Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną PTK Centertel w sprawie nałożenia na Operatora Orange, kary 340 tys. zł za wykorzystywanie częstotliwości bez wymaganych pozwoleń radiowych.

W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd Najwyższy odniósł się do zarzutu podniesionego w skardze kasacyjnej PTK, iż Sąd Apelacyjny niesłusznie uznał, że Prezes UKE mógł nałożyć na PTK karę w oparciu o przepis art. 209 ust. 1 pkt 9 Prawa telekomunikacyjnego, zgodnie z którym wykorzystywanie częstotliwości, numeracji lub zasobów orbitalnych bez posiadania do tego uprawnień lub niezgodnie z tymi uprawnieniami, podlega każe pieniężnej. Zdaniem PTK bowiem Prezes UKE nie był uprawniony do nałożenia na spółkę kary pieniężnej na podstawie wyżej wskazanego przepisu po przeprowadzeniu wcześniej postępowania kontrolnego, ale bez przeprowadzenia tzw. postępowania pokontrolnego, w tym wydania zaleceń pokontrolnych.

Odnosząc się do tego zarzutu, Sąd Najwyższy wskazał, iż w zakresie powyższego zagadnienia podziela pogląd Sądu Apelacyjnego wyrażony w zaskarżonym wyroku, iż art. 209 Pt stanowi samodzielną podstawę do nałożenia kary pieniężnej. Przepis ten, zdaniem Sądu Najwyższego, ma charakter materialnoprawny i stanowi podstawę do wszczęcia oddzielnego postępowania w sprawie ustalenia, czy doszło do konkretnego naruszenia. Prowadzone natomiast wcześnie przez Prezesa UKE postępowanie kontrolne stanowiło jedynie źródło informacji, które stało się podstawą do wszczęcia postępowania w sprawie nałożenia kary.

Odnosząc się do drugiej kwestii podnoszonej w skardze kasacyjnej, tzn. zagadnienia, czy Prezes UKE może nałożyć karę pieniężną na operatora telekomunikacyjnego za używanie urządzeń radiowych bez wymaganych pozwoleń w sytuacji, gdy w momencie wszczęcia postępowania w sprawie nałożenia kary operator już te pozwolenia uzyskał, Sąd Najwyższy wskazał, iż kary nakładane mają charakter prawnokarny. Zdaniem Sądu oznacza to, iż sam fakt zaistnienia naruszenia stanowi przesłankę do nałożenia kary, bez względu na to, czy naruszenie to zostało następnie usunięte.

źródło: UKE

Kan