Jesteś tutaj:-, Newsy, Orange, Rynek-Orange – mamy ponad 100 tys. kilometrów sieci światłowodowej

Orange – mamy ponad 100 tys. kilometrów sieci światłowodowej

Piotr Jaworski, dyrektor wykonawczy ds. zarządzania siecią Orange Polska, dla telko.in ujawnił, ze Orange Polska ma ponad 100 tys. kilometrów sieci światłowodowej. Wartość podana w wywiadzie to tak zwana „długość optyczna” – określana dzięki specjalnym testom, a więc najbardziej miarodajna. To odległość między obiektami połączonymi światłowodami, a także „zapasy” oraz przewody światłowodowe, które znajdują się w budynkach.


Są jednak jeszcze dwie inne możliwości określania długości linii światłowodowych – długość trasowa oraz „Kiometrotory”. Pierwsza z nich to suma odległości między obiektami, które łączą nasze światłowody. Jeżeli między dwoma budynkami biegnie więcej niż jeden kabel światłowodowy – odległość tę liczymy tyle razy, ile kabli jest między obiektami. Metoda ta nie wymaga żadnych testów i daje na ogół wynik nieco mniejszy niż w przypadku „długości optycznej”. Kilometrotory to najciekawsza moim zdaniem metoda. Mówiąc wprost to długość wszystkich włókienek światłowodów w całej sieci. W Orange Polska to 3,5 mln kilometrów.

Jeżeli trudno sobie wyobrazić te odległości służę pomocą. Długość wszystkich naszych światłowodów można porównywać na przykład do wymiarów ciał niebieskich. Na przykład naszą siecią światłowodową można by dwu i półkrotnie opasać kulę ziemską, której obwód na Równiku wynosi nieco ponad 40 tys. km. Poszukując innego, nieco bardziej swojskiego przykładu – owe nieco ponad 100 tys. km pozwoliłoby ponad 30 razy opasać Polskę (oraz wody terytorialne). Gdyby połączyć wszystkie włókna światłowodowe, które znajdują się w naszej sieci – łącznie 3,5 mln kilometrów, to dziewięć razy więcej niż odległość między Księżycem i Ziemią. Można by także prawie 8 razy opasać Jowisza, największą planetę Układu Słonecznego – dodaje Piotr Domański, z Biura Prasowego Orange.

Oczywiście światłowód światłowodowi nierówny – część należy do sieci szkieletowej i odpowiada za łączenie węzłów, serwerów i innych urządzeń w jej ramach. Sieć szkieletowa wykorzystywana jest przez wielkie serwerownie zdolne do odebrania, przetworzenia i przesłania dalej olbrzymich ilości danych. Z kolei sieć dostępowa przekazuje już sygnał „strawny” dla urządzeń, które stoją w Waszych domach. Tam również jest światłowód – nie różni się niczym od tego w sieci szkieletowej. Jednak informacje przesyłane są przezeń w inny sposób.

Korzystając z Orange Światłowodu możecie przesyłać dane bez barier, które w innych technologiach spowalniały Wasz transfer. Światłowód gwarantuje stałą prędkość internetu – bez względu na to, ile urządzeń podłączycie do sieci. W 1977 roku został stworzony pierwszy na świecie światłowód telekomunikacyjny, długości 9 km, łączący dwie centrale telefoniczne w Turynie, we Włoszech. W Polsce pierwszy kabel światłowodowy został zaprojektowany i stworzony w 1978 przez pracowników naukowych Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Największa polska sieć światłowodowa należy do Orange Polska.

źródło: Orange

Kan

Autor |2017-01-09T17:20:34+01:009 stycznia 2017 17:20|Kategorie: Internet stacjonarny, Newsy, Orange, Rynek|Tagi: |10 komentarzy

10 komentarzy

 1. gosciu 9 stycznia 2017 w 18:22 - Odpowiedz

  Co z tego niech podadza jaki procent klientow kozysta i jaki jest w zasiegu swiatlowodu. Nie w formie jeden punk w miescie dostepna cala populacja miasta i okoliczne wsie ale ilu uzytkownikow zamawiajac ma mozliwosc swiadczenia

 2. oskar 9 stycznia 2017 w 19:56 - Odpowiedz

  @gosciu dokładnie, skad mam wiedziec czy bedzie to dzialac u mnie? orange jak zwykle gada o swoich zasiegach, ale nie umie podac konkretow

 3. Ja 9 stycznia 2017 w 20:03 - Odpowiedz

  Marketingowa ściema.

 4. GLIWICE 9 stycznia 2017 w 21:23 - Odpowiedz

  Zapraszam Orange po odbiór kabli z mojego ogródka, mogę Wam pożyczyć szpadle i łopaty. Ciekawe kiedy ktoś się weźmie za te pozostałości po monopoliście:D

 5. greg 9 stycznia 2017 w 21:52 - Odpowiedz

  ludzie dajcie sobie siana z tym ich światłowodem.To bujda na resorach. Cena wyższa od zwykłej kablówki od 15-30 %, szybkości takie same tylko opóźnienia niższe (oczywiście tak twierdzi babka na infolinii-nie ma tego w umowie).A dla mnie najważniejsza rzecz, czyli asymetria-jest taka sama jak w kablówce 10:1. Powiedziałem papa dla orange światłowód.Na prawdę odpuśćcie sobie. To nie jest warte funta kłaków.

  • gosciu 9 stycznia 2017 w 22:35 - Odpowiedz

   wszystko pieknie tylko znaczaca wiekszosc ludzi nie ma u siebie kablowek

 6. Elka 10 stycznia 2017 w 07:15 - Odpowiedz

  Przeprowadzalam się I prosiłam O przeniesienie numeru i Neostrady.Nie opłacało się kopać im 100 metrów. A będą tu opowiadać bajki o swiatlowodach.
  Kłamstwa i nic więcej.A byłam ich klientką od 15 la

 7. tkubon 10 stycznia 2017 w 08:16 - Odpowiedz

  Sam mam O Światłowód – używam i działa znakomicie. Ok, w O jest burdel i komuna, ale ta usługa jest naprawdę niezła. Na tle innych kablówek pingi rzędu 2-3 ms to rewelacja

 8. Go 10 stycznia 2017 w 10:34 - Odpowiedz

  mam Światłowód jakieś 10 dni. Masakra jakaś, codziennie awarie i zaniki sygnałów. Nikt nic nie wie i nie potrafią wskazać przyczyny problemów. Pomoc techników do bani.

  Dobrze że bezpłatnie mogę z całej umowy zrezygnować 🙂

 9. Ostatni kilometr 10 stycznia 2017 w 20:30 - Odpowiedz

  I co z tego skoro u mnie neo to 1M. Już dawno z Orange zrezygnowałem na rzecz LTE innego operatora

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile