Nazwą MUX 8 określane są częstotliwości z zakresu 174-230 MHz. Uruchomienie multipleksu ósmego oznaczałoby poszerzenie oferty telewizji naziemnej o kolejne kanały – w zależności od jakości od trzech do ośmiu. Do tej pory uruchomiono trzy ogólnodostępne multipleksy, z których łącznie nadawane są 24 programy, dwa w jakości HD. Dla Telewizji Polskiej przeznaczono w całości MUX 3. Uruchomiono także jeden multipleks płatny, operatorem MUX 4 jest Grupa Cyfrowego Polsatu.

Nazwą MUX 8 określane są częstotliwości z zakresu 174-230 MHz. Uruchomienie multipleksu ósmego oznaczałoby poszerzenie oferty telewizji naziemnej o kolejne kanały – w zależności od jakości od trzech do ośmiu. W piśmie prezes Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów pozytywnie ocenia zmianę scenariusza la MUX-8 i odejście od krytykowanego także przez UOKiK wcześniejszego pomysłu oddania całego multipleksu TVP.

W październiku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) przesłała do UKE uchwałę określającą warunki uczestnictwa w konkursie na rezerwację częstotliwości w ósmym multipleksie. Rada zdecydowała, że na tej platformie znajdą się 3 kanały Telewizji Polskiej (TVP) w standardowej rozdzielczości lub 1 kanał HD i 1 standardowy oraz 4 kanały w standardowej rozdzielczości, na których rozpowszechnianie KRRiT udzieli koncesji.

UOKiK przesłał też kilka szczegółowych uwag do samych zapisów w dokumentacji. Stanowisko UOKiK: Tutaj

16 podmiotów jest zainteresowanych telewizyjnym multipleks 8 – poinformował Urząd Komunikacji Elektronicznej. Postępowanie konsultacyjne dotyczące konkursu na rezerwację częstotliwości multiplexu 8 rozpoczęło się w dniu 20 listopada 2014 r.

Wśród podmiotów, które zgłosiły swoje stanowiska są: Emitel, ZPR Media, Agora, TVN, Grupa Cyfrowy Polsat, Instytut Łączności, Polski Operator Telewizyjny, TV Puls, Kino Polska TV. Pozostali uczestnicy to osoby prywatne. UKE ma teraz analizować nadesłane informacje; terminu rozpoczęcia konkursu na razie nie podano.

źródło: UOKiK

Kan