Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAiC) przygotowało analizę, która ma być podstawą strategii rządu Ewy Kopacz, aby Internet trafił nawet pod strzechy.

Po pierwsze, resort rekomenduje m.in, by czterej operatorzy zbudowali jedną sieć LTE w oparciu o częstotliwości 800 MHz. Po drugie, zaleca przeprowadzenie przetargu, a nie aukcji.

Czyli zupełnie inaczej, niż planował do tej pory Urząd Komunikacji Elektronicznej, który przygotował dokumentację aukcyjną i chciał podzielić pasmo między czterech, a w późniejszym etapie między dwóch graczy.

Przedstawiona przez MAiC koncepcja jest jedyną możliwością zapewnienia dostępu do szerokopasmowego internetu dla wszystkich gospodarstw domowych w Polsce – zachwala pomysł resortu Jacek Niewęgłowski, członek zarządu P4, operatora sieci Play.

Nie wszyscy tym rozwiązaniem są zachwyceni. Zdecydowanie przeciwni są jednak operatorzy Orange i T-Mobile, którzy już zaczęli wspólnie budować sieć LTE, licząc na zostawienie w tyle pozostałej dwójki – Polkomtela i P4 (Play).

Coraz mniej wytłumaczalnym jest, dlaczego tak dużo czasu i wysiłku marnuje się na szukanie zalet modelu budowy jednej sieci, podczas gdy ich brak był od samego początku ewidentny – mówi cytowany przez „Puls Biznesu” rzecznik Orange Polska Wojciech Jabczyński.

Członek rady nadzorczej Polkomtela Wojciech Pytel przekonuje, że nakłady zwrócą się operatorom tylko wtedy, jeśli powstanie jedna sieć, która powinna zostać częściowo sfinansowana ze środków unijnych.

Czytaj cały artykuł w „Pulsie Biznesu

W chwili obecnej Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji pracuje nad analizą dotyczącą najbardziej efektywnego wykorzystania pasma 800 MHz dla zapewnienia powszechnego, szerokopasmowego dostępu do Internetu w Polsce.

Resort miał przeanalizować trzy modele wykorzystania tych częstotliwości:

    – realizację aukcji na proponowanych przez UKE zasadach, tj. rozdział pięciu bloków częstotliwości 2 x 5 MHz z limitem 2 x 10 MHz na jednego oferenta i zakazem komasacji zasobów powyżej progu 2 x 15 MHz,

    – podział dostępnego pasma na rezerwacje regionalne tak, by operatorzy budowali i udostępniali sobie wzajem lokalną infrastrukturę,

    – sprzedaż lub przekazanie całego dostępnego pakietu 2 x 25 MHz komercyjnemu operatorowi lub „operatorowi narodowemu” (spółka skarbu państwa) do budowy jednej sieci LTE800 do wykorzystania dla wszystkich chętnych operatorów detalicznych.

Kan