Założona przez dwóch studentów informatyki Uniwersytetu Opolskiego firma Innovation Technologies opracowała innowacyjny program, dzięki któremu osoby głuchonieme będą mogły uczyć się czytać z ruchu warg.

Projekt Mimiczne Usta pomaga w nauce czytania z ruchu ust jednocześnie ucząc języka migowego. Program „Mimiczne Usta”, jak sama nazwa wskazuje, będzie miał sporo wspólnego z mimiką twarzy, która towarzyszy nam na co dzień. Tyle tylko, że w nowej, niespotykanej dotąd formie. Otóż jest to aplikacja, która w łatwy sposób będzie uczyć czytania z ruchu ust – zarówno osoby niepełnosprawne jak i pełnosprawne.

Użytkownik aplikacji będzie dysponować wirtualnym trójwymiarowym modelem twarzy, który będzie dokładnie pokazywać jakie ruchy mięśni twarzy oraz ust odpowiadają danej głosce, słowu oraz zdaniom. Dzięki temu nie będzie miał najmniejszych problemów ze zrozumieniem kogoś, jeśli sam nie opanował jeszcze sztuki „migania”.

A co, jeśli ktoś chciałby poznać język migowy i biegle się nim posługiwać? Nic prostszego. W najbliższej przyszłości program zostanie ulepszony do tego stopnia, iż prócz modelu twarzy, będzie dostępne również wirtualne popiersie, które w równie przyjemny dla użytkownika sposób będzie nauczało języka migowego, z jednoczesną wymową prezentowanych gestów.

Wiadomo jednak, że, dajmy na przykład, głuchoniemy ośmiolatek, nie będzie się czuł zbyt komfortowo, gdy jego „nauczycielem” będzie jakiś zwykły trójwymiarowy model. Na szczęście program „Mimiczne Usta” jest na to przygotowany. Otóż w „dziecinnie prosty” sposób będzie można dopasować model do swoich upodobań.

Dziecko może mieć przed sobą mamę, tatę albo kogoś innego z rodziny, kolegę, koleżankę. To naprawdę żaden problem. Jeśli tylko będzie chciało jego życzenie zostanie spełnione.

„Mimiczne Usta” umożliwią nieskomplikowane nakładanie dowolnego wyglądu na wirtualną osobę. W ten sposób nauka języka migowego oraz czytania z ruchu ust stanie się prosta, łatwa, i co najważniejsze, przyjemna.

Otóż ideą, którą kierowali się twórcy, tego programu jest słynny cytat:

Pamiętaj, że kiedy potrzebujesz pomocnej dłoni – jest ona na końcu twojego ramienia. Gdy jesteś starszy, pamiętaj, że masz drugą dłoń: pierwsza jest po to aby pomagać sobie, druga, żeby pomagać innym.” – Audrey Hepburn

Nad aplikacją pracuje obecnie zespół składający się z 12 osób. To naukowcy z Uniwersytetu Opolskiego, graficy, programiści i algorytmicy. Partnerem projektu został Polski Związek Głuchych oddział w Opolu i Wrocławiu.

źródło: www.mimicmouth.com

Kan