Wojciech Jabczyński, rzecznik T-Mobile w Warszawie

PTK Centertel, operator sieci Orange oraz Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci T-Mobile podpisały w lipcu 2011r. umowę o współwykorzystywaniu swoich radiowych sieci dostępowych. Zarządzaniem, planowaniem, obsługą, rozwojem i utrzymaniem sieci zajmuje się spółka NetWorkS!, w której obaj operatorzy mają po 50% udziałów. Spółka ma zarządzać, planować, obsługiwać, rozwijać i utrzymywać sieci dostępowe stron. Umowa Grupy TP i PTC została podpisana na 15 lat.

Modernizacja sieci mobilnej Orange robiona przez NetWorks! idzie zgodnie z planem. Dotychczas skupialiśmy się na wschodniej i zachodniej Polsce, gdzie w wielu miejscach liczba naszych stacji w ciągu roku wzrosła o połowę, a w ich zasięgu działa już kilka milionów kart SIM. Kluczowym momentem jest jednak modernizacja sieci w dużych miastach. Dlatego warto abyście wiedzieli, że na rozkładzie pojawiły się: Warszawa, Kraków i Wrocław. Potem będzie Poznań, GOP i na koniec Gdańsk. Kumulację prac zaplanowaliśmy na wakacje, kiedy ludzie wyjeżdżają z miast. W Warszawie już w ubiegłym tygodniu wymieniliśmy sprzęt na Bemowie. W tym wchodzimy na Bielany. Cała stolica będzie gotowa na przełomie września i października. Jak to będzie konkretnie wyglądać w przypadku warszawskich BTS? Teraz mamy ich ok. 400, a po modernizacji ma działać niemal 800. Efekt? Zwiększenie zasięgu, większa pojemność, lepszy sygnał wewnątrz budynków i gotowość na technologię LTE – poinformował na swoim blogu Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.

Rozwój sieci Orange możecie śledzić Tutaj. Dostępna jest już mapa działań w Warszawie.

Głównym celem współpracy jest stworzenie najwyższej klasy sieci komórkowych w Polsce, a w konsekwencji dalsza poprawa jakości świadczonych usług i zwiększenie ich zasięgu zwłaszcza w odniesieniu do szerokopasmowego dostępu do mobilnego Internetu. Istotną korzyścią jest także spodziewana redukcja kosztów operacyjnych i nakładów inwestycyjnych wynikająca m.in. ze zmniejszenia liczby stacji bazowych (eliminacja duplikujących się stacji) oraz z optymalizacji wydajności sieci poprzez wspólne planowanie wybranych nowych inwestycji i unowocześnienie sieci. Obecnie PTC i Centertel mają łącznie ponad 13 tys. stacji, a projekt zakłada 10.000 stacji współdzielonych i likwidację ponad 3.000 lokalizacji, które nie będą współdzielone.

Wcześniej Grupa TP informowała, że współpraca ma przynieść oszczędności kosztowe w kolejnych latach rzędu ok. 0,2 mld zł rocznie i ma być realizowana w oparciu o podobną liczbę stacji bazowych posiadanych przez każdą ze stron. Ze względu na skalę przedsięwzięcia ok. 10.000 stacji łącznie dla obu operatorów, wdrożenie nowych rozwiązań sieciowych będzie następować stopniowo do 2014 r.

Współpraca PTC z PTK Centertel jest ograniczona do aspektów technicznych. Każda ze stron pozostaje właścicielem swoich elementów sieci i częstotliwości. Operatorzy pozostają konkurentami na rynkach hurtowych i detalicznych usług telekomunikacyjnych pod dotychczasowymi markami.

Wkrótce będziemy dokładać kolejne miasta, w których zaczną się prace – dodaje Rzecznik Orange.

źródło: Orange

Kan