istotny wpływ na sytuację społeczno-ekonomiczną. W krótkim okresie poprzez wzrost produkcji, konsumpcji, zatrudnienia czy wpływów do budżetu, a w długim poprzez zwiększenie potencjału rozwojowego Polski.

Orange Polska podłączy do światłowodu ponad 4,5 tys. szkół, umożliwiając korzystanie z internetu o prędkości, co najmniej 100 Mb/s. Dzięki temu szkoły zostaną włączone do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, a tym samym zyskają dostęp do multimedialnych narzędzi i nowoczesnych treści edukacyjnych. Pozwoli to również wyrównać szanse edukacyjne uczniów w całym kraju, zwłaszcza zamieszkujących mniejsze miejscowości.

Ponadto, za pośrednictwem Fundacji Orange firma zobowiązała się do prowadzenia programów edukacyjnych rozwijających umiejętności cyfrowe. Programy MegaMisja i #SuperKoderzy skierowane do dzieci szkolnych uczą kompetencji przyszłości tzn. podstaw programowania, edycji grafik, tworzenia materiałów wideo, ale też współpracy, krytycznego podejścia do treści znalezionych w sieci oraz dbania o bezpieczeństwo. Programy obejmą ponad 20 tys. dzieci z ok. 1200 szkół, a przynajmniej 1400 nauczycieli zostanie przeszkolonych z zakresu wykorzystania nowych technologii w pracy z dziećmi.

Cele zrównoważonego rozwoju zostały zdefiniowane w rezolucji ONZ „Przekształcamy nasz świat: Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030”, przyjętej w 2015 roku przez 193 państwa ONZ. 17 celów i 169 powiązanych z nimi zadań to wyznaczniki działań o kluczowym znaczeniu dla ludzkości i planety, takich jak eliminacja głodu i ubóstwa, rozwój gospodarczy i technologiczny w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, zrównoważone gospodarowanie zasobami naturalnymi, niwelowanie nierówności w dostępie do edukacji, opieki zdrowotnej, ale też wody czy energii. Duże znaczenie dla realizacji celów ma partnerstwo i solidarność.

W Polsce rolę koordynatora Agendy 2030 pełni Ministerstwo Rozwoju.